Varga, Krzysztof

Varga, Krzysztof

portrét beletrie zahraniční

Varga byl třikrát nominovaný na cenu NIKE. V roce 2002 za novelu Tequila, 2007 za román Nagrobek z lastryko a letos za esejistickou sbírku Gulasz z turula.

Krzysztof Varga se narodil roku 1968 ve Varšavě. Živí se jako spisovatel a novinář (Gazeta Wyborzca – kultura), je to absolvent varšavské polonistiky. Debutoval povídkovou sbírkou Pijany anioł na skrzyżowaniu ulic (Opilý anděl na křižovatce). Společně s Pawłem Duninem Wąsowiczem (majitetelem vydavatelství Lampa i Iskra Boża a varšavským hudebníkem) vytvořil slovník nejnovější polské literatury Parnas bis. Literatura polska urodzona po 1960r. (1995), společně s Wąsowiczem a Jarosławem Klejnockim sestavil sbírku nejnovější poezie Macie swoich poetów (1996, Máte své básníky).

Varga byl dvakrát nominovaný na čtenářskou cenu NIKE – v roce 2002 za novelu Tequila, v roce 2007 za román Nagrobek z lastryko – a v roce 2009 ji získal za esejistickou sbírku Gulasz z turula. Za knihu 45 pomysłów na powieść (45 námětů na román) obdržel cenu polské Nadace Kultury.

 

© Bára Gregorová

Diskuse

Vložit nový příspěvek do diskuse
Vaše jméno:
E-mail:
Text příspěvku:
Kontrolní otázka: Kolik je prstů na jedné ruce
Kontrolní otázka slouží k ochraně proti vkládání diskusních příspěvků roboty.

Více k článku

související články

zhlédnuto 5215x

Inzerce
Inzerce