Reklama
Spisovatelé
Knihy
Literatury
Žánry
Štítek: encyklopedie, slovník
Řadit:
Abecedně
Podle data
Zobrazení:
Malý, Radek: Atlas bytostí / Atlas der wesen und geschöpfe
Autor článku: Libor Staněk - 10. 2. 2021
recenze
80%
V poeticky fantaskním vesmíru Radka Malého vám vyrůstá z pootevřených úst lišaj oleandrový, ve snech vás pronásleduje zuřící nosorožec a zpod víček tu a tam nečekaně vykukuje kaviár. Jsou to zkrátka roztodivné verše, za jejichž nečekanými zákruty můžete narazit na různé záludnosti. Stejně jako v předešlých sbírkách i zde se projevuje Malého smysl pro dětsky viděný svět, který ladí s jeho zálibou v nonsensové a groteskně expresionistické poezii.
Jeleńska, Magdalena: Archistorie
Autor článku: Jitka Nešporová - 26. 11. 2020
recenze
80%
Na stovku originálních „profilů“ unikátních stavebních památek z celého světa a napříč epochami sestavila varšavská architektka nejen pro své čtyři děti. Vypráví o historických stavbách, které inspirovaly realizace novější, o emocích doprovázejících stavbu Eiffelovy věže, Opery v Sydney či Pyramidy v Louvru. A představuje i pozoruhodné architektonické objekty nového tisíciletí.
Böhm, David: A jako Antarktida
Autor článku: Barbora Grečnerová - 21. 5. 2020
recenze
80%
Hravá encyklopedie o Antarktidě pojednává nejen o tomto studeném kontinentu, ale i o člověku – dobyvateli, cestovateli a také nebezpečném konzumentovi, který zanechává stopy i tam, kde bychom to nečekali.
Škácha, Pavel; Plášil, Jakub; Horák, Vladimír: Jáchymov
Autor článku: Pavel Pecháček - 12. 4. 2020
recenze
80%
Jáchymov tak, jak jej přinejmenším laická veřejnost moc nezná, totiž jako mineralogická lokalita světového významu. Vedle bohaté přehlídky nerostů však v knize nechybí ani kapitoly o historii zdejších dolů či podrobný popis nejvýznamnějších jáchymovských rudních žil.
Farná, Kateřina: Jak jsem potkala Brusel
Autor článku: Anna Fremrová - 13. 12. 2019
recenze
30%
Měl to být jakýsi alternativní průvodce po Bruselu, po několika úvodních kapitolách ale vyvstává otázka, zda je vydání bloggerských zápisků v knižní podobě vůbec v něčem přínosné.
Gravel, Élise: Klub přátel hub
Autor článku: Jitka Nešporová - 26. 9. 2019
recenze
70%
Dobře načasovaný titul pro vrcholící houbařskou sezónu: hřiby, smrži a pýchavky jako prominenti v humorně ilustrovaném miniatlase hub pro předškoláky. A nádavkem pár příhod z houbaření plus návod, jak si vyrobit otisk výtrusů.
Libera, Michał; Mendyk, Michał: H.U.D.B.A.
Autor článku: Helena Žáčková - 1. 8. 2019
recenze
90%
Proč někdy na koncertě zazní z reproduktorů otravný pronikavý pískot? Jak vypadá nejkurióznější hudební nástroj? Ilustrovaná encyklopedie s hravým názvem Harmonicky unikátní defilé bombastické akustiky představuje zvuk jako fyzikální veličinu i umělecký prostředek mnoha podob. Překvapí nevšedními nápady a doprovodnou webovou stránkou, která spolehlivě rozšíří hudební znalosti dětí i dospělých.
100 hoaxů a omylů
Autor článku: Marek Jančík - 19. 7. 2019
recenze
60%
Sbírka nejrůznějších omylů, podvodů a slepých uliček v cestě za poznáním je poměrně inspirativní a snad bude lákat k občasnému zalistování – ať už pro pobavení, či pro rychlé dohledání stručných argumentů.
