Holocaust ve filmu v průběhu desetiletí
Zajímavě koncipovaná publikace se snaží rozebrat zejména poválečné tendence v zachycování Židů (a později holocaustu) ve filmu. Činí tak bohužel velmi odborným a odtažitým jazykem.
Zajímavě koncipovaná publikace se snaží rozebrat zejména poválečné tendence v zachycování Židů (a později holocaustu) ve filmu. Činí tak bohužel velmi odborným a odtažitým jazykem.
Motiv dvou kdysi nejlepších přátel, kteří se náhle setkají po mnohaleté odluce, autor obohacuje o vzpomínky na éru NDR a o motiv kontrastu mezi změnou a setrvalostí lidské povahy.
Ve vzteku zatínáme zuby, tiskneme rty a rudnou nám tváře. Tváře nám ale červenají i studem, nebo pokud jsme zamilovaní. A jak to, že můžeme plakat ze smutku i radostí? V knize plné barev a pocitů se čtenáři dozvědí nejen o tom, jak se jejich emoce tělesně projevují, ale také k čemu nám jsou a jak s nimi pracovat.
V hudebním prostředí není třeba jméno Ondřeje Kyase dlouze představovat – stačí se zmínit o kapelách Květy či Mucha a leckdo ví nebo aspoň tuší. Na literární pole vkročil vydáním debutové sbírky Démonoskopie – knížky, která má své silné momenty, ty se ale bohužel topí v nadmíře textu.
Česky vyšel už pátý román, v němž vystupuje detektivka Renée Ballardová. Čtivá a napínavá kniha dokazuje, že Connelly nijak nepolevuje a jeho příběhy neztrácejí na kvalitě, ale také to, že série paradoxně nestojí na hlavní hrdince.
Hlavní hrdinkou této knihy je liška coby nejúspěšnější suchozemský predátor planety, obývající všechny biotopy od ledové tundry po pouště a města. Kniha oslavuje její hravost a inteligenci. A naznačuje, jak může vypadat městské prostředí viděné liščíma očima.
V červnu roku 2022 vydal Ivo Pospíšil po sedmi letech reedici své knihy Příliš pozdě zemřít mladý. Její uvedení v galerii NoD provázel nejen stejnojmenný film Davida Havase (2022), ale i příslib rozšíření autobiografie o dalších 89 stran. Jaké úpravy můžeme čekat ve zdánlivě uzavřené výpovědi o československé hudební scéně a „druhé kultuře“?
Série Gangsta je primárně drsná gangsterka. Ale to by nebyli Japonci, aby se v ní nenašlo i trochu bláznivého humoru a nadpřirozených schopností.
Arménský venkov, bezčasí, velké rodiny, dřínkovice, šťavnaté meruňky, kyselý macun, horské prameny, chlad chačkarů, vysoké skály a šumění mořských vln – Narine Abgarjanová zve čtenáře do krajiny příběhů svého dětství.
Šesťačka Ina řekne před celou třídou, že stráví léto ve skvělém resortu někde na jihu. Neodváží se přiznat, že doma nemají na žádnou dovolenou peníze. Nakonec prázdniny přinesou nejen slunění na pláži a nové přátelství, ale také poznání, že není dobré ze sebe dělat někoho jiného, než kým ve skutečnosti jste.
Ve své čtvrté básnické sbírce osciluje Olga Stehlíková mezi různými měřítky i různými vrstvami jazyka. Nehledě na to, jestli sledujeme včelu, nebo celý vesmír, jedno je jasné – sebemenší proces zanechá stopu. A básnířka je ve Zkoušce Sirén odhaluje, ať už jde o jizvy z „dávného kola dětství“, nebo o zářezy ve zdi po stěhování klavíru.
Dlouho se zdálo, že na třetí díl sebraných povídek H. G. Wellse v češtině si majitelé předchozích dvou svazků budou muset nechat zajít chuť, ale nakonec se nedokončeného projektu přece jen ujal nový nakladatel a dílo zdárně dotáhl.
Patří mezi myslitele, kteří „jako kdyby se tím, čím více o nich víte, vzdalovali, nikoli přibližovali“, píší o Sorelovi autoři doslovu k jeho dvěma hlavním knihám, jež u příležitosti stého výročí filozofova úmrtí poprvé vycházejí v českém překladu. Přijmete výzvu jeho myšlenky rozklíčovat?
Ed Brubaker, scenáristická hvězda drsných komiksových kriminálek, se živí také psaním superhrdinských sérií. V komiksovém románu Inkognito oba žánry spojil.
