Michal Škrabal

Chilské nokturno za tak neúspěšnou knížku nepovažuju, neprodal se sice rychle celý náklad, takže skončila v Levných knihách, ale tam skončilo z edice Transatlantika téměř všechno. Pokud se kniha během roku nevyprodá, platí se za skladované tituly nesmyslné, prakticky druhé daně, a tak si dlouhé držení knih na skladě rozmyslí téměř každý nakladatel.

Devět let v pekle, autentický příběh bulharské zdravotní sestry Sněžany Dimitrovové, je o to strašlivější, oč je aktuálnější: jakkoliv je pro oběti děsivou minulostí, na níž se snaží ze všech sil zapomenout, pro nás ostatní je nebezpečně živým a současným mementem. Mementem, jež však – žel bohu – nebrání tomu, aby se něco podobného neopakovalo, a to i navzdory mottu knihy: Aby se nic takového už nikdy nestalo.

Všestranně nadaný umělec František Listopad byl za svůj předlouhý život lecčíms - básníkem, prozaikem, esejistou, dramatikem, novinářem, pře­kladatelem, televizním a divadelním režisérem a dramaturgem, pedagogem. Narodil se jako Jiří Synek 26. listopadu 1921 na pražské Letné. Matu­roval v předvečer druhé světové války, jako člen levicové mládeže se brzy zapojil do domácího odboje.