Reklama
Spisovatelé
Knihy
Literatury
Žánry
Žánr dětská
Poslední články
80%
Savolainen, Salla: Asfalt!
Pavel Pecháček - 26. 5. 2022
70%
Čaplová, Karolína: Prahou
Jitka Nešporová - 19. 5. 2022
60%
Diepmann, Rita: Já a moje pocity
Adéla Grimes - 12. 5. 2022
Nejčtenější články
70%
Tolonen, Tuutikki: Agnes a odemčený sen
Lenka Fárová - 28. 4. 2022
Säfström, Elin: Přiznání strážkyně
Marie Voslářová - 5. 5. 2022
60%
Diepmann, Rita: Já a moje pocity
Adéla Grimes - 12. 5. 2022
Všechny články
Řadit:
Abecedně
Podle data
Zobrazení:
Horská, Eva: Opi
Autor článku: Pavel Pecháček - 14. 4. 2022
recenze
70%
Ač jsme v konečném důsledku příbuzní se všemi organismy na planetě, primáti jsou nám přece jen nejbližší a při pohledu na ně můžeme mít často pocit, že se díváme sami na sebe. Pro každého, kdo se chce o primátech něco dozvědět a prohlédnout si, jak vlastně ta která opice vypadá, kde žije a čím se živí, bude atlas Evy Horské skvělou volbou.
Horst, Jørn Lier: Záhada mloka
Autor článku: Jitka Jindřišková - 22. 4. 2014
recenze
60%
Popularita severské krimi v současné době nezná mezí. Na český trh nyní přichází norská kriminální série CLUE určená mladým čtenářům ve věku 9–14 let. První díl Záhada mloka naštěstí spíše než krvavé severské detektivky připomíná dobrodružná vyprávění ve stylu Správné pětky.
Horst, Marc ter: Palmy na severním pólu
Autor článku: Martina Siwek Macáková - 28. 1. 2021
recenze
80%
Nizozemský autor vypráví o klimatu a jeho změnách s umem romanopisce a s nadšením vědce. Díky hravým ilustracím je výklad velmi názorný. Vyprávění začíná v dávné minulosti, vysvětluje jak a proč ke změnám dochází a jak na jejich důsledky naše současná společnost reaguje.
Hořejší, Jaroslav: Náš současník Purkyně: Největší Čech?
Autor článku: Pavel Pecháček - 5. 9. 2019
recenze
60%
U příležitosti kulatého výročí vychází stručný, přesto informačně bohatý portrét jednoho z nejvýznamnějších Čechů a vědce světového formátu. Avšak snaha představit tohoto velikána, respektive jeho impozantní život a dílo především mládeži, se poněkud míjí účinkem.
Hrnčíř, Pavel: Mámo, táto, pojďte si hrát na balón! Dobrá, Pepíku,...
Autor článku: Hana Lavičková - 10. 10. 2010
recenze
Spisovatel Pavel Hrnčíř, jehož literární prvotina Komínek & Budíček (2007) se úspěšně začlenila do nominací v soutěži Zlatá stuha, připravil další dětskou knihu s nonkonformním titulem.
Hrnčíř, Pavel: Plechová Mína
Autor článku: Hana Lavičková - 29. 1. 2013
recenze
70%
Spisovatel a diplomat Pavel Hrnčíř vtiskl své dlouholeté profesní zkušenosti z oblasti lidských práv a humanitární pomoci do osobitého textu se zřetelným antimilitaristickým apelem Plechová Mína. Přispívá tak ke zpřístupnění doposud nepříliš reflektované problematiky válečných konfliktů.
Hrnčíř, Pavel: Plechová Mína
Autor článku: Pavel Hrnčíř - 29. 1. 2013
ukázka
Drů se vykláněla z okna přízemního domku a pozorovala, co se děje na ulici. Po chodníku šel voják ve strakaté uniformě. Vlastně ani moc nešel, spíš vrávoral. Opilý namol.