Fabisińska, Liliana: Houby...
Autor článku: Anna Fauknerová - 30. 5. 2019
recenze
80%
Houby, velkoformátová, originálně ilustrovaná kniha encyklopedického typu, si hned na první pohled říká o obdivné wow! Zaujme nejen budoucí mykology-amatéry, ale i zapálené houbaře, kteří si chtějí oblíbenou českou volnočasovou aktivitu zasadit do solidního vědomostního rámce.
Stará, Ester: Jedééém!
Autor článku: Jitka Nešporová - 10. 1. 2019
recenze
90%
Výjimečná interaktivní knížka pro začínající cestovatele přesvědčí láskou k řemeslu: kvalitním papírem, odklápěcími okénky, originální ilustrací a vtipnými rýmovačkami. Jedééém! z tvůrčí dílny nakladatelství Pop-Pap vizuálně ztvárnila Marie Urbánková a otextovala Ester Stará.
Veselá, Lenka
Autor článku: Martin Liška - 13. 12. 2018
rozhovor
Webový portál zaměřený na knižní kořist odvezenou do Švédska na konci třicetileté války má za sebou něco přes měsíc existence, přesto již dokázal vzbudit pozornost odborné i laické veřejnosti. Jeho autorka Lenka Veselá v rozhovoru mimo jiné prozradila, jaká překvapení při svém výzkumu zažila, jaké má s portálem plány do budoucna i jak se staví k otázce navrácení knih zpět do Česka.
Goes, Peter: Řeky
Autor článku: Jitka Nešporová - 29. 11. 2018
recenze
80%
Řeky si na mapách obvykle spojujeme s modrou barvou. Žlutozelená obálka velkoformátové obrazové encyklopedie vlámského ilustrátora Petera Goese tak upoutá na první pohled. A nekonvenčním přístupem k tématu si čtenáře nepochybně získá i její obsah.
Bartošová Pokorná, Gabriela: Brouci
Autor článku: Jitka Nešporová - 1. 11. 2018
recenze
90%
Nakladatelství Bylo nebylo odpovídá na populární velkoformátové encyklopedie „všeho“ minimatistickým, zato však velmi inspirativním knižním počinem. Sestavilo dva kapesní atlasy, které na oboustranných poznávacích kartách představují slovem i obrazem, hravě, a přitom realisticky deset brouků a deset lišejníků. Povinná výbava nejen pro budoucí entomology a lichenology!
Nesbø, Jo: Senzační sbírka zvířat doktora Proktora
Autor článku: Petra Zikmundová - 26. 7. 2018
recenze
70%
Proč v Norsku dochází tak často k výpadkům proudu? Proč jsou trička ze skříně zase rozžvýkaná? Proč se lidé hádají kvůli nesmyslům? Senzační sbírka zvířat doktora Proktora konečně nabízí vysvětlení řady záhad, nad kterými si jistě kdekdo lámal hlavu. Ovšem pozor – k odpovědím na tyto otázky, stejně jako k mnoha užitečným varováním, se prokoušou pouze ti, kdo mají pro strach uděláno a jsou obdařeni štědrou dávkou smyslu pro humor.
Řezníková, Lenka; Urbánek, Vladimír (eds.): Ex definitione
Autor článku: Zdeněk A. Eminger - 30. 3. 2018
recenze
80%
Práce týkající se pojmů, které J. A. Komenský užíval ve svém rozsáhlém díle a jimž věnoval i svůj Pansofický slovník, skýtá zajímavý vhled do hloubky jazyka a řeči. Kolektivní monografie předních komeniologů se snaží osvětlit smysl některých slov, která používá i čtenář 21. století.
