Kalendář akcí
Linky komiksu – výstava
29. 1. 2023, 0:00
Západočeská galerie, Pražská 13, Plzeň
„Linky komiksu“ zkoumají vlivy, trendy a propojení českých a světových autorů napříč dějinami komiksu od poloviny 19. století až po současnost. V rámci každé linky jsou představení klíčoví autoři (Wilhelm Bush, Benjamin Rabier, Hergé, Charles Burns, Václav Šlajch, Tomáš Motal – Mikoláš Aleš, Josef Lada, Marek Čolek, Marek Rubec, Jiří Franta – Jean Giraud (Moebius), Kája Saudek, Libor Páv, Jan Patrik Krásný, Karel Jerie – Jan Fišer, Marko Čermák, Bohumil Konečný, Jiří Grus, Tomáš Staněk a další) buď originální kresbou, nebo tištěnými médii či konkrétními vydanými komiksy.
Zuzana Kultánová: Zpíváš, jako bys plakala – uvedení knihy
31. 1. 2023, 19:00
Čítárna Unijazz, Husitská 22, Praha 3
Zuzana Kultánová napsala tentokrát příběh o současné mladé ženě, která dospívala v 90. letech. Nejprve chudá studentka, pak žádoucí milenka, a nakonec pochybující manželka a matka touží po „obyčejném životě“, nedaří se jí však si ho vybudovat. Těšit se můžete na debatu s autorkou a jejími hosty – Klárou Fleyberkovou a Ondřejem Lipárem.
Šárka Stellner, František Stellner: Lvice na švédském trůně – křest knihy
1. 2. 2023, 17:00
Goethe-Institut, Masarykovo nábřeží 32, Praha 1
Kmotrou knihy popisující mimo jiné málo známá spojení českých a švédských panovnických dynastií bude spisovatelka a literární historička Radka Denemarková.
Milan Ohnisko: Zuta a svlečena – křest knihy
1. 2. 2023, 19:00
Kavárna Potrvá, Srbská 2, Praha 6
Úvodní a další slova Martin Reiner, Olga Stehlíková a Kamil Bouška. Autorovo čtení hudebnē doprovodí Gabriela Vermelho (zpěv, kvinton)
Milada Součková – vzpomínkové setkání
2. 2. 2023, 16:00
Hospůdka U Tří sekyrek, Úvoz 169/6, Praha 1
Setkání všech, kteří se zasloužili o připomenutí místa spjatého s prací a zlomovým okamžikem života jedné z nejvýznamnějších osobností moderní české literatury Milady Součkové (1899–1983), od jejíž smrti uplyne 1. února 40 let. U této příležitosti byla na malostranský dům Úvoz 228/5 umístěna pamětní deska s portrétem básnířky, prozaičky a literární historičky, která v tomto domě žila v letech 1945–1947. Iniciátorem projektu je Kristián Suda, editor díla Součkové, jež bylo znovu kriticky vydáno ve dvanácti svazcích v nakladatelství Prostor a oceněno v roce 2010 Magnesií Literou za nakladatelský počin. Autorkou bronzové plastiky s portrétem Milady Součkové na pamětní desce je sochařka Stanislava Kavanová a autorem koncepce desky výtvarník Jan Kavan.
Kateřina Lišková: Politika touhy – uvedení knihy
7. 2. 2023, 18:00
Káznice, Bratislavská 249/68, Brno
Kateřina Lišková, socioložka a zakládající členka standupového Dua docentky, představí svou knihu Politika touhy. Autorka v knize odhaluje fascinující dějiny utváření sexuality, rodiny nebo orgasmu v nečekané perspektivě socialistického řízení shora. Historii, která pokračuje v českých tělech, kultuře i politice.
Zdeněk Lukeš, Pavel Hroch – Skrytá krása detailu II
8. 2. 2023, 18:00
Božská Lahvice, Bílkova 122/6, Praha 1
Autoři představí pražské stavby Jiřího Justicha, Richarda Klenky a Josefa Kovařoviče z let 1898–1916. Kmotrem knihy bude architekt, herec a spisovatel David Vávra.