Hughes, Ted: Železný muž
Autor článku: Petra Johana Poncarová - 12. 11. 2015
recenze
70%
Ted Hughes, známý především jako jeden z předních anglických básníků 20. století a rovněž jako manžel básnířky Sylvie Plathové, napsal pro své vlastní děti jako pohádku na dobrou noc vědeckofantastický příběh Železný muž. Vypráví v něm o obrovi s tajemnou schopností regenerace, který se zprvu jeví jako nestvůra, ale může lidem i pomáhat.
Hurme, Maija; Hurme, Anssi: Stínidla
Autor článku: Lenka Fárová - 12. 9. 2019
recenze
80%
V jemných náznacích, citlivě i s malinkou dávkou laskavého humoru se kniha Stínidla finské manželské dvojice Maiji a Anssiho Hurmeových věnuje jednomu z nejtěžších témat vůbec, a tím je ztráta rodiče.
Hustáková Mašková, Zuzana: Příručka pro přežití ve městě
Autor článku: Zdeněk A. Eminger - 1. 9. 2016
recenze
80%
Příběh pražských chlapců Tondy a Vojty vypráví o touze po dobrodružství. Oba kluci by rádi prozkoumali město a hledají nějakou příručku, jak na to. Zálesácké rady se jim do města nehodí. Rozhodnou se proto, že si takovou knihu sami napíšou. Kde ale vzít ty pravé návody a rady? Obrátí se na lidi bez domova, kteří město znají snad nejlépe ze všech. A mají úspěch.
Charms, Daniil: Cirkus Abrafrk
Autor článku: Martina Siwek Macáková - 18. 12. 2013
recenze
80%
Po šesti letech se v češtině objevuje další ukázka z díla petrohradského mystifikátora, básníka, prozaika a divadelníka Daniila Charmse. Po rozšířeném výboru Čtyřnohá vrána a nové taškařice vybral překladatel Ondřej Mrázek divadelní hru, verše a povídky určené dětem do knihy Cirkus Abrafrk. Výsledkem je inspirativní směs vhodná pro uličníky a uličnice jakéhokoliv věku.
Chaud, Benjamin: Pompon se nudí
Autor článku: Zuzana Šmejkalová - 17. 2. 2022
recenze
60%
Renomovaný francouzský ilustrátor Benjamin Chaud je zároveň úspěšným autorem více než šesti desítek dětských knih. Série o medvídku Pomponovi čítá už pět dílů, z nichž zatím dva byly přeloženy do češtiny a vydány v nakladatelství Host. Postavička rošťáckého a neposedného medvídka se stala natolik oblíbenou, že ožila dokonce v animovaném seriálu, který se chystá vysílat i Česká televize.
Choryan, Bartosz; Csicsely, Lukáš: Pan Bartoš, listonoš
Autor článku: Jitka Nešporová - 11. 7. 2019
recenze
80%
V dětské literatuře málo vídaný žánr reportáže umožní autenticky nahlédnout do každodenní rutiny poštovních doručovatelů. Nuda to nebude, listonoš Bartoš je čtverák a umí v tom chodit. Ilustrace se surreálnými prvky jsou rovněž nebývale výmluvné a budou konvenovat vkusu šibalů školou povinných.
Chudíková, Alena: Majdalenka na zahrádce
Autor článku: Bohumila Adamová - 30. 10. 2012
recenze
40%
Majdalenka na zahrádce je knížka určená nejmladším posluchačům a začínajícím čtenářům. Po grafické stránce je dokonalá: Tomáš Řízek je ilustrátor, který umí děti zaujmout a i z prostého vyprávění vykouzlit umělecké dílo. Alespoň v očích dětského čtenáře, který ještě nepozná, že v každém druhém souvětí chybí většina čárek.
