Eva Žambůrková

Tara si vymyslela nový život, když ten starý potřebovala zapomenout. V jednu chvíli však všechny hrůzy zase vyplavou na povrch. Bohužel ne poprvé, ale velice snadno to může být naposledy. Lyrické vyprávění Nathachi Appanah je hostina pro všechny smysly. Než se ukáže, že jde jen o dobře vyrobenou iluzi.

Dvě nešťastná dětství za druhé světové války na neobvyklém místě. Ostrov Mauricius od koncentračních táborů dělily stovky tisíc krychlových kilometrů vody a tisíce kilometrů půdy. I když, ne tak docela. Román mauricijské autorky Nathachi Appanah zachycuje, jaká společná trápení si lámanou francouzštinou šeptají dva sotva desetiletí chlapci, jeden původem z Prahy a druhý z blátivé mauricijské vesnice.

Představte si, že se probouzíte v bílé kruhové místnosti, napojení k jakýmsi přístrojům, do uší vám počítačový hlas opakuje otázku „Kolik je dvě plus dvě?“ a vy si nevzpomínáte vůbec na nic, ani na vlastní jméno. Protagonista nejnovější knihy Andyho Weira musí z takové zapeklité situace najít východisko.