Čtení na léto 2018

Čtení na léto 2018

přehled beletrie česká

Léto je tu! Redakce časopisu iLiteratura.cz opět přichystala výběr zajímavých knih pro letní lenošení.

S knihou k vodě i pod okap

Následující seznam zajímavých knih jsme poskládali tak, abychom aspoň některými tipy potěšili co nejrozmanitější skupinu čtenářů. Náš výběr nechává stranou bestsellery a autory dostatečně známé, a naopak upozorňuje na knihy, jimž se nedostalo křiklavé propagace. V zájmu objektivity jsme do brožurky nezařadili tituly, na nichž se podíleli naši spolupracovníci, a to jako překladatelé anebo jako redaktoři. Mezi nimi knihu (nejen) pro děti od nizozemského autora (Guus Kuijer: Polča, přel. Magda de Bruin Hüblová, Albatros), netradiční komiks ze Švédska (Liv Strömquist: Ovoce poznání, přel. Marie Voslářová, Paseka), dánskou novelu, která primárně zaujme čtenářky (Ida Jessenová: Nový čas, přel. Helena Březinová, Paseka), anebo studii kulturního historika Martina C. Putny (Obrazy z kulturních dějin Střední Evropy, Vyšehrad).

Výběr doporučené četby na letošní léto jsme vydali také v tištěné podobě – papírovou brožurku distribuujeme prostřednictvím firem Kosmas, Kanzelsberger a Pemic, můžete ji dostat k nákupu v nakladatelství NAMU a v menší míře ji šíříme též svépomocí po kavárnách, knihovnách, čekárnách na nádraží nebo u lékaře a dalších místech.

Náš seznam nehodnotí na škále nejlepší až nejhorší: v rámci jednotlivých kategorií se řídí abecedním pořádkem podle autorů.

 

překladová beletrie
Ceridwen Doveyová:Jen zvířata. Přel. Dominika Křesťanová, Paseka, 254 s.
Chlípný mlž zabitý při útoku na Pearl Harbor nebo pes nacistického pohlavára, co se dal na vegetariánství a buddhismus. Povídky se zvířecími hrdiny mají tentokrát daleko k přímočarosti bajek a pohádek. Každé zvíře je jedinečná osobnost a jeho příběh dokonale zrcadlí určitý aspekt lidské společnosti.
Pro zavilé masožrouty i filozofující pejskaře

 

David Grossman: Přijde kůň do baru. Přel. Lenka Bukovská a Mariana Fisher, Mladá fronta, 216 s.
Do zapadlého klubu se začínají trousit hosté chtiví zábavy. Komik ale dnes večer není ve formě: jeho show se mění v syrové zúčtování s vlastním neveselým životem, traumaty z dětství a zkrachovalými rodinnými vazbami. To vše pod rouškou zběsilého vyprávění vtipů, při kterém divákům tuhne úsměv na rtech.
Pro otrlé čtenáře se smyslem pro drsný humor

Viktor Horváth: Můj tank. Přel. Simona Kolmanová, Větrné mlýny, 316 s.
Invaze vojsk Varšavské smlouvy do ČSSR v roce 1968. Mladý a naivní nadporučík u tankistů, který díky jazykovým znalostem tlumočí samotnému Jánosi Kádárovi, s hořkým humorem popisuje tragikomický postup armády socialistického Maďarska přes hranice na jižní Slovensko, kde žijí také etničtí Maďaři.
Pro tankisty i jejich psy

Michael Köhlmeier: Dva pánové na pláži. Přel. Magdalena Štulcová, Archa, 214 s.
Co mají společného Winston Churchill a Charlie Chaplin? Čtyřiačtyřicet krátkých kapitol rozehrává příběh o přátelství jednoho z nejvýznamnějších evropských státníků s nejproslulejším komikem všech dob. Ti dva se doopravdy znali, ale v románu není důležité, co se skutečně odehrálo: tady vítězí obětavost
Pro odvážné, kteří si troufají silou přátelství bojovat s depresí

