Recenze

Recenze

Co si počít s těmi nejbarevnějšími pocity

dětská
Kamila Drahoňovská
90%

Ve vzteku zatínáme zuby, tiskneme rty a rudnou nám tváře. Tváře nám ale červenají i studem, nebo pokud jsme zamilovaní. A jak to, že můžeme plakat ze smutku i radostí? V knize plné barev a pocitů se čtenáři dozvědí nejen o tom, jak se jejich emoce tělesně projevují, ale také k čemu nám jsou a jak s nimi pracovat.

Recenze

Atlas zoufalců

beletrie česká
Ladislav Slezák
60%

V hudebním prostředí není třeba jméno Ondřeje Kyase dlouze představovat – stačí se zmínit o kapelách Květy či Mucha a leckdo ví nebo aspoň tuší. Na literární pole vkročil vydáním debutové sbírky Démonoskopie – knížky, která má své silné momenty, ty se ale bohužel topí v nadmíře textu.

Recenze

Bosch, Ballardová a nevyřešené případy

krimi
Boris Hokr
60%

Česky vyšel už pátý román, v němž vystupuje detektivka Renée Ballardová. Čtivá a napínavá kniha dokazuje, že Connelly nijak nepolevuje a jeho příběhy neztrácejí na kvalitě, ale také to, že série paradoxně nestojí na hlavní hrdince.

Recenze

Tea Jay Ivo podruhé účtuje s minulostí

kultura
Markéta Kupcová

V červnu roku 2022 vydal Ivo Pospíšil po sedmi letech reedici své knihy Příliš pozdě zemřít mladý. Její uvedení v galerii NoD provázel nejen stejnojmenný film Davida Havase (2022), ale i příslib rozšíření autobiografie o dalších 89 stran. Jaké úpravy můžeme čekat ve zdánlivě uzavřené výpovědi o československé hudební scéně a „druhé kultuře“?

Recenze

Slyšíš moře?

Arménský venkov, bezčasí, velké rodiny, dřínkovice, šťavnaté meruňky, kyselý macun, horské prameny, chlad chačkarů, vysoké skály a šumění mořských vln – Narine Abgarjanová zve čtenáře do krajiny příběhů svého dětství.

Recenze

Blue Lagoon Deluxe

dětská
Barbora Grečnerová
70%

Šesťačka Ina řekne před celou třídou, že stráví léto ve skvělém resortu někde na jihu. Neodváží se přiznat, že doma nemají na žádnou dovolenou peníze. Nakonec prázdniny přinesou nejen slunění na pláži a nové přátelství, ale také poznání, že není dobré ze sebe dělat někoho jiného, než kým ve skutečnosti jste.

Recenze

Každé slovo zanechá svou stopu v mase

beletrie česká
Matylda Strand
80%

Ve své čtvrté básnické sbírce osciluje Olga Stehlíková mezi různými měřítky i různými vrstvami jazyka. Nehledě na to, jestli sledujeme včelu, nebo celý vesmír, jedno je jasné – sebemenší proces zanechá stopu. A básnířka je ve Zkoušce Sirén odhaluje, ať už jde o jizvy z „dávného kola dětství“, nebo o zářezy ve zdi po stěhování klavíru.

Recenze

Důstojné zakončení trilogie

fantasy
Pavel Pecháček
70%

Dlouho se zdálo, že na třetí díl sebraných povídek H. G. Wellse v češtině si majitelé předchozích dvou svazků budou muset nechat zajít chuť, ale nakonec se nedokončeného projektu přece jen ujal nový nakladatel a dílo zdárně dotáhl.

Recenze

Ztělesnění dobové rozporuplnosti

filozofie
Elizaveta Getta
70%

Patří mezi myslitele, kteří „jako kdyby se tím, čím více o nich víte, vzdalovali, nikoli přibližovali“, píší o Sorelovi autoři doslovu k jeho dvěma hlavním knihám, jež u příležitosti stého výročí filozofova úmrtí poprvé vycházejí v českém překladu. Přijmete výzvu jeho myšlenky rozklíčovat?

Recenze

Domov bude, až si vyložím knihy

Stěhování do nového prostředí a mateřství – dva milníky, které rozdělí život na období před a po. Jana Turzáková skrze zkoumání nitra své protagonistky podniká výpravy za hranice každodennosti, formované pomalým tempem života na vesnici i rodičovskými pochybnostmi a nejistotami.

Recenze

Waltariho varování před sovětskou mocí

historie
Lenka Fárová

Reportáž o znepokojivém osudu tří baltských zemí připojených k Sovětskému svazu napsal Mika Waltari v roce 1941 pro finské čtenáře jako důrazné varování před podobným osudem. Stejné varování před ruskou rozpínavostí a manipulacemi s pravdou představuje bohužel i dnes.

Recenze

Protitotalitní kritika v osmanském hávu

Palác snů přitahuje pozornost i čtyřicet let od prvního vydání. Rozvíjí před čtenářem svérázně pojatou kritiku totality a je to výmluvná sonda do hodžistického režimu. Ismail Kadare pootevírá dveře do introvertní a ztrápené albánské duše dílem na pomezí novely a románu, jakých je na českém trhu jako šafránu.

Recenze

Bílá Masajka se vrací

životní styl
Elizaveta Getta
90%

Z nadějné bioložky s feministickými postoji ženou v masajské domácnosti – bez vody a elektřiny, se stádem dobytka a rodinou, ve které skoro nikdo neumí číst ani psát. Jak je možné si takový život zamilovat?

Recenze

Průvodce Irskem pro dětské čtenáře

dětská
Lenka Liebichová
80%

Nakladatelství Baobab v další knize z oblíbené dětské série Miroslava Šaška To je… pozvalo malé i velké čtenáře do Irska. Velkoformátové ilustrace s typickou estetikou ve výrazných barvách tentokrát, jak praví už anotace, přejí zejména odstínům zelené. A právě tak akorát si hrají s kulturními stereotypy.

Recenze

Trochu jiná Kolumbie

Bezejmenná vypravěčka se s malým dítětem vydává na dlouhou cestu kanoí po řece Atrato. Co ji k této cestě přimělo a proč se zdá, že by nejraději nikam nejezdila? Debut nadějné mladé kolumbijské autorky hýří všemi barvami a na pozadí skutečných historických událostí vypovídá o tom, jaké je mateřství v tísni nezměrné džungle.

Recenze

Krása jako droga

komiks
Kateřina Bártková
70%

Kdo už komiksovou tvorbu švédské superstar Liv Strömqvistové zná, pravděpodobně ví, co očekávat. Trpký humor, feministický přístup a kritiku západní konzumní společnosti. Ani tentokrát tomu není jinak, připravme se ale na bolestný exkurz do světa ženského boje o krásu.

Recenze

Z rurálního Sedmihradska i z francouzského exilu

Český výbor z tvorby básníka a překladatele Dinua Flămânda přináší jeho tvorbu za poslední zhruba čtyři desetiletí, v intimní i angažované poloze a prozrazující otevřenost a poučenost světovou literaturou. Tu Flămând ve své překladatelské roli dle vlastních slov „hltal“; ostatně jeho příjmení znamená v rumunštině „hladový“.

Recenze

Smutná výpověď hudebníků v Čechách

beletrie česká
Simona Barešová
70%

Láhev rumu, smoking, pyžamo, housle a motýlek. To, co nalezneme na obálce nového románu Zuzany Dostálové Karneval zvířat, na nás čeká i uvnitř příběhu. Tragikomická literární „road movie“ českého symfonického orchestru na turné po Německu vypovídá o stavu a podhodnocení uměleckých profesí v Česku.