Hostomská, Anna a kol.: Opera
Autor článku: Milan Valden - 6. 2. 2018
recenze
80%
Známý a oblíbený průvodce operou Anny Hostomské se dočkal podstatně přepracovaného a rozšířeného vydání. V takovém rozsahu u nás dosud žádný průvodce s obsahy operních děl nevyšel. Kniha podává komplexní přehled čtyřsetletého vývoje operního žánru, který se přes mnohé krize a černé scénáře stále těší značné popularitě.
Tomášek, Martin: Krajiny tvořené slovy
Autor článku: Jan Lukavec - 12. 5. 2017
recenze
60%
Vycházeje z detailní znalosti textů, autor ukazuje, jak naši předci krajinu vnímali či vnímat mohli, a upozorňuje i na nonkonformní náhledy, jež přeskočily svou dobu a míří až k nám.
Fučík, Bedřich: Čtrnáctero zastavení
Autor článku: Zdeněk A. Eminger - 11. 5. 2017
recenze
90%
Vyprávění editora, kritika, překladatele a nakladatele Bedřicha Fučíka o čtrnácti význačných osobnostech české literatury patří mezi důležitá svědectví o jejich životě a díle. Kniha patří do kánonu memoárové literatury.
Čermák, Josef: „I do daleka vede cesta…“
Autor článku: Zdeněk A. Eminger - 4. 5. 2017
recenze
90%
Vybrané studie předního českého literárního vědce a překladatele uvádějí čtenáře do života a díla Franze Werfela, Václava Černého, Otokara Fischera, Franze Kafky a dalších českých a německých autorů. Vyvstává z nich i portrét samotného autora.
Tokarczuk, Olga: Knihy Jakubovy
Autor článku: Anna Šašková Plasová - 10. 4. 2017
recenze
Dějovou osou bezmála devítisetstránkového románu je životopis židovského mystika Jakuba Franka, narozeného na přelomu baroka a osvícenství na periferii polsko-litevské unie. Autorka v něm nejen připravila čtenáři „velkou cestu přes sedmero hranic, pět jazyků, tři velká náboženství a nespočet menších“, jak zní část podtitulu, ale také odmítla rozšířenou představu, že polský stát v 16.–18. století představoval pro všechny etnické i náboženské menšiny tolerantní ráj na zemi.
Dědinová, Tereza (ed.): Na rozhraní světů
Autor článku: Jan Lukavec - 19. 3. 2017
recenze
70%
Autoři sborníku nevyvyšují fantastickou literaturu nad vše ostatní, snaží se pouze upozornit na její přednosti a legitimizovat ji jako hodnotnou četbu i důstojný předmět studia. Nikoli neúspěšně.
Bílek, Petr A.; Procházka, Martin; Wiendl, Jan (eds.): Vektory...
Autor článku: Jan Lukavec - 1. 1. 2017
recenze
60%
Je škoda, že se nenašlo dostatek studií třeba jen k posledně jmenovanému z témat, protože různých hrdinů, pseudohrdinů či antihrdinů vhodných ke zkoumání by se dalo najít bezpočet. Místo toho editoři spojují tři odlišná témata a tento počin se snaží ne zcela přesvědčivě odůvodnit tím, že je všechna zařazují pod zastřešující kategorii „vektorovosti“.
Herec, Ondrej: Netvor – Od Frankensteina po Terminátora
Autor článku: Jan Lukavec - 17. 6. 2015
recenze
80%
Příběhy o netvorech, na kterých si vyjasňujeme temné sklony nás samotných a jejichž prostřednictvím se s nimi vyrovnáváme, budou vznikat i nadále. Literární vědci a kulturní teoretikové, kteří se zabývají jejich interpretací, tak jistě nepřijdou o přísun nového materiálu k analýze. Způsob, jakým ji provádí Herec, se dá označit za poučený, vynalézavý a intelektuálně podnětný.
Prokůpek, Tomáš; Kořínek, Pavel a kol.: Dějiny československého...