H. Bude, B. Munk, K. Wieland: Náraz – beseda
9. 2. 2023, 17:00
Goethe-Institut, Masarykovo nábřeží 32, Praha 1
„No Future“: pod tímto heslem obsazují mladí počátkem osmdesátých let domy v západoberlínském Kreuzbergu. Jsou politicky a umělecky aktivní a chtějí žít mimo spolkovou republiku a její lži. Pod ustavičným tlakem státní moci ale počáteční euforii hnutí drobí vnitřní neshody. Besedu s překladatelkami knihy Kateřinou Klabanovou a Kateřinou Sitařovou moderuje Tereza Semotamová. Možnost sledovat stream na facebookové stránce Goethe-Institut Prag.
Tove Ditlevsen: Kodaňská trilogie – debata
9. 2. 2023, 20:00
online, Facebook Skandinávského domu
Tove Ditlevsen (1917—1976) patří mezi nejvýznamnější dánské spisovatelky dvacátého století. Ve svých dílech se pohybuje na hranici autobiografie a fikce, často si volí témata jako úzkost, bolest, psychické problémy dospělých nebo naopak radostné dětství. V době, kdy si vzala život, byla jednou z nejčtenějších dánských autorek. O celosvětově znovuobjevené Kodaňské trilogii, jejíž český překlad vydalo roku 2022 nakladatelství Host, pohovoří v rámci pořadu Severský literární salón online teatroložka a překladatelka z dánštiny Lada Halounová.
Marta Dzido – autorský večer
14. 2. 2023, 18:00
Božská Lahvice, Bílkova 122/6, Praha 1
Polská prozaička, dokumentaristka a laureátka Ceny Evropské unie za literaturu Marta Dzido české čtenáře nadchla už knihou Slast (2019) o prchavé kráse vztahu bez zábran a závazků. Jahodová sezóna (2022) pokračuje v hledání jazyka, který by nebyl pornografií ani červenou knihovnou, a v devíti povídkách si pohrává s různými perspektivami, ať už je to krize středního věku nebo lesbická láska. Večer moderuje literární kritička Kateřina Čopjaková a tlumočí překladatelka autorčiných knih do češtiny a polonistka Anna Šašková Plasová.
O krajnosti a nejistotě ve třech románových obrazech – debata
14. 2. 2023, 19:00
Čítárna Unijazz, Husitská 22, Praha 3
Jsem jejich bůh, Surový tvar a Varování: tři romány, v nichž autoři zachycují různé podoby krajní existenciální zkušenosti, stav ohrožení a ztráty jistot: co je spojuje a v čem se liší? Literární debatu s Josefem Pánkem, Lukášem Palánem a Markem Technikem povede redaktorka Martina Mašínová.
Pavla Plachá, Birgit Sack: Tento dopis si nechte na památku na mě – debata
15. 2. 2023, 18:00
Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 1
Jen v Drážďanech bylo mezi lety 1939–1945 popraveno gilotinou téměř devět set Čechoslováků. Dvojjazyčná česko-německá kritická edice obsahuje životopisy odsouzených k smrti a kolem stovky dopisů, které mohli napsat příbuzným. O knize a o okolnostech vzniku posledních dopisů budou za účasti rodin popravených debatovat autorky úvodní studie, historička Pavla Plachá z ÚSTR a historička a ředitelka drážďanského Památníku Münchner Platz Birgit Sack. Uvádí Jiří Fiedor, ředitel nakladatelství Pulchra.
Adrian Brisku: Sto let česko(slovensko)-albánských vztahů – debata
16. 2. 2023, 19:00
Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 1
Nedávno vydaný svazek nabízí možnost diskusí mezi historiky, Afrimem Krasniqim, Ladislavem Ladkym a Adrianem Brisku, ale také mezi diplomaty, albánským velvyslancem v Česku, J. E. Ilirianem Kukou a náměstkem českého ministra zahraničí (jméno bude potvrzeno). Večerem provede historička Kateřina Králová.
