Třiadvacátý svazek povídkových dobrodružství králičího samuraje nabízí esenci toho nejlepšího, co náctiletí i dospělí fanoušci série milují. A připadl sem i jubilejní stý sešit cyklu, jež představuje jakousi humornou a parodickou exkurzi do nakladatelství Dark Horse, které vedle Usagiho vydává ještě mnohé další skvělé série.

Zvířata z komiksu Usagi Yojimbo by klidně mohla figurovat mezi hrdiny dětského Čtyřlístku, jejich příběhy jsou však krvavé a kruté či přinejmenším tragicky melancholické. Hlavní hrdina, králík-rónin Miyamoto Usagi, z nich sice vychází živ, ale nikoli vždy vítězně a spokojený. A jeho fanoušky tudíž mohou být jak kluci, tak jejich otcové.

Speciál ze série o králičím samurajovi se odehrává v budoucnosti, připomínající svět Lucasových Hvězdných válek. Válčí se tu jak nejmodernějšími technologiemi, tak chladnou ocelí, vyspělé počítačové systémy se setkávají s magickými schopnostmi, roboti s dinosaury nebo přerostlým hmyzem, planety technologicky vyspělé s těmi, kde se loví oštěpy.

Stan Sakai navštívil Prahu a setkal se se svými fanoušky v kině Světozor. Potěšující fakt je ten, že mezi nimi nebyli jen klasičtí čtenáři komiksů, ale také mnoho rodičů s dětmi, kterým se ušatý ronin Usagi Yojimbo líbí. Už tím šlo o jednu z nejzajímavějších komiksovou událost letošního roku. Beseda se slavným kreslířem byla navíc výtečná.

Jak v předmluvě komiksu píše James Robinson, Usagi je produktem velkého úspěchu černobílých komiksů v osmdesátých letech. Na rozdíl od většiny tehdejších příběhů se zvířaty v hlavních rolích vytvořil Stan Sakai časoprostor, který nezačal nudit.