Ve druhém díle Féerie s autorem přihlížíme bombardování Paříže na konci druhé světové války. Prim tu mají opět Célinův jazyk a styl: vykresluje děsivé nálety, pestrobarevné ohňostroje, ohlušující rány a děs a hrůzu sousedů. Vše doplňuje nesouvislými vzpomínkami, celý text tak působí dosti neuspořádaně. To, co spisovatel prožíval během nočního bombardování, vnímá čtenář při četbě jeho románu velmi sugestivně.
Louis-Ferdinand Céline
Po sedmi románech velebeného i zatracovaného francouzského spisovatele Louise Ferdinanda Célina (1894–1961) nabídlo nakladatelství Atlantis v překladu Anny Kareninové českým čtenářům další svazek: Féerie pro jindy je útlejší, ale rovněž významná a zajímavá Célinova kniha.
Kniha je situována do Londýna v době první světové války a jako všechny autorovy romány i tento je částečně autobiografický, nebo alespoň se tak můžeme domnívat. Céline totiž skutečně přibližně v téže době v anglické metropoli pobýval...
Célinova Cesta do hlubin noci, dlouhá léta ztracený rukopis jednoho z nejzásadnějších děl francouzské literatury 20. století byl 15. května v Paříži vydražen a prodán za 11 milionů franků.
Příběh malého Muka (Le Petit Mouck) mladý Céline sepsal pro svou tehdy tříletou dceru Colette...
Roku 1958 poskytl Céline rozhovor Guy Bechtelovi, jenž měl tehdy na starosti vydání Rabelaise. Rozhovor byl použit jako předmluva ke knize, ale značně zcenzurován. Uvádíme celý text v původní verzi.
Ferdinandova anglická dobrodružství patří k tomu nejpoetičtějšímu, co Céline napsal...