MJ

Miroslav Jindra

Rána a večery bývají v mnoha rodinách s maličkými dětmi podobné. A nesejde na tom, jestli se o výchovu starají máma a táta nebo dvě mámy a jinde zase dva tátové. Ve svých obrázkových knížkách Brzy ráno a Teď není čas na hraní americký spisovatel Lawrence Schimel velmi citlivě, avšak otevřeně seznamuje nejmenší čtenáře s LGBT tematikou.

Povede se dvěma klučičím tučňákům splnit si sen a vysedět vlastní tučňáčí mládě? Příběh vychází ze skutečné události v newyorské zoologické zahradě a předkládá čtenáři téma stejnopohlavní rodiny na přirozeném příkladu ze světa zvířat.

Příběh, který se pak po mnoha proměnách stal námětem mé hry Bertie z Berlína, jsem slyšel během své návštěvy ve východním Berlíně v únoru roku 1990. Byla to vlastně jen drobná anekdota. Ale už když mi to tehdy ten člověk vyprávěl, uvědomoval jsem si, že je to semínko, ze kterého by mohla vzklíčit hra...

Portrét umělce v jinošských letech zachycuje procesy tohoto několikerého joyceovského odpadlictví, nebo alespoň jeho základní výchozí rysy. Jeho první variantou je povídka či spíše esej o mladém rouhači, který hříchem realizuje svůj tvořivý instinkt; dvaadvacetiletému Joyceovi ji odmítl otisknout dublinský časopis...

Když v roce 1963 vyšel v českém překladu Snowův román Profesoři, seznámili se naši čtenáři poprvé s anglickým spisovatelem, který se ve své zemi již dlouho uplatňoval nejen jako autor pozoruhodných a obecně známých románových prací, ale zároveň i jako jedna z nejvýznamnějších a nejzajímavějších osobností britského kulturního a veřejného dění.