AS

Alena Skálová

- irskou literaturu studuje jako specializaci v oboru anglofonní literatury a kultury po ukončení bakaláře z anglistiky a amerikanistiky. Nejvíce se zajímá o současnou literaturu, hlavně o poezii. V současné době pracuje na překladu básnické tvorby Medbh McGuckian. Absolvovala půlroční stáž v Dublinu. Kromě literatury studuje také estetiku. Příležitostně píše recenze (A2, pořad Mozaika stanice ČRo 3 - Vltava), rediguje texty hlavně pro literární a divadelní festivaly.

Francouzský komiksový tvůrce Emmanuel Guibert vypráví ve třech svazcích příběh amerického válečného veterána Alana Ingrama Copea. Už název komiksů vyvolává otázku o rozporu mezi objektivním popisem války jako historické události a jejím osobním prožitkem. Téma subjektivního prožitku jako jediného možného pochopení skutečnosti se nese celým Alanovým příběhem.

Irský básník Justin Quinn (1968) žije od poloviny devadesátých let v Praze. Přednáší na katedře anglofonních literatur a kultur filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ale má velmi blízko i k české poezii.

Irský spisovatel a novinář Colm Tóibín je v anglo-americkém světě známý svými povídkami, romány, ale i kritikami a reportážemi. U nás o něm čas od času slyšíme jako o držiteli literárních ocenění...

Hrdinka knížky, asi třicetiletá Helen, je představena ve chvíli, kdy se dozvídá, že se její bratr Declan nakazil nemocí AIDS. Nejen že je Declan HIV pozitivní, je také homosexuál, a tím staví celou rodinu do citelného rozporu se společenskými konvencemi, ne-li rovnou normami.

V krátkém úvodu k soudobé irské literatuře není samozřejmě možné představit všechny současné a moderní autory nebo kompletně rozebrat literární tendence a styly v dnešním Irsku. Chtěla bych se proto pokusit spíš zprostředkovat náhled do prostředí současné irské literární tvorby...