Kleistova cena, Cena Anny Seghersové (2003)

Kleistova cena, Cena Anny Seghersové (2003)

aktualita beletrie zahraniční

literární ceny udílené v Berlíně v listopadu 2003

V Berlíně se udílely ceny

Rok 1967 patrně přál literárním talentům. V neděli 23.listopadu byly v Berlíně uděleny dvě literární ceny, obě si odnesli autoři narození v tomto roce. V proslulém divadle Berliner Ensemble byla předána Kleistova cena - ta spolu s Cenou Georga Büchnera patří k nejvýznamnějším oceněním za literaturu v německém jazyce - a v Akademii umění byla udělena Cena Anny Seghersové, která podporuje mladé německy píšící a latinskoamerické autory.

je také autorem několika básnických sbírek, např.: Nicht in Venedig (1991), Fremdkörper hautnah (1997), v letošním roce vydal knihu Vatersprache.

Kleistova cena se udílí od roku 1912, ovšem s velkou césurou v letech 1933-1984. V první etapě její existence byli touto cenou vyznamenáni např. Hans Henny Jahnn, Bertolt Brecht, Robert Musil a Anna Seghersová. Po jejím obnovení v roce 1985 jsou jejími držiteli např. Alexander Kluge, Heiner Müller, Ernst Jandl, Monika Maronová, Judith Hermannová či v minulém roce Martin Mosebach. Kleistova cena, kterou udílí Společnost Heinricha von Kleista, je dotována 20.000 €, které poskytuje kulturní nadace při Deutsche Bank.

Cenu Anny Seghersové letos obdržel Catalin Dorian Florescu, německy píšící autor rumunského původu. Narozen v rumunském Temešváru, žije básník a prozaik Florescu od roku 1982 v Curychu. Z jeho díla stojí za zmínku např. romány Wunderzeit (2001) a Der kurze Weg nach Hause (2002). Nadace Anny Seghersové cenu uděluje od roku 1995, cena obnáší 12.500 €. Slavnostního předání se zúčastnily také děti Anny Seghersové, ve Francii žijící Pierre Radvanyi a Ruth Radvanyi z Berlína.

© Barbora Šrámková

Diskuse

Vložit nový příspěvek do diskuse
Vaše jméno:
E-mail:
Text příspěvku:
Kontrolní otázka: Kolik je prstů na jedné ruce
Kontrolní otázka slouží k ochraně proti vkládání diskusních příspěvků roboty.

Více k článku

zhlédnuto 2342x

Inzerce
Inzerce