Michel Lambert: Davidův dům. Přel. Tomáš Kybal, Volvox Globator, 140 s.
V upršeném Bruselu sledujeme skupinu přátel dvou bratrů – malíře Martiala a psychicky nemocného Serge. Občas spolu zajdou na večeři, jindy na výlet. Všední starosti a směšné ambice zůstávají stranou, do popředí se dostává něha, vážnost i humor. Citlivá a pokorně psaná próza vyniká i skromným rozsahem.
Pro snílky s dětskou duší

Kendži Mijazawa: Noc na galaktické železnici. Přel. Petr Kabelka, Argo, 256 s.
V knize sepsané před stovkou let nahlíží japonský autor na svět dětským pohledem, žasne nad krásou světa a je mu zcela vzdálen cynismus dospělých. I proto v jeho povídkách vystupují zvířata a rostliny, zatímco člověk tu nehraje hlavní roli: je pouze jednou ze součástí přírodního světa.
Pro deštivé dny postrádající optimismus

 

česká beletrie
Karel Haloun: Marná práce. Brkola, 176 s.
Trojice odlišných vypravěčských přístupů, jeden lidský osud a autor, který z motivu perzekuce a života na společenské periferii vysochal poutavý příběh. Promítá se zde nedávná historie ve své humorné absurditě i chladné zvrácenosti. Haloun ve svém debutu dokazuje, že má co říci.
Pro rockery i intelektuály

Viktorie Hanišová: Houbařka. Host, 312 s.
Zchátralé stavení, kdysi prázdninové houbařů sídlo pětičlenné rodiny, ukrývá dívku, jejíž životní rovnováha se opírá o jedinou činnost – sběr hub. Po úspěšném debutu Anežka přichází Hanišová opět s příběhem selhávajících rodičů, jejichž dcera není schopná čelit realitě a jednat v pravý čas.
Pro rodiny houbařů

Jiří Křižan: Stín. Knihovna Václava Havla, 124 s.
Sled těžkých ztrát, absurdit a buzerace – to jsou osudy černého barona Jarka Kadavého a jeho dědečka. Jejich příběh mnozí znají díky slavnému filmovému zpracování Tichá bolest s Rudolfem Hrušínským a Ivanem Jiříkem v hlavních rolích. Kniha, která tehdy skončila ve stoupě, se teď dočkala vydání.
Pro ty, kdo se rvou s blbostí

Ludvík Němec: Žena v závorce. Druhé město, 310 s.
Čtenáři Němcových knih jsou už zvyklí, že si autor libuje v četných slovních hříčkách a frivolnosti. Nejinak je tomu i tady. Příběh chorobně lhavé spisovatelky a jejího syna, který má milostné pletky se ženou matčina velkého obdivovatele, mu v obou směrech poskytuje dost prostoru.
Pro necudy se smyslem pro humor

 

česká poezie
Olga Stehlíková: Vejce/eggs. Dauphin, 208 s.
Vajíčko tvoří žloutek a bílek, ale až skořápka z nich dělá vejce. V této sbírce mohou dvě věci zároveň být jedním celkem, umí si však i protiřečit. Kniha plná jazykových hříček a humorně podaných nástrah dnešního života zaujme i svým formátem s otvorem uprostřed – jak jinak než ve tvaru vejce.
Nejen pro milovníky omelet

Karel Škrabal: Kavčí hory. Druhé město, 154 s.
Podobně jako se Karel Škrabal nebojí vyjádřit své rozhořčení nad Zemanem, Babišem či skupinou Ortel, nejsou mu cizí ani téměř banální rýmovačky. Strohý jazyk a angažovanost zaujmou v jeho sbírce na první pohled. Kdo však bude číst pozorněji, zjistí, že Kavčí hory toho nabízejí mnohem víc.
Pro hravé kritiky

