EU

Eva Ullrichová

David Wahl zve čtenáře na napínavou výpravu za stopami po tajemné provázanosti mezi člověkem a oceánem v pozoruhodné knize, jež u nás prakticky nemá obdoby. Vydáváme se do světa tučňáků, na nichž se lidé dopustili nejedné křivdy, ale poté nás plavba strhne jinam: za shetlandskými kyklopy, do Austrálie a ještě dál.

Otec marockého spisovatele dělal šaška královi, jeho bratr se účastnil vojenského puče. Mahi Binebine bojuje na jiných frontách a jinak: z toho, co vydělala úspěšná kniha, zakládá v chudinských čtvrtích marockých měst kulturní centra. Román Boží koně na podobném místě začíná – a popisuje, jak se z dětí z předměstí marocké Casablanky, jež nečekala žádná budoucnost, stali sebevražední atentátníci. V rozhovoru, který nám poskytl, je stručný, jeho slova ale nejdou jen po povrchu.

Prvotina francouzsko-rwandského rapera pojednává o ztraceném dětství a ztraceném africkém ráji. Gaël Faye servíruje především šťavnatou ochutnávku každodenních burundských krás – před klukovskýma očima malého Gabyho se rýsuje Afrika barevná, voňavá, plná zvuků. Postupně se ale do dětského světa přikrádá burundský a rwandský masakr.