Saviano, Roberto: Gomorra

Saviano, Roberto
Gomorra

recenze beletrie zahraniční

Kniha Roberta Saviana Gomorra je v poslední době bezesporu jednou z nejčtenějších a také nejdiskutovanějších v Itálii. Román- dokument debutujícího sedmadvacetiletého autora bez příkras a eufemismů odhaluje svět organizovaného zločinu jménem camorra

Roberto Saviano: Gomorra (Gomora), Mondadori, Milano 2006, 331 stran

Kniha Roberta Saviana Gomorra je v poslední době bezesporu jednou z nejčtenějších a také nejdiskutovanějších v Itálii. Román-dokument debutujícího sedmadvacetiletého autora bez příkras a eufemismů odhaluje svět organizovaného zločinu jménem camorra, jež ovládá veškeré hospodářské a sociální vztahy v regionu Kampánie na jihu Itálie s dalekosáhlými kontakty po celém světě.

Roberto Saviano vyrůstal v kraji, který vykazuje největší počet zavražděných v Evropě. Ovládat druhé a vykonávat nad nimi moc je povýšeno na nejvyšší hodnotu. Krutost doprovází podnikatelské aktivity na každém kroku a vše zavání konečnou bitvou – a smrtí. Tato imaginární „exkurze“ do neskutečně mocného světa camorry je zasazena do rámce jakéhosi hospodářského cyklu spotřeby – začíná ilegální vykládkou zboží v neapolském přístavu a končí na nekonečných černých skládkách toxického odpadu z celé Evropy, v něž se Kampánie proměnila. K nejpoutavějším kapitolám patří realisticky syrové líčení „faidy“- války camorristických klanů. Šokující je vyčerpávající výčet všech bossů včetně tajných přezdívek, svět pusherů a jejich dokonalá organizace, úděl žen v tomto světě. Bizarní je vzhlížení bossů k holywoodským vzorům a jejich kopírování do všech detailů. I v zabíjení. Autor vypráví o událostech, jichž byl sám svědkem nebo pozorovatelem a prokládá je otřesnými statistickými údaji. Je to právě jeho styl - hutný, naléhavý a přitom velmi plastický a obrazný, kterým proměňuje fakta uzavřená dosud v pořadačích soudních protokolů a zápisech odposlouchaných telefonických hovorů v hmatatelnou skutečnost. Nejde o klasickou reportáž. Způsob, jakým Saviano popisuje neapolský přístav i další autentická prostředí, je možné srovnat se Zolovým Břichem Paříže či chicagskými jatky v díle Normana Mailera.

Saviano ukázal, že camorra je živá, všudypřítomná, je z tohoto světa, nejde o přízrak. A dokázal ji pěkně popudit: poté, co mu bylo několikrát oficiálně vyhrožováno smrtí, rozhodl italský ministr vnitra poskytnout mu policejní ochranu. Žije na neznámém místě pod změněnou identitou. Podobný osud jaký potkal třeba Salmana Rushdieho nebo Orhana Pamuka.

Mladému autorovi se podařilo to, co žádnému soudci ani politikovi. Pohnout svědomím národa. Ač jeho kniha získala již několik literárních ocenění a je označována za vrcholné dílo, které zcela jistě vejde do dějin italské literatury, její hlavní přínos spočívá v probuzení z letargie a rezignace, v připomenutí, jak je naléhavé řešit problém, jež byl po staletí tolerován a opomíjen. Cíl této dlouhé, předlouhé cesty se zdá být ovšem v této chvíli utopií.

 

 

© Lenka Uchytilová
Vyšlo v Literárních novinách 52, 2006 (str. F přílohy Nové knihy).
Na iliteratura.cz se souhlasem autorky.

Ohodnoťte knihu

0%

Hlasovalo 192 čtenářů.