 

knihy pro děti
Alena Mornštajnová: Strašidýlko Stráša. Albatros, 64 s.
Ustrašené strašidlo se s dětmi Helenkou a Matějem ocitne na dobrodružné výpravě za ztracenou kočkou Luisou. Stráša se bojí snad všeho a děti – prvočtenáři – mu budou muset s lecčím pomoci. Humorný detektivní příběh dotahují promyšlené a nezaměnitelné ilustrace Galiny Miklínové.
Pro Máši i Váši, nebojsy i strašpytly

Jean-Jacques Sempé: Marcelín Pivoňka. Přel. Tereza Horváthová, Baobab, 128 s.
Mikulášovy patálie zná snad každý. Po příběhu cyklisty Raoula Tabourina francouzský karikaturista Sempé v další česky vydané autorské knížce vzdává hold pravému přátelství, k němuž se přes mnoho životních překážek a počáteční osamění protluče i stydlín Marcelín.
Pro bývalé i současné stydlivky a stydlivce

Vojtěch Matocha: Prašina. Paseka, 264 s.
Tajemná pražská čtvrť, kde nefunguje elektřina a křivolaké uličky skrývají mnohá nebezpečí, leckomu připomene slavná Foglarova Stínadla. Pošlete sem však dnešní děti... Matocha se inspiruje v thrilleru i sci-fi a nabízí napínavý příběh, ukazující důležitost všemožných vynálezů v našich životech.
Pro velkorysé fanoušky a fanynky Mirka Dušína

 

relax: fantasy
Karin Tidbecková: Sobí hora. Přel. Lukáš Novák, Kniha Zlín, 152 s.
Cenami i nominacemi ověnčený objev ze Švédska. Povídky dělají čest žánru severské podivno: něco tak podivného se vám totiž do rukou často nedostane. Díky působivé atmosféře a tajuplnosti příběhů sbírku zhltnete stejně lačně, jako se ládují tři matrony v oranžerii v povídce Tety.
Pro ty, kdo si připadají divní

relax: historický román
Panagiotis Agapitos: Bronzové oko. Přel. Markéta Kulhánková, Vyšehrad, 224 s.
Detektivka od řeckého profesora byzantských dějin představuje Soluň v roce 833, kdy zde žili i Cyril s Metodějem. Obrazoborecký spor o uctívání ikon, básnící jeptiška a samozřejmě vražda. Napínavá zápletka a líčení dramatických politických i kulturních poměrů v době, kdy se formovaly základy křesťanství.
Pro odpůrce zobrazení lidské tváře

relax: horor
Joe Hill: Divné počasí. Přel. Adéla Bartlová, BETA Dobrovský, 400 s.
Čtyři rozsáhlejší povídky spojuje nadpřirozeno v různých podobách, vždy však smrtelně nebezpečné. Tajuplné příběhy s pečlivě budovaným napětím, ostrými zvraty a potměšilými pointami převážně o lidech kteří přecenili své síly.
Pro ambiciózní poděsy

relax: krimi
Geoffrey Household: Drsný muž. Přel. Jan Kozák, Jota, 232 s.
Klasický thriller z roku 1939 o muži, kterému se nezdařil atentát na diktátora a nyní je z lovce štvancem i v domovské Británii. Strohý styl, rychlé střihy, subjektivní pohled hrdiny, sugestivní atmosféra předválečné Evropy i ostrovního impéria. Nejslavnější román u nás opomíjeného Angličana.
Pro platonické atentátníky

relax: romance
Daniel Wallace: Neobyčejná dobrodružství. Přel. Jitka Šišáková, Domino, 384 s.
Naváže nesmělý třicátník konečně vztah? Romantická komedie o ostýchavém uzavřeném muži, krerého k aktivitě vyburcuje podezřelá výhra ve spotřebitelské soutěži. S jemným humorem a citlivě napsaná drobnokresba sexuálního opozdilce, o něhož by většina čtenářek ani nezavadila pohledem.
Pro zlatokopky a pro panice

relax: sci-fi
Dennis E. Taylor: My jsme legie. Přel. Filip Drlík, Host, 374 s.
Softwarový specialista zemře na přechodu, a když se po sto letech probere, zjistí, že jeho vědomí bylo nahráno do počítače a řídí mezihvězdnou sondu. Vynalézavý a nápaditý humor a nerdské popkulturní odkazy slouží galaktickému dobrodružství téměř klasického střihu.
Pro ty, kdo už se neodpojí

