Myśliwski, Wiesław

Myśliwski, Wiesław

portrét beletrie zahraniční

Autor románů a divadelních her, představitel tzv. polské vesnické literatury, zabývající se problematikou totožnosti vsi a jejich obyvatel v dobách historických změn.

Narozen roku 1932 ve Dwikozach pod Sandoměří, autor románů a divadelních her, představitel tzv. vesnické literatury, zabývající se problematikou totožnosti vsi a jejích obyvatel v dobách historických změn.

Jeho otec Julian pocházel z bohaté venkovské rodiny z Ćmielowa, byl vojenským důstojníkem a účastnil se polsko-ruské války v roce 1920. Po demobilizaci byl úředníkem. Matka vystudovala Lidový institut v Szycach, v mládí aktivně působila ve Svazu vesnické mládeže. Po válce Wiesław Myśliwski vystudoval všeobecné gymnázium a lyceum v Sandoměři, maturoval v roce 1951. Poté studoval polskou filologii na Katolické lubelské universitě, studia ukončil v roce 1956. Pracoval v nakladatelství LSW jako asistent redaktora, redaktor, vedoucí redakce současné literatury, zástupce šéfredaktora. V letech 1983 – 1989 byl místopředsedou Národní kulturní rady, v letech 1986 – 1989 členem konsultační rady předsedy rady státu PLR. V letech 1993-1999 pracoval jako šéfredaktor kulturního čtrnáctideníku "Sycyna". Za svou tvorbu získal mnoho ocenění, mezi nimiž nejvýše stojí dvojí udělení prestižní NIKE.

Tvorba Myśliwského dalece přesahuje tematický okruh vesnické literatury díky své filosofické a antropologické důležitosti. „Venkovanství“ prózy Myśliwského určuje přesvědčení spisovatele, že vesnická kultura v sobě obsahuje věčné hodnoty lidské existence a nejuniversálnější síly umožňující ovlivňovat svůj vlastní osud (obdělávání země, stavba domu, předávání rodinné tradice). Filosofickou rovinu díla pak nese jeho přesvědčení, že člověk dochází k sebepoznání, když se vzepře svému osudu.

Spisovatel debutoval v roce 1967 románem Nagi sad (Nahý sad), která zaskočila kritiky svou vyzrálostí a obsahem. V Polsku je známa také jeho filmová verze Przez dziewięć mostów (Přes devět mostů). Následovala divadelní hra Klucznik (Klíčník) a román Pałac (Zámek), zabývající se konfliktem mezi vrozenou a chtěnou identitou. Nejrozsáhlejší epopejí vesnického osudu se stal román Kamień na kamieniu (Na kameni kámen), která byla přeložena do mnoha jazyků, rovněž i do českého. Poslední Myśliwského román Widnokrąg (Obzor) je o možnosti návratu do ztraceného světa vzpomínek v rodinném kruhu. Tato kniha byla v roce 1997 oceněna polskou literární cenou NIKE. Mysliwski

© Lenka Daňhelová

Diskuse

Vložit nový příspěvek do diskuse
Vaše jméno:
E-mail:
Text příspěvku:
Kontrolní otázka: Kolik je prstů na jedné ruce
Kontrolní otázka slouží k ochraně proti vkládání diskusních příspěvků roboty.

Více k článku

související články

zhlédnuto 4247x

Inzerce