V jedné knize vyřeší komisař Ademsberg hned tři případy. Přičemž ten ústřední a nejsložitější se odehrává v zapadlém městečku v Normandii a má přímou souvislost s pověstí o hrozivé družině mrtvého šlechtice, která odesílá k Božímu soudu nepotrestané hříšníky.

Knihu tvoří tři povídky (Zdar a svobodu, Surová noc a Za pět franků kus), každá má jinou detektivní zápletku. Ve všech se opět setkáváme se dvěma klíčovými postavami: „Adamsberg spoléhal na instinkt a věřil v sílu lidstva, Danglard spoléhal na rozum a věřil v sílu bílého vína.“ Právě proto, že se tak vzácně doplňují, dokážou vždy najít pravdu a odhalit pachatele.

Konečně se i českému čtenáři dostává do rukou chronologicky první román autorky Fred Vargas z řady těch, v nichž vystupuje postava osobitého komisaře Adamsberga.

Muž naruby, jako všechny detektivky Fred Vargas, nabízí netradiční a skutečně napínavý příběh. A navíc, jako obvykle u této autorky – dnes považované za jednu z nejúspěšnějších současných francouzských spisovatelek žánru „polar“, tedy detektivních románů – také různé zajímavé a užitečné poznatky.

V pořadí dnes už desáté detektivce Fred Vargas, jedné z nejznámějších, a v poslední době dokonce i komerčně nejúspěšnějších současných francouzských autorek detektivních románů se i tentokrát policejní vyšetřování potýká se starými pověrami a pověstmi, se snahou o pomstu a s vírou v posmrtný život.