Setz, Clemens J.

Setz, Clemens J.

portrét beletrie zahraniční

Clemens J. Setz píše o zvláštních lidech a zvláštních hnutích mysli. Jeho texty často využívají metodu koláže a vyznačují se psychologickou propracovaností, odvahou k experimentům, fascinujícím jazykem i neobvyklou šíří tematických oblastí, jichž se autor dotýká.

Clemens J. Setz

Clemens Johann Setz se narodil roku 1982 ve Štýrském Hradci (Graz). Na tamní univerzitě studoval matematiku a germanistiku a je považován za jednu z největších nadějí současné rakouské literatury. Ke svým zálibám řadí mimo jiné alikvotní zpěv a hru na didgeridoo. Literární dráhu zahájil překlady, básněmi a povídkami. První román nesl název Söhne und Planeten (Synové a planety, 2007) a zabýval se tématem komplikovaných vztahů mezi otcem a synem. Už tento debut si získal uznání kritiků. Druhý i třetí román, Die Frequenzen (Frekvence, 2009) a Indigo (2012), se objevily na shortlistu kandidátů Německé knižní ceny. Vynikající sbírka povídek Die Liebe zur Zeit des Mahlstädter Kindes (Láska za časů Mahlstadtského dítěte, 2011) pak získala významnou Cenu Lipského knižního veletrhu. V roce 2014 vyšla Setzovi básnická sbírka Die Vogelstrausstrompete (Pštrosí trumpeta) a v roce 2015 následoval více než tisícistránkový román Die Stunde zwischen Frau und Gitarre (Hodina mezi ženou a kytarou). V knize Bot z roku 2018 se autor zamýšlí nad možnostmi umělé inteligence a tak trochu si utahuje z formátu knižního rozhovoru. V roce 2019 se vrátil k povídkovému žánru sbírkou Der Trost runder Dinge. Vedle poezie a prózy experimentuje také s dramatickými formami, některé hry byly uvedeny v divadle Schauspielhaus Graz. Do časopisu Volltext přispívá články o zapomenutých a ztracených spisovatelských géniích.

Clemens J. Setz píše o zvláštních lidech a zvláštních hnutích mysli. Jeho texty často využívají metodu koláže, vyznačují se psychologickou propracovaností, odvahou k experimentům, fascinujícím jazykem i neobvyklou šíří tematických oblastí, jichž se autor dotýká (často zabrousí zejména do matematiky a přírodních věd). Dokáže psát ironicky, drsně i perverzně, ale zároveň neuvěřitelně citlivě a poeticky. Čtenáře někdy nemilosrdně mystifikuje, jindy mu zase nečekaně rozšiřuje obzory. Jeho postavami často bývají osamělí neurotici, okolím nepochopení, ale s jedinečným viděním světa.

Rozhovor s C. J. Setzem (v němčině)
Článek na Wikipedii včetně přehledu děl
Povídka Matky (v češtině)

© Marie Voslářová
Foto © Paul Schirnhofer/Suhrkamp Verlag

Aktualizováno 2019

Diskuse

Vložit nový příspěvek do diskuse
Vaše jméno:
E-mail:
Text příspěvku:
Kontrolní otázka: Kolik je prstů na jedné ruce
Kontrolní otázka slouží k ochraně proti vkládání diskusních příspěvků roboty.

Více k článku

související články

zhlédnuto 3301x

Inzerce