AP

Alena Průchová

Čtrnáctiletý Lorenzo není normální „malej kluk“. Aby rodiče přesvědčil, jak je v kolektivu oblíbený, namluví doma, že ho spolužáci pozvali, aby s nimi strávil týden na horách. Mezitím si ale tajně naplánuje týden klidu. Chystá se ho prožít ve sklepě. Se sušenkami, cocacolou, konzervami s tuňákem, videohrami a hororovými romány.

Sbírku šestnácti povídek lze brát i jako přehled Ammanitiho tvorby za posledních dvacet let, aniž by se však čtenáři vnucovalo hledisko autorova postupného tvůrčího vývoje. Setkáváme se v ní se všemi tématy, která autora proslavila v jeho románech, a s jeho živým, výstižným a až vulgárně přesným jazykem s břitkým smyslem pro humor, nezřídka černý.

Známá italská spisovatelka Dacia Maraini představila v březnu v Praze svou zatím poslední knihu La grande festa (2011): hovořila o díle, jež se převážně týká osob jí drahých, které však již nežijí, jako byl její otec F. Maraini nebo přátelé Pasolini a Moravia. Zmínila se o rozdílech ve vnímání smrti v západní a východní kultuře, o důležitosti mýtu, o postavení ženy v moderní společnosti.