Icuki, Hirojuki: Rennjo
Autor článku: Petr Borkovec - 19. 4. 2008
anotace
Starý japonský příběh o chlapci Hoteimaruovi, z něhož se stane mladý mnich Hotei a později věhlasný kazatel Rennjo, pojednává o ledacčem vážném: o víře a věrnosti, o statečnosti a vytrvalosti, o pokoře a starostlivosti. A také třeba o malířském a básnickém umění, o životě v klášteře, o dětském přátelství.
Iggulden, Conn: Tolinové
Autor článku: Pavel Mandys - 15. 12. 2010
recenze
50%
Mohlo by to být sympatické zpestření oblíbených dětských příběhů o skřítcích, kteří žijí kdesi mezi námi neviděni. Autor se však nedokázal rozhodnout, jestli chce psát spíš grotesku, nebo dobrodružný příběh.
Illyés, Gyula: Divotvorný vůl a jiné maďarské pohádky
Autor článku: Dauphin - 27. 6. 2008
anotace
Reprezentativní výbor maďarských pohádek přináší příběhy sebrané nejvýznamnějšími maďarskými folkloristy a zpracované do dnes už tradiční podoby spisovatelem Gyulou Illyésem.
Illyés, Gyula: Divotvorný vůl a jiné maďarské pohádky
Autor článku: Ana Okrouhlá - 27. 6. 2008
studie
Proč jsou pohádky důležité i v dnešní době? Především proto, že nám pomáhají zpracovávat, „strávit“ naše niterné pocity, jsou to pohádky, v nichž se mohou odrážet radosti, starosti, obavy vypravěče, posluchače, čtenáře.
Illyés, Gyula: Divotvorný vůl a jiné maďarské pohádky
Autor článku: Kateřina Horváthová - 2. 7. 2008
ukázka
Bylo nebylo, za devatero horami a devatero řekami žil jeden chuďas a ten měl syna. Když muži zemřela manželka, ženil se s druhou ženou, která měla pět dcer. Nejmladší dcera měla tři oči, druhá čtyři, třetí pět, čtvrtá šest a ta pátá sedm: jedno vzadu na krku.
Illyés, Gyula: Divotvorný vůl a jiné maďarské pohádky
Autor článku: Marta Pató - 23. 5. 2009
recenze
Maďarské pohádky už u nás nevyšly třicet let. I díky tomuto svazečku třeba roste naděje, že všech sedmasedmdesát klasických maďarských pohádek zpracovaných Gyulou Illyésem by jednou mohlo vyjít i v pěkně vypraveném českém vydání.
Irving, John: Jako by se tu někdo snažil nevydat ani hlásku
Autor článku: Bohumila Adamová - 29. 11. 2010
recenze
80%
Americký prozaik John Irving je čtenářům známý především jako úspěšný romanopisec, proto pro ně může být jeho třicetistránková knížka Jako by se tu někdo snažil nevydat ani hlásku překvapivá. Jde o krátkou črtu nepatrné noční příhody uprostřed temného dětského pokojíku.
Irving, John: Jako by se tu někdo snažil nevydat ani hlásku
Autor článku: Lucie Trávníčková - 27. 3. 2018
recenze
80%
Snad všichni jsme se jako děti báli tmy. Tma, ta neuchopitelná černá materie, dokázala oživit naše představy a dát jim konkrétní tvary, jména a vlastnosti. Stejné prožitky má i malý Tom, když se probudí uprostřed noci a slyší podivné zvuky. Začíná malá pátrací akce. Táta a Tom se vydávají na tajemnou noční obhlídku celého domu.
Jamkowski, Marcin; Szymanowicz, Maciej: Velcí vynálezci
Autor článku: Pavel Pecháček - 30. 1. 2020
recenze
80%
Proč dostal mladý James Watt při zkoumání síly páry na zadek, co děsilo návštěvníky prvních kinosálů a proč si Benjamin Franklin pouštěl draka nejraději za bouřky? Stručné představení zrodu několika desítek přelomových vynálezů a příběhů lidí, kteří za nimi stáli, nenabízí mladým čtenářům jen ponaučení. Získá si je i poutavou grafickou úpravu, jíž dominují dvoustránkové ilustrace, které text promyšleně doplňují, avšak snadno by obstály i samostatně.