Autor článku: Pavel Mandys - 14. 2. 2015
recenze
90%
Dokončení a vydání monumentálních třísvazkových dějin domácího komiksu je nepochybně událostí nejen této sezony. Předností i limitem publikace je rozsah a detailnost: čtveřice autorů rezignovala na rozlišení podstatného a podružného a pokusila se zaznamenat veškeré české komiksové projevy 20. století.
Cílek, Václav (ed.): Něco se muselo stát. Nová kniha proměn
Autor článku: Jan Lukavec - 1. 12. 2014
recenze
70%
Publikace Něco se muselo stát podává jakousi mnohohlasou zprávu o stavu současného světa. Má formu abecedně řazených hesel, takže vzbuzuje dojem aktuální, živě podané a tematicky velmi pestré encyklopedie současnosti. Doporučit se dá každému, kdo chce číst o proměnách, jimiž procházíme. A pak snad ještě manželkám sexuálně frustrovaných mužů.
Gravett, Paul (ed.): 1001 komiksů, které musíte přečíst, než...
Autor článku: Pavel Mandys - 11. 11. 2013
recenze
70%
Britská encyklopedická publikace měla sice k dispozici mezinárodní tým, přesto však zůstává podrobným a kompletním průvodcem pouze dějinami anglosaského komiksu. Uspokojivě se věnuje ještě dalším komiksovým velmocem (Japonsko, Francie), komiksy menších zemí se do výběru dostaly jen v případě, že je k dispozici jejich překlad do angličtiny.
Šrámek, Jiří: Panorama francouzské literatury od počátků po...
Autor článku: Jovanka Šotolová - 6. 11. 2013
recenze
80%
Studenti romanistiky (a nejen oni) dostali pěkný dárek v podobě objemné dvoudílné publikace spojující slovník spisovatelů, encyklopedii a podrobné shrnutí dějin francouzské literatury. Kniha je výjimečná tím, že začíná středověkem, celý druhý díl věnuje literatuře poválečné a velkou část tvorbě současné: zachycuje dokonce i některé knižní novinky loňského roku.
Macura, Vladimír; Jedličková, Alice (eds.): Průvodce po světové...
Autor článku: Jan Lukavec - 27. 10. 2013
recenze
80%
Po 25 letech vyšlo rozšířené a přepracované vydání důležité příručky Průvodce po světové literární teorii 20. století. Sto tři hesel v ní představuje vědecké koncepce, které zásadně ovlivnily myšlení o literatuře. Podle anotace byla vybrána jak díla kanonická, ale stále diskutovaná a aktualizovaná, tak podnětné práce z posledních let, a to nejen z literární vědy, ale i lingvistiky, filozofie, mediálních studií či psychologie. Nad zpracováním hesel se sešel tým téměř padesáti odborníků.
Čižmárová, Mária: Ukrajinsko-slovenská homonymia
Autor článku: Rita I. Kindlerová - 29. 9. 2013
recenze
80%
Průměrně vzdělaný příslušník jakéhokoli národa mluvícího slovanským jazykem nemusí být zrovna vystudovaným filologem, aby si dříve či později neuvědomil, že narazil na problém tzv. mezijazykové homonymie. Velkou mezeru na tomto poli doplňuje letos vydaný slovník prešovských badatelek Márie Čižmárové a Anny Jaškové Ukrajinsko-slovenská homonymia: Slovník ukrajinsko-slovenských medzijazykových homoným.
Müller, Richard; Šidák, Pavel (eds.): Slovník novější literární...
Autor článku: Jan M. Heller - 23. 6. 2013
recenze
Český zájemce o současnou literární teorii se až do loňského roku nacházel v nezáviděníhodné situaci. Byl odkázán na zdroje vyznačující se různou mírou hodnověrnosti. Nyní vychází lexikografické dílo, které je u nás v několika ohledech výjimečné: je původní a shrnuje v relativní úplnosti vývoj literární teorie za posledních zhruba 60 let.
další strana
Strana 1 / 2:
1
2