Reklama
Spisovatelé
Knihy
Literatury
Žánry
Štítek: encyklopedie, slovník
Řadit:
Abecedně
Podle data
Zobrazení:
100 hoaxů a omylů
Autor článku: Marek Jančík - 19. 7. 2019
recenze
60%
Sbírka nejrůznějších omylů, podvodů a slepých uliček v cestě za poznáním je poměrně inspirativní a snad bude lákat k občasnému zalistování – ať už pro pobavení, či pro rychlé dohledání stručných argumentů.
Bartošová Pokorná, Gabriela: Brouci
Autor článku: Jitka Nešporová - 1. 11. 2018
recenze
90%
Nakladatelství Bylo nebylo odpovídá na populární velkoformátové encyklopedie „všeho“ minimatistickým, zato však velmi inspirativním knižním počinem. Sestavilo dva kapesní atlasy, které na oboustranných poznávacích kartách představují slovem i obrazem, hravě, a přitom realisticky deset brouků a deset lišejníků. Povinná výbava nejen pro budoucí entomology a lichenology!
Bílek, Petr A.; Procházka, Martin; Wiendl, Jan (eds.): Vektory...
Autor článku: Jan Lukavec - 1. 1. 2017
recenze
60%
Je škoda, že se nenašlo dostatek studií třeba jen k posledně jmenovanému z témat, protože různých hrdinů, pseudohrdinů či antihrdinů vhodných ke zkoumání by se dalo najít bezpočet. Místo toho editoři spojují tři odlišná témata a tento počin se snaží ne zcela přesvědčivě odůvodnit tím, že je všechna zařazují pod zastřešující kategorii „vektorovosti“.
Böhm, David: A jako Antarktida
Autor článku: Barbora Grečnerová - 21. 5. 2020
recenze
80%
Hravá encyklopedie o Antarktidě pojednává nejen o tomto studeném kontinentu, ale i o člověku – dobyvateli, cestovateli a také nebezpečném konzumentovi, který zanechává stopy i tam, kde bychom to nečekali.
Boxall, Peter (ed.): 1001 knih, které musíte přečíst, než zemřete
Autor článku: Pavel Mandys - 30. 11. 2011
recenze
60%
Tlustý, bohatě ilustrovaný špalek se tváří poměrně autoritativně. Jednotlivá hesla jsou napsána výstižně a stručně, výběr autorů však lze napadnout z příliš mnoha stran. A především nejde o všechny knihy literární historie, ale jen o romány.
Boxall, Peter: 1001 knih, které musíte přečíst, než zemřete...
Autor článku: Jan Lukavec - 8. 4. 2012
recenze
80%
V předmluvě ke knize se tvrdí, že nabízí „jeden z příběhů, který je možné vyprávět o dějinách románu“. Samotné žánrové ohraničení ale není v knize aplikováno důsledně: najdeme v něm povídkové cykly nebo román ve verších jako Evžen Oněgin či epos Lusovci, ale ne mnohem významnější eposy Homérovy, na něž přitom potom mnohé romány tematicky navazovaly. O evropských kořenech románu se tak v knize nedozvíme skoro nic; pokud tedy má jít o „dějiny románu“, jsou velmi torzovité a neúplné.
Bragg, Melvyn: Dvanáct knih, které změnily svět (in MF Dnes)
Autor článku: Jan Lukavec - 19. 4. 2011
recenze
50%
Po starších knihách Martina Seymour-Smitha 100 knih, které otřásly světem. Historie myšlení od starověku po dnešek a Hany Primusové Sto nejvýznamnějších knih světové historie letos vyšla další publikace, jež se snaží určit nejvlivnější knihy světa, Dvanáct knih, které změnily svět od Melvyna Bragga, autora četných románů, scénářů, knih pro děti i non fiction.
Brouček, Stanislav; Jeřábek, Richard (eds.): Lidová kultura....
Autor článku: Jan Lukavec - 5. 3. 2012
recenze
70%
Klad encyklopedie spočívá ve shromáždění obrovského množství sesbíraných dat, ale ne v jejich nějaké objevné interpretaci, což ani nebývá úkolem encyklopedií. Většinu z toho už ovšem čtenář mohl dříve nastudovat v dílech Čeňka Zíbrta a dalších českých etnologů. Nyní jsou ale poznatky generací badatelů v přehledné formě přístupné komukoli, kdo ovšem ví, že takováto encyklopedie vůbec existuje a co v ní může najít.
