iLiPodcast odhaluje nečekaná spojení mezi literaturou a naším světem
Co říká o teenagerech literatura, kterou čtou? Má Evropa jednotný příběh? A proč k nám stále promlouvají tisíc let staré severské ságy? Do vztahu mezi literaturou a světem, jak ho možná neznáme, se noří iLiPodcast: Pod hřbety knih. Tento podcast časopisu iLiteratura dokončil první sérii a brzy chystá druhou.
Literatura nejsou jen umělecky zpracované příběhy. Knihy se pevně pojí se světem, ve kterém žijeme, a autoři ho v nich vědomě či nevědomě reflektují. Debatovat o knihách tak znamená ve skutečnosti zkoumat svět a hledat perspektivy, které se v naší sociální bublině neobjevují. Přesně to dělá iLiPodcast: Pod hřbety knih.
V první sérii, kterou časopis iLiteratura.cz odstartoval v říjnu 2022, moderátoři v rozhovorech s hosty například ukazují, že literatura nejen pomáhá a přináší svědectví, ale někdy také ubližuje. To rozvedla třetí epizoda podcastu věnovaná knize Svolení. Napsala ji francouzská spisovatelka Vanessa Springora o vztahu s padesátiletým mužem, jejž navázala ve svých 14 letech. Jeho postavení slavného spisovatele ho tehdy bránilo před postihem.
„Literatura se v tomto případě stala bitevním polem: oba bývalí milenci se o svém poměru zmiňují v knihách, které vznikly s menším či větším časovým odstupem. V návaznosti na hnutí #MeToo se dnes společnost na vztahy s nezletilými dívá jinak než před třiceti lety, také zákon už stanovuje jasné hranice a pravidla. Literatura ale umožňuje podobné případy probrat z mnoha pohledů, věnovat se emocím nebo širšímu kontextu. A přesně to nás v celé sérii podcastů zajímá: jak se do románů vpisuje naše žitá realita, do jaké míry literatura dokáže skutečný svět zrcadlit a komentovat,“ upřesňuje Jovanka Šotolová, šéfredaktorka časopisu iLiteratura.
Šestá epizoda s názvem Tisíc let staré severské trháky pak ukazuje, proč nás fascinují i dávno minulé příběhy. Například ty o vikinzích, jejich mýtech, božstvech a způsobu života. Tímto fenoménem se zabývala moderátorka Marie Voslářová, která pracuje také jako redaktorka pro časopis iLiteratura.cz: „V tomto dílu jsme zkoumali, co si pro sebe dnešní čtenáři nacházejí ve středověkých a ještě starších příbězích a čím nás tolik okouzlují právě příběhy severské, že jich v českých překladech vychází nevídané množství.“
iLiPodcast také zkoumá, jakou literaturu čtou teenageři a jakou matky, nebo co spojuje Českou republiku s Tchaj-wanem. Jovanka Šotolová k dramaturgii projektu dodává: „Našim záměrem je hledat různorodá témata, abychom ukázali, že v knihách najdeme odpovědi na mnohé z našich otázek, nebo nás k nim alespoň mohou zajímavě nasměrovat.“
První série podcastu má deset dílů a jeden bonusový. Najdete ji na webu www.iLiPodcast.cz a také v podcastových aplikacích Spotify, Apple Podcasts a Google podcasty. Redaktoři časopisu iLiteratura právě připravují druhou sérii, která se bude opět dívat pod hřbety knih a chce zkoumat, jak nás literatura pojí ke světu a co nás o něm může naučit.
Kontakt pro média: produkce@iLiteratura.cz
Informace ke spuštění projektu, tisková zpráva z 12. 10. 2022.
Tisková zpráva
V rámci projektu „iLiPodcast. Současná literatura jako cesta k pochopení světa, toleranci a respektu“, číslo projektu: KU-CA2-032, projekt je financován z prostředků Fondů EHP/Norska 2014-2021/ Program Kultura.
Diskuse
Vložit nový příspěvek do diskuse