Recenze

Recenze

Kde dějiny semlely všechny

historie
Martin Liška
60%

Britský historik zasvětil velkou část života shánění informací o městě, odkud pocházel jeho dědeček. Jeho rodinná historie se tak prolíná s historickými událostmi, jejichž následky pociťujeme dodnes.

Recenze

Conan v nihilistickém a dekadentním hororu

komiks
Boris Hokr
70%

V nakladatelství Argo vyšel již pátý svazek řady Conan z Cimmerie. Série adaptací původních Howardových příběhů stále ukazuje, že původní projekt francouzského nakladatelství Glénat je nejlepším conanovským počinem široko daleko.

Recenze

Román o dvou životech

Bennett se v Ženském románu inspiruje Maupassantovým románem Jeden život a ve svém téměř sedmisetstránkovém románu detailně zpracovává rovnou životy dva. Jeho hlavními hrdinkami jsou sestry Bainesovy, z nichž každá žije naprosto odlišně a v nesrovnatelných podmínkách. Přesto jsou si však blízké tím, jak se snaží nalézt vlastní identitu v době, která ženám moc nepřeje.

Recenze

Česko-vietnamsky rozdvojené osobnosti, nebo míšenci?

sociologie
Jan Lukavec
70%

Jak vietnamské děti učily svoje rodiče, co to jsou české Vánoce? Z jakých důvodů odcházejí či utíkají Vietnamci do Česka dnes? Na osudech čtyř odlišných českých Vietnamců kniha ukazuje různé podoby integrace a v závěru si pak česká spoluautorka na den zkouší, jaké to je pracovat jako vietnamská prodavačka.

Recenze

Otevři dveře a mrkej na drát

dětská
Adéla Grimes
70%

Co na nás čeká za strašidelnými dveřmi s klikou z lidských kostí, po kterých stéká sliz? A co za těmi s otisky psích tlapek a reklamou na jídlo pro psy? Jak vypadá ateliér skrývající se za počmáranými dveřmi? Pokud máte odvahu zavřené dveře otevřít, můžete se dozvědět spoustu zajímavostí o místech, na která se běžně nedostanete.

Recenze

Herní zrcadlo i laboratoř

sociologie
Jan Lukavec
70%

Tržby z videoher už dnes často převyšují tržby z filmů (a výdaje na vývoj her rostou rychleji než výdaje na filmy), a tak jde o odvětví, jež se vyplatí sledovat a analyzovat. Autor esejisticky přibližuje úskalí i krásu počítačových her i to, co vše mohou vypovědět o napětích a dilematech současné společnosti.

Recenze

Bohatství nejchudšího kontinentu

náboženství
Elizaveta Getta
90%

Kolébka náboženského uvědomění lidstva, domovina nejstarších duchovních textů a nevyčerpatelná studna možností, jak smýšlet o věcech mezi nebem a zemí. Nahlédněte pod pokličku náboženských systémů Afriky, které zrcadlí její minulost, současnost i budoucnost!

Recenze

Modrý samuraj a zelená tráva

komiks
Jitka Jeníková
60%

Tři sta mladých útočníků dostane jedinečnou šanci stát se nejlepším střelcem japonské fotbalové reprezentace. Jedna z nejprodávanějších mang v dějinách o nejpopulárnějším sportu na světě vychází konečně česky.

Recenze

Mlsné jazýčky a svítící oči

dětská
Pavel Pecháček
70%

Smysly jsou naší spojnicí se světem. K čemu slouží, kolik jich je nebo jak se mezi různými živočichy liší, erudovaně objasňuje britská spisovatelka a veterinářka. Malým i větším čtenářům ukazuje, že skutečnost je pestřejší, než by se mohlo na první pohled zdát.

Recenze

Zavalení životem

Někdy nemůžeme udělat správnou věc ze strachu, někdy proto, že jsme příliš bezmocní, příliš malí, příliš opatrní nebo nám jen nedojde, že bychom něco udělat měli. A jindy zase máme odvahu, ale nenapadne nás, že náš čin třeba až tak správný není. Simona Bohatá své zbabělé hrdiny mnohdy obnažuje na kost, ale nezapomíná jim přitom projevovat pochopení.

Recenze

Masakr před cestou do sci-fi nebe

sci-fi
Boris Hokr
80%

Po kratším zdržení vyšel v žánrovém nakladatelství Planeta9 další díl z kultovního cyklu Iaina M. Bankse Kultura. Vodíková sonáta je opět zcela jiná než dosud vydané romány a opět naprosto fascinujícím čtením.

Recenze

Jaké je to být chobotnicí?

Román z nedaleké budoucnosti nastavuje lidstvu zrcadlo a zamýšlí se nad palčivými problémy dneška, od rizik umělé inteligence po drancování přírodních zdrojů. Varuje před opakováním chyb minulosti a vybízí k převzetí zodpovědnosti za své činy.

Recenze

Čtyři stateční

historie
Jan Lukavec
70%

Kniha poutavě odkrývá pozadí vzniku čtyř textů, které demaskovaly násilnickou a imperialistickou povahu sovětského režimu. Vyzvedává odvahu a statečnost autorů, aniž by jejich osobní vlastnosti a soukromé životy idealizovala.

Recenze

Poirotovy rychlé skoky

komiks
Pavel Mandys
50%

Komiksová adaptace nejslavnějšího románu Agathy Christie vyhlíží hezky, drží se předlohy a v zásadě funguje. Jednašedesát komiksových stran je však na převod románu zoufale málo.

Recenze

Každý z nás má někam namířeno

dětská
Barbora Grečnerová
70%

Další obrázková kniha Kristin Roskifte je opět plná čísel a ukazuje, že náš svět je stvořen z plánovaných i náhodných setkání, že cestujeme a přesouváme se z místa na místo, abychom se potkávali a poznávali. Všichni jsme totiž obyvateli jedné planety.

Recenze

Cesta na kraj propasti

historie
Jan Lukavec
80%

Polský historik líčí dění předcházející druhé světové válce jako pestrý sled reportážních skečů. Dozvíte se nejenom, s jakým gólovým rozdílem bylo v roce 1938 ve finále mistrovství světa v hokeji Německo poraženo Československem, ale také co přispělo k tomu, že ve světě reálné politiky souboj obou států dopadl jinak než na ledě.

Recenze

O chytré chobotnici

sci-fi
Pavel Mandys
70%

Debutový román amerického autora hledá inteligentní civilizaci nikoliv ve vesmíru, ale v hlubinách moře. Ekologické poselství je přitom zabaleno do svižného sci-fi thrilleru.

Recenze

Slunce, moře a samota

Příběh dobrodružného i osamělého dospívání hocha Artura se odehrává v mytické krajině jihoitalského ostrova. Román plný introspekce a hledání, který se vyznačuje snovou atmosférou i složitým a obrazným jazykem, v originále vyšel již v 50. letech a dnes má bezesporu své místo nejen mezi italskou literární klasikou.

Recenze

Německo-kurdská rodinná terapie

Německá autorka ve svém druhém románu předkládá citlivě napsaný příběh turecko-kurdské rodiny, jež se do západního Německa přistěhovala v souvislosti s poválečným náborem zahraničních pracovníků. Sága odkrývá slepá místa v rodinných vztazích i novodobé historii obou zemí. Aydemir nechává promlouvat generace, kterým se do života vepsala zkušenost s migrací a o svých traumatech nedokázaly mluvit.