Jansson, Tove: Jak to bylo dál?
Autor článku: Vratislav Kadlec - 27. 9. 2018
recenze
70%
Knihou Jak to bylo dál? se u nás tvůrkyně slavných muminů Tove Janssonová poprvé představuje také jako autorka obrázkových knih pro nejmenší. Muminek nese domů bandasku mléka, hledá malou Miu a prolézá ze stránky na stránku vystřihanými otvory v obrázcích, které zůstávají i po téměř sedmdesáti letech živé. Slabinou českého vydání je však přebásnění textu.
Javna, Sophie: 50 nápadů pro děti, jak přispět k záchraně planety
Autor článku: Jitka Nešporová - 29. 11. 2012
recenze
70%
Tato unikátní environmentální příručka je určena dětem ve věku osmi až deseti let. Malí ekologové dostávají do ruky krásnou plnobarevnou kvalitní knihu, ke které se budou rádi vracet, a zároveň s ní klíč k informačním zdrojům – kde jinde dnes hledat detailní a aktuální informace než na internetu?
Jeleńska, Magdalena
Autor článku: Lucie Zakopalová - 2. 12. 2020
rozhovor
Jak děti vnímají architekturu, co je baví, a co naopak nudí? V knize Archistorie, oceněné mezi nejkrásnějšími polskými publikacemi roku 2018, vypráví její autorka příběh architektury trochu jinak, než jsme zvyklí.
Jeleńska, Magdalena: Archistorie
Autor článku: Jitka Nešporová - 26. 11. 2020
recenze
80%
Na stovku originálních „profilů“ unikátních stavebních památek z celého světa a napříč epochami sestavila varšavská architektka nejen pro své čtyři děti. Vypráví o historických stavbách, které inspirovaly realizace novější, o emocích doprovázejících stavbu Eiffelovy věže, Opery v Sydney či Pyramidy v Louvru. A představuje i pozoruhodné architektonické objekty nového tisíciletí.
Jestřábová, Iva K.; Pošivač, Filip; Valecká, Bára: Až po uši...
Autor článku: Martina Siwek Macáková - 24. 3. 2016
recenze
70%
Hravý název dětské knihy Až po uši v mechu autorské trojice B. Valecké, F. Pošivače a Ivy K. Jestřábové vyvolává až hmatový zážitek. Měkkost lesního mechu asociuje peřinu a velí zahrabat se pod duchny a číst si poetický příběh dvou lesních trnků Josefky a Bertíka právě tam. Koneckonců v domácí idyle a zajetých kolejích každodennosti by rádi zůstali i oba hlavní hrdinové, kteří se starají o lesní podrost. Jenže klid lesní „obce“ naruší strach z Hejkala…
Ježková, Alena: Dobrý svět
Autor článku: Hana Lavičková - 17. 6. 2012
recenze
70%
Do Dobrého světa nahlíží dětský vnímatel optikou tří sourozenců – školáků Markétky, Máry a školkou povinné tříleté Emy. Spontánně dětská vypravěčská perspektiva je orámována střídáním ročních období a s nimi spojenými tradicemi.
Ježková, Alena: Dračí polévka
Autor článku: Milena Šubrtová - 21. 11. 2011
recenze
80%
Próza Aleny Ježkové (1966) Dračí polévka zaplňuje jedno z bílých míst tematického rejstříku české literatury pro děti. Autorka, která na sebe v posledních letech upozorňovala zejména vlastní i adaptační pohádkovou a pověsťovou tvorbou, si všímá problematiky vietnamské minority a komplikovaného dospívání dětí vyrůstajících pod vlivem vietnamské kultury, kterou znají pouze zprostředkovaně, a českého prostředí, do něhož se narodily.
předchozí strana
další strana
Strana 8 / 23:
4
5
6
7
8
9
10
11
12