Jiří Březina – setkání s autorem
22. 2. 2023, 17:00
Studijní a vědecká knihovna, Smetanovy sady 2, Plzeň
Autor patří mezi nejvýraznější české detektivkáře, už za svůj debut Na kopci získal v roce 2014 Cenu Jiřího Marka za nejlepší český detektivní román. Tento úspěch zopakoval i v roce 2020 s knihou Vzplanutí, další z detektivní série s policistou Tomášem Volfem. Porotci, recenzenti i čtenáři u Jiřího Březiny oceňují zejména originální zápletky, autentičnost vyprávění i obratnou hru se čtenářskými očekáváními, jež často vyústí v nečekané zvraty. Jeho knihy byly přeloženy také do polštiny. Vedle psaní detektivek se věnuje copywritingu, překladatelství a elektronické hudbě.
Dörte Hansen: Zur See – beseda
23. 2. 2023, 17:00
Goethe-Institut, Masarykovo nábřeží 32, Praha 1
Převoz trajektem trvá z pevniny na malý ostrov v Severním moři hodinu, někdy i déle v závislosti na vlnách. Zde, v jedné ze dvou vesnic, žije téměř 300 let rodina Sanderových. Během jednoho roku se život rodiny Sanderových od základů změní, zprvu sotva znatelně, pak s plnou silou. Dörte Hansen chytře a s velkou vřelostí vypráví o změnách, o starých zákonech, které již neplatí, o nových začátcích a osvobozeních. Diskusní knižní klub pořádaný Goethe-Institutem. Pro účast je nutná rezervace předem.
Volodymyr Zelenskyj: Poselství z Ukrajiny – debata
24. 2. 2023, 19:00
Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 1
Kniha přináší soubor prezidentových válečných projevů; pro knižní vydání je vybral sám Volodymyr Zelenskyj a knihu opatřil působivým úvodem, v němž se zamýšlí nad tím, co se o sobě a o Ukrajině dozvěděl od počátku invaze. O knize budou s jejím překladatelem Viktorem Janišem hovořit Michael Žantovský, Rita Kindlerová a další hosté.
Marie Hajdová: Jeřabinový dům – křest knihy
28. 2. 2023, 19:00
Čítárna Unijazz, Husitská 22, Praha 3
Jeřabinový dům je vztahový román o mateřství ve všech podobách, o návratech a nových začátcích. Vypráví o tom, že některé kořeny nelze tak lehce vyrvat a že je můžeme zapustit tam, kde bychom to nejméně čekali. Za účasti autorky a kmotry knihy Viktorie Hanišové. Ukázky přečte Anna Tomanová, večer moderuje Jan M. Heller.
Ivan Šedivý: T. G. M. K mytologii první československé republiky – představení knihy
7. 3. 2023, 19:18
Filozofická fakulta UK, nám. Jana Palacha 2, Praha 1
Pozvání do diskuze organizované Spolkem studentů historie FF UK „FFabula“ přijali vedle autora knihy Jiří Štaif, Adam Hudek a Vojtěch Kessler.
24 let komiksu INJUVE – výstava
24. 3. 2023
Instituto Cervantes, Na Rybníčku 6, Praha 2
24 let oceněných prací v komiksové soutěži INJUVE odráží vývoj této oblasti, která se z omezené sféry stala tvůrčí oblastí s vlastní identitou, v níž se stále více prosazuje role žen a v níž se díla komiksových umělců těší většímu uznání a stále širším možnostem šíření. "Cómic 24" jako celek nabízí cestu posledními čtyřiadvaceti lety španělského komiksu, která je zároveň svědectvím o jeho bohatství, kvalitě a stylové i tematické rozmanitosti, kde se prolínají drama, humor, sociální kritika, grafické experimenty, fantazie a realita.
Knižní lázně
21. 7. 2023, 0:00 – 23. 7. 2023, 0:00
Mariánské Lázně
Tradiční lázeňský festival malých nakladatelů a knihkupců
Podzimní knižní veletrh Havlíčkův Brod
6. 10. 2023, 0:00 – 7. 10. 2023, 0:00
Tradiční podzimní knižní veletrh