Stěhování do nového prostředí a mateřství – dva milníky, které rozdělí život na období před a po. Jana Turzáková skrze zkoumání nitra své protagonistky podniká výpravy za hranice každodennosti, formované pomalým tempem života na vesnici i rodičovskými pochybnostmi a nejistotami.
Reportáž o znepokojivém osudu tří baltských zemí připojených k Sovětskému svazu napsal Mika Waltari v roce 1941 pro finské čtenáře jako důrazné varování před podobným osudem. Stejné varování před ruskou rozpínavostí a manipulacemi s pravdou představuje bohužel i dnes.
Román patrně nejstaršího českého debutanta přináší poměrně neobvyklý způsob, jakým líčit druhou světovou válku. Nevyhnul se však některým začátečnickým nedostatkům.
Zkušený spisovatel ve své nejnovější knize zachycuje příběh slovenských obrozenců na pozadí Velké francouzské revoluce. Dramatický a tragický i bez potoků krve v ulicích.
Palác snů přitahuje pozornost i čtyřicet let od prvního vydání. Rozvíjí před čtenářem svérázně pojatou kritiku totality a je to výmluvná sonda do hodžistického režimu. Ismail Kadare pootevírá dveře do introvertní a ztrápené albánské duše dílem na pomezí novely a románu, jakých je na českém trhu jako šafránu.
Jízlivá sonda do české i zahraniční klimaskeptické scény se snaží odhalit, co mnohé veřejné představitele vede k popírání zjevných skutečností a vědeckých poznatků, a odhaluje taktiky používané k vytváření nejistoty a odsouvání nezbytných opatření.
Kolektivní publikace je zatím nejúplnější pojednání o vývoji a podobách českého experimentálního filmu. Cenný je obrazový doprovod, který dokládá jeho vzhled i proměny.
Z nadějné bioložky s feministickými postoji ženou v masajské domácnosti – bez vody a elektřiny, se stádem dobytka a rodinou, ve které skoro nikdo neumí číst ani psát. Jak je možné si takový život zamilovat?
Nakladatelství Baobab v další knize z oblíbené dětské série Miroslava Šaška To je… pozvalo malé i velké čtenáře do Irska. Velkoformátové ilustrace s typickou estetikou ve výrazných barvách tentokrát, jak praví už anotace, přejí zejména odstínům zelené. A právě tak akorát si hrají s kulturními stereotypy.
Po zástupech dívčích a ženských protagonistek uvádí Hanišová na scénu nového, malého hrdinu jménem Teo. Klíčové téma schopnosti rodičů naplnit svou roli tu ovšem zůstává.
Středověká detektivka českého autora je nezvykle zasazena do odlehlé horské vesnice v Portugalsku. S dobovými reáliemi pracuje Kalenda zručně, jen občas si nepohlídal některé výrazy.
Bezejmenná vypravěčka se s malým dítětem vydává na dlouhou cestu kanoí po řece Atrato. Co ji k této cestě přimělo a proč se zdá, že by nejraději nikam nejezdila? Debut nadějné mladé kolumbijské autorky hýří všemi barvami a na pozadí skutečných historických událostí vypovídá o tom, jaké je mateřství v tísni nezměrné džungle.
Kolekce sedmi rozhovorů o moderních dějinách zaujme důrazem na souvislosti mezi politickou a ekonomickou rovinou, na přetřes ale přijdou i témata tradičnější, byť nazíraná z méně obvyklých úhlů pohledu.
Kdo už komiksovou tvorbu švédské superstar Liv Strömqvistové zná, pravděpodobně ví, co očekávat. Trpký humor, feministický přístup a kritiku západní konzumní společnosti. Ani tentokrát tomu není jinak, připravme se ale na bolestný exkurz do světa ženského boje o krásu.
Český výbor z tvorby básníka a překladatele Dinua Flămânda přináší jeho tvorbu za poslední zhruba čtyři desetiletí, v intimní i angažované poloze a prozrazující otevřenost a poučenost světovou literaturou. Tu Flămând ve své překladatelské roli dle vlastních slov „hltal“; ostatně jeho příjmení znamená v rumunštině „hladový“.
Láhev rumu, smoking, pyžamo, housle a motýlek. To, co nalezneme na obálce nového románu Zuzany Dostálové Karneval zvířat, na nás čeká i uvnitř příběhu. Tragikomická literární „road movie“ českého symfonického orchestru na turné po Německu vypovídá o stavu a podhodnocení uměleckých profesí v Česku.