Diskuse

Vložil: cava, 18.09.2008 14:27
Saviano, Roberto: Gomorra
kniha vysla pred mesicem v nakladatelstvi Paseka. Lze ji koupit pres net
Vložil: Marty, 02.05.2008 16:54
Saviano, Roberto: Gomorra
Dobrý den, nevíte kdy výjde v CR? Díky
Vložil: Hercule, 22.02.2008 13:43
Saviano, Roberto: Gomorra
k z 19. 2.: Díky. Konečně někdo, jehož diskusní příspěvky v bahně internetových žvaníren o literatuře netrpí klinickou manioegocentritidou, fekalismem a nepostrádají švih. Můj klobouk, monsieur!
Vložil: Viktor Janiš, 19.02.2008 17:21
Saviano, Roberto: Gomorra
Ech, to bude profesní deformace, hledal jsem v kategorii překladové beletrie. (Ale jinak Borgesova "Babylónská knihovna" patří k mým nejzamilovanějším povídkám.)
Vložil: k, 19.02.2008 07:26
Saviano, Roberto: Gomorra
Viktor Janiš: Rad odkupim vas borgesovsko-calvinovsky exemplar "Edicniho vyhledu na rok 2008", samozrejme iba ak je neposkodeny a na strane 64 nie je uvedeny diskutovany titul Roberta Saviana.
Vložil: Viktor Janiš, 18.02.2008 13:08
Saviano, Roberto: Gomorra
V papírovém "Edičním výhledu na rok 2008" tuhle knížku Paseka nemá, takže v tomhle je nevinně.
Vložil: k, 18.02.2008 10:32
Saviano, Roberto: Gomorra
Jan Vaněk jr.: V papierovom edicnom plane.:-) Urcite sa casom objavi aj na webe, kedze: V současné době připravujeme nové internetové stránky.
Vložil: Jan Vaněk jr., 18.02.2008 10:14
Saviano, Roberto: Gomorra
Na paseka.cz ani teď není jediná zmínka, ale to samozřejmě nemusí o ničem vypovídat (kromě kvalit jejich webmasterů, potažmo redakce obecně).
Vložil: k, 18.02.2008 07:41
Saviano, Roberto: Gomorra
marketa: tusim som ju zahliadol v edicnom plane vydavatelstva Paseka.
Vložil: marketa, 15.02.2008 13:08
Saviano, Roberto: Gomorra
Pod jakým nakladatelstvím má kniha vyjít?? Děkuji za odpověď
Vložil: Jan Vaněk jr., 14.01.2008 12:57
Saviano, Roberto: Gomorra
Překládá Alice Flemrová, nakladatelství reklamu nedělali.
Vložil: wassty86, 11.01.2008 16:23
Saviano, Roberto: Gomorra
Kniha by měla v českém překladu vyjít někdy na jaře. V současé době se překládá. Zdroj: Události, komentáře na ČT1
Vložil: Jan Vaněk jr., 10.01.2008 11:05
Saviano, Roberto: Gomorra
Zkuste gonna.cz; tvrdí, že objednávají v podstatě cokoli za podmínek stejně výhodných jako věci skladem.
Vložil: martin solnicka, 09.01.2008 23:49
Saviano, Roberto: Gomorra
dobry den, nevite, kde by se dala v cr koupit angl.verze teto knihy? klidne pouzita. shipping z usa je bohuzel u jedne knihy drahy. diky, m
Vložil: redakce, 09.01.2008 19:12
Saviano, Roberto: Gomorra
Bohužel nemáme zprávy, musíme se nechat překvapit.
Vložil: Petr Tlatla, 07.01.2008 15:23
Saviano, Roberto: Gomorra
Dobrý den, vyjde tato knížka i v českém překladu? Děkuji
Vložit nový příspěvek do diskuse
Vaše jméno:
E-mail:
Text příspěvku:
Kontrolní otázka: Kolik je prstů na jedné ruce
Kontrolní otázka slouží k ochraně proti vkládání diskusních příspěvků roboty.

Více k článku

související články

90%autor článku   54%čtenáři

zhlédnuto 7186x

katalogy

Koupit knihu

štítky k článku

Inzerce
Inzerce