Po Čarodějnici, se kterou roku 2007 přišlo nakladatelství Argo, u nás vloni vyšel již druhý román Marie Ndiaye – její zatím poslední kniha Tři mocné ženy (Trois femmes puissantes), ověnčená v roce 2009 Goncourtovou cenou. Tentokrát knihu Marie Ndiaye na český knižní trh uvedlo nakladatelství Jota.

I v předposledním románu Marie Ndiaye objevujeme pro tuto autorku příznačné tíhnutí k diskrétnímu a temnému magickému realismu. Také zde se zdánlivě banální realita městské každodennosti a klidu rodinného života náhle rozpouští ve víru nepochopitelných a bizarních situací, kontury skutečnosti se rozplývají a my se ocitáme v situaci, v níž se na rozum již nelze spolehnout.

Kniha Trois femmes puissantes (Tři silné ženy, Gallimard, 2009) je nečekaným obratem v tvorbě Marie Ndiaye. Autorka potvrzuje, že k vytvoření strhujícího dramatu nepotřebuje výjimečné postavy, exotické prostředí a mytické rituály, ale že zcela stačí sledovat všední život a hledat v něm okamžiky, kdy se osud rozhodne připomenout, že to on rozdává karty.

V románu Rosie Carpe vypráví spisovatelka Marie NdDiaye příběh jisté zcela obyčejné mladé Francouzky. Rozhodne se odjet na Guadeloupe za svým bratrem Lazarem. Přitěžující okolnost: je těhotná,... a první dítě si s sebou nese v náručí.