
Literární cesta kolem světa po stovce hrobů nizozemských spisovatelů
Ředitel Muzea písemnictví (Letterkundig Museum) v Haagu Aad Meinderts se minulou sobotu vydal na pouť po hrobech nizozemských spisovatelů.
Ředitel Muzea písemnictví (Letterkundig Museum) v Haagu Aad Meinderts se minulou sobotu vydal na pouť po hrobech nizozemských spisovatelů. První bílou růži položil na hrob Jacoba Israëla de Haana na hoře Olivetské v Jeruzalémě. Odtud jeho cesta povede mimo jiné do Ghany, kde odpočívá Willem Godschalck van Focquenbroch, do Basileje (Erasmus), do Bergen-Belsenu (Anne Franková) a také na amsterodamský hřbitov Zorgvlied, kde je pohřbena například populární dětská autorka Annie M. G. Schmidtová. Meinderts uctí bílou růží také tři „námořnické hroby“ (Cola Debrot, J. H. Leopold a Hendrik Marsman). Cesta je financována „z externích zdrojů“.
O své cestovní zážitky se Aad Meinderts podělí na YouTube. K podobným poutím ke hrobu některého spisovatele chce podnítit i další milovníky literatury – pro jejich reakce a záznamy z cest je prostor na www.wievolgt.com.
Především má ale tato literární pouť upozornit na ukončení rozsáhlé rekonstrukce Muzea písemnictví a jeho slavnostní otevření 5. března 2010, v předvečer zahájení tradičního Týdne knihy. Obnovená trvalá expozice nese název „Pantheon – 100 spisovatelů, 1000 let literatury“. Stovku spisovatelů vybrala komise složená z milovníků literatury. Jak už to v Pantheonu bývá, jde vesměs o zemřelé spisovatele. Malířské portréty více než pěti set žijících spisovatelů ukazuje druhá část trvalé expozice s názvem „Národní galerie spisovatelů“. Vzhledem ke stylové různorodosti obrazů představuje galerie i vývoj nizozemského portrétu od 18. století po současnost.
Chcete nám k článku něco sdělit? Máte k textu připomínku nebo zajímavý postřeh? Napište nám na redakce@iLiteratura.cz.