Cílek, Václav (ed.): Něco se muselo stát. Nová kniha proměn
Autor článku: Jan Lukavec - 1. 12. 2014
recenze
70%
Publikace Něco se muselo stát podává jakousi mnohohlasou zprávu o stavu současného světa. Má formu abecedně řazených hesel, takže vzbuzuje dojem aktuální, živě podané a tematicky velmi pestré encyklopedie současnosti. Doporučit se dá každému, kdo chce číst o proměnách, jimiž procházíme. A pak snad ještě manželkám sexuálně frustrovaných mužů.
Čermák, Josef: „I do daleka vede cesta…“
Autor článku: Zdeněk A. Eminger - 4. 5. 2017
recenze
90%
Vybrané studie předního českého literárního vědce a překladatele uvádějí čtenáře do života a díla Franze Werfela, Václava Černého, Otokara Fischera, Franze Kafky a dalších českých a německých autorů. Vyvstává z nich i portrét samotného autora.
Čižmárová, Mária: Ukrajinsko-slovenská homonymia
Autor článku: Rita I. Kindlerová - 29. 9. 2013
recenze
80%
Průměrně vzdělaný příslušník jakéhokoli národa mluvícího slovanským jazykem nemusí být zrovna vystudovaným filologem, aby si dříve či později neuvědomil, že narazil na problém tzv. mezijazykové homonymie. Velkou mezeru na tomto poli doplňuje letos vydaný slovník prešovských badatelek Márie Čižmárové a Anny Jaškové Ukrajinsko-slovenská homonymia: Slovník ukrajinsko-slovenských medzijazykových homoným.
Dědinová, Tereza (ed.): Na rozhraní světů
Autor článku: Jan Lukavec - 19. 3. 2017
recenze
70%
Autoři sborníku nevyvyšují fantastickou literaturu nad vše ostatní, snaží se pouze upozornit na její přednosti a legitimizovat ji jako hodnotnou četbu i důstojný předmět studia. Nikoli neúspěšně.
Diesing, Helena: Český komiks
Autor článku: Pavel Mandys - 23. 1. 2012
recenze
80%
Mladá kunsthistorička Helena Diesing se stává specialistkou na dějiny českého komiksu. Nyní vyšel její další zásadní příspěvek k poznávání české komiksové historie: publikace Český komiks, podobně velkolepá jako loni vydaná monografie Káji Saudka.
Dworakowska, Zofia; Pohořelá, Michala (eds.): CZ / PL: Divadlo...
Autor článku: Jan Jiřík - 27. 3. 2008
recenze
Poslední den letošní Malé inventury patřil mimo jiné prezentaci nové publikace, CZ / PL: Divadlo po rekonstrukci.
Eco, Umberto (vyd.): Dějiny krásy
Autor článku: Iva Adámková - 4. 4. 2006
recenze
80%
Co je to krása? Jak se názory na krásu měnily v průběhu věků? Jakými cestami se ubírala umělecká tvorba v minulosti a co bylo považováno za ideál krásy? , Co je to krása? Jak se názory na krásu měnily v průběhu věků? Jakými cestami se ubírala umělecká tvorba v minulosti a co bylo považováno za ideál krásy?
Eco, Umberto: Bludiště seznamů
Autor článku: Jan Lukavec - 19. 12. 2009
recenze
Když se dnes v Čechách řekne „seznam“ či seznamy, většině lidí se vybaví buďto stále znovu skoro do omrzení diskutované soupisy spolupracovníků StB, anebo první český internetový vyhledávač (a vůbec nejzobrazovanější internetová stránka v Česku) Seznam.cz.
Fabisińska, Liliana: Houby...
Autor článku: Anna Fauknerová - 30. 5. 2019
recenze
80%
Houby, velkoformátová, originálně ilustrovaná kniha encyklopedického typu, si hned na první pohled říká o obdivné wow! Zaujme nejen budoucí mykology-amatéry, ale i zapálené houbaře, kteří si chtějí oblíbenou českou volnočasovou aktivitu zasadit do solidního vědomostního rámce.
Farná, Kateřina: Jak jsem potkala Brusel
Autor článku: Anna Fremrová - 13. 12. 2019
recenze
30%
Měl to být jakýsi alternativní průvodce po Bruselu, po několika úvodních kapitolách ale vyvstává otázka, zda je vydání bloggerských zápisků v knižní podobě vůbec v něčem přínosné.
Fryčer, Jaroslav: Slovník francouzsky píšících spisovatelů
Autor článku: Jan Kapoun - 22. 4. 2003
recenze
Slovník eviduje autory zemí a oblastí, kde je francouzština buď mateřským jazykem obyvatel, nebo jazykem běžně užívaným aspoň v některých vrstvách obyvatelstva či v některých oblastech veřejného života.
Fryčer, Jaroslav: Slovník francouzsky píšících spisovatelů (in...
