Protest PEN klubu proti odsouzení palestinského básníka k smrti
Palestinský básník a kulturní pracovník Ašraf Fajád (1980) byl koncem listopadu v Saúdské Arábii, kde žije, odsouzen k smrti za zločin odpadlictví, kterého se měl dopustit urážkou islámu ve své básnické sbírce z roku 2008. Mezinárodní PEN klub protestuje otevřeným dopisem.
Palestinský básník a kulturní pracovník Ašraf Fajád (1980), který se angažuje v oblasti kulturního dialogu mezi arabským a západním světem (byl mj. kurátorem expozice na Benátském bienále 2013), byl koncem listopadu v Saúdské Arábii, kde žije, odsouzen k smrti za zločin odpadlictví, kterého se měl dopustit urážkou islámu ve své sbírce milostné lyriky z roku 2008. Podle náboženských autorit tato sbírka obsahuje ateistické formulace. Obvinění se dále zakládají na jeho postech na sociální síti Twitter a na odposlechnutých rozhovorech. Rozsudek smrti je vyvrcholením dlouhotrvajícího soudního řízení, v jehož předchozích fázích padly – nepravomocné – tvrdé tresty jako věznění a bičování.
Dne 27. listopadu poslal mezinárodní PEN klub dopis saúdskoarabské vládě, v němž proti jeho odsouzení protestuje a požaduje svobodu projevu v této zemi. Dopis podepsali mj. básníci Charles Simić, John Ashbery, Amir Or nebo George Szirtes. „My, básníci z celého světa, jsme zděšeni tím, že saúdskoarabské úřady odsoudily palestinského básníka Ašrafa Fajáda k smrti,“ píše se v něm. Signatáři v něm požadují jeho „okamžité a bezpodmínečné“ propuštění na svobodu a vyslovují názor, že tento rozsudek je „nejnovějším dokladem absence tolerance k svobodě projevu v Království Saúdské Arábie a pokračující perzekuce svobodného myšlení.“ PEN klub se tak připojuje k řadě protestů různých kulturních organizací saúdskoarabské i mezinárodní scény. Již dříve poslal svůj protest německý PEN klub, jehož je Fajád čestným členem.
Sám Fajád obvinění odmítá. „Jsem umělec a chci svobodu,“ řekl v posledním telefonickém rozhovoru z vězení.
Diskuse
Vložit nový příspěvek do diskuse