Autor článku: Jovanka Šotolová - 23. 4. 2003
recenze
Český Slovník francouzsky píšících spisovatelů u nás vyšel naposledy před téměř čtyřiceti lety...
Fučík, Bedřich: Čtrnáctero zastavení
Autor článku: Zdeněk A. Eminger - 11. 5. 2017
recenze
90%
Vyprávění editora, kritika, překladatele a nakladatele Bedřicha Fučíka o čtrnácti význačných osobnostech české literatury patří mezi důležitá svědectví o jejich životě a díle. Kniha patří do kánonu memoárové literatury.
Goes, Peter: Řeky
Autor článku: Jitka Nešporová - 29. 11. 2018
recenze
80%
Řeky si na mapách obvykle spojujeme s modrou barvou. Žlutozelená obálka velkoformátové obrazové encyklopedie vlámského ilustrátora Petera Goese tak upoutá na první pohled. A nekonvenčním přístupem k tématu si čtenáře nepochybně získá i její obsah.
Gravel, Élise: Klub přátel hub
Autor článku: Jitka Nešporová - 26. 9. 2019
recenze
70%
Dobře načasovaný titul pro vrcholící houbařskou sezónu: hřiby, smrži a pýchavky jako prominenti v humorně ilustrovaném miniatlase hub pro předškoláky. A nádavkem pár příhod z houbaření plus návod, jak si vyrobit otisk výtrusů.
Gravett, Paul (ed.): 1001 komiksů, které musíte přečíst, než...
Autor článku: Pavel Mandys - 11. 11. 2013
recenze
70%
Britská encyklopedická publikace měla sice k dispozici mezinárodní tým, přesto však zůstává podrobným a kompletním průvodcem pouze dějinami anglosaského komiksu. Uspokojivě se věnuje ještě dalším komiksovým velmocem (Japonsko, Francie), komiksy menších zemí se do výběru dostaly jen v případě, že je k dispozici jejich překlad do angličtiny.
Herec, Ondrej: Netvor – Od Frankensteina po Terminátora
Autor článku: Jan Lukavec - 17. 6. 2015
recenze
80%
Příběhy o netvorech, na kterých si vyjasňujeme temné sklony nás samotných a jejichž prostřednictvím se s nimi vyrovnáváme, budou vznikat i nadále. Literární vědci a kulturní teoretikové, kteří se zabývají jejich interpretací, tak jistě nepřijdou o přísun nového materiálu k analýze. Způsob, jakým ji provádí Herec, se dá označit za poučený, vynalézavý a intelektuálně podnětný.
Hostomská, Anna a kol.: Opera
Autor článku: Milan Valden - 6. 2. 2018
recenze
80%
Známý a oblíbený průvodce operou Anny Hostomské se dočkal podstatně přepracovaného a rozšířeného vydání. V takovém rozsahu u nás dosud žádný průvodce s obsahy operních děl nevyšel. Kniha podává komplexní přehled čtyřsetletého vývoje operního žánru, který se přes mnohé krize a černé scénáře stále těší značné popularitě.
Hugo, Jan (ed.): Slovník nespisovné češtiny
Autor článku: Rita I. Kindlerová - 23. 8. 2006
recenze
Nakladatelství Maxdorf vydalo v polovině letošního roku Slovník nespisovné češtiny. Jde o vynikající dílo, které by nemělo chybět v žádné knihovně, škole...
Jeleńska, Magdalena: Archistorie
Autor článku: Jitka Nešporová - 26. 11. 2020
recenze
80%
Na stovku originálních „profilů“ unikátních stavebních památek z celého světa a napříč epochami sestavila varšavská architektka nejen pro své čtyři děti. Vypráví o historických stavbách, které inspirovaly realizace novější, o emocích doprovázejících stavbu Eiffelovy věže, Opery v Sydney či Pyramidy v Louvru. A představuje i pozoruhodné architektonické objekty nového tisíciletí.
Just, Vladimír: Slovník floskulí
Autor článku: Rita I. Kindlerová - 5. 11. 2003
recenze
60%
Slovník nadužívaných slov a slovních spojení, která již ztratila svůj význam a jejichž neustálým používáním mluvčí zamlžují skutečnost sdělovaného.
Kraft, Heinrich: Slovník starokřesťanské literatury 2
Autor článku: Petr Kitzler - 6. 3. 2006
recenze
Důkladnost a preciznost zpracování – to je to první, co člověku přijde na mysl, otevře-li nový český překlad Slovníku starokřesťanské literatury Heinricha Krafta, jejž vydalo Karmelitánské nakladatelství.
další strana
Strana 1 / 2:
1
2