 

komiks
Karel Jerie: Candide 3. Eldorádo. BB art, 80 s.
Zakončení trilogie napsané volně podle slavného Voltairova díla.
Kresba je patřičně expresivní až makabrózní, děj tragikomický, obskurní, černohumorný a bizarní. Ale s překvapivě optimistickým vyústěním.
Pro rozčarované idealisty

Tomáš Prokůpek: Rychlé šípy a jejich úžasná nová dobrodružství. Akropolis, 152 s.
Pocta slavnému komiksu od padesáti současných českých i slovenských kreslířů. Rychlé šípy ve válce, v současnosti i budoucnosti, mladší, starší, parodovaní i uctívaní. Danglár, Grus, Lomová, Nikkarin a další. Nelze odolat.
Pro Bublinu

Riad Sattouf: Jednou budeš Arab. Přel. Jan Machonin, Baobab, 160 s.
Blonďatý školák mezi chudými, hrubými a bigotními Araby v Libyi a Sýrii.
Autobiografický komiks francouzského autora má komické i temné momenty a mnohé scény z totalitního Asadova režimu připomínají poměry reálného socialismu v tehdejším Československu.
Pro vítače

 

non fiction: antropologie
Radan Haluzík: Proč jdou chlapi do války. Dokořán, 456 s.
Proč zakládají dříve spořádaní občané vojenské bojůvky a jdou útočit na své sousedy, s nimiž do té doby žili v poklidu? Sociální antropolog a válečný reportér Radan Haluzík líčí tento proces z perspektivy samotných aktérů, protože byl v Jugoslávii i jinde jeho očitým svědkem.
Pro zavilé rozeštvávače

non fiction: historie
Catherine Merridaleová: Lenin ve vlaku. Přel. Daniela Orlando, Argo, 264 s.
Kniha o Leninově jízdě zaplombovaným vlakem je podána se suchým anglickým humorem a v dynamickém rytmu. Autorka střídá perspektivy, od tělesných detailů pasažérů přechází na rovinu mezinárodní velmocenské politiky a intrik agentů. Čtivé propojení malých a velkých dějin.
Pro pošetilé revolucionáře

non fiction: kultura
John Fiske: Jak rozumět populární kultuře. Přel. Petr A. Bílek, Akropolis, 324 s.
Má nošení džínů ideologický náboj? Podporuje sledování seriálu Dallas kapitalismus, nebo ho spíš podkopává? Dá se v nákupních centrech chovat „netržně“ a bez utrácení „konzumovat“ samo místo? Jak vnímají feministky postavu Ramba? Slavná kniha odborníka na média a starožitníka Johna Fiskea je stále podnětná.
Pro fanatické návštěvníky nákupních center a milovníky televizních seriálů

non fiction: přírodní vědy
Jan Votýpka a kol.: O parazitech a lidech. Triton, 348 s.
Proč se říká, že „máme roupy“, kudy cestuje škrkavka, jak se liší různé typy malárií, čím nám hrozí toxoplasma a proč je veš muňka na vymření? O parazitech jasně, srozumitelně a často i vtipně vykládá unikátní populárně naučná kniha sepsaná předními českými parazitology.
Pro bojovníky za sterilní čistotu

non fiction: sociologie
Petr Hampl: O mravencích a lidech. Pavel Mervart, 352 s.
Sociomorfní projekce v dějinách myrmekologie: čtivá kniha o tom, jak se proměňoval obraz mravenců od pilných rolníků přes socialisty, fašisty a manažery až k počítačovým sítím. Na letní setkání s mraveništěm budete po její četbě výborně připraveni.
Pro fanoušky Ferdy Mravence

non fiction: sport
Renata Červenková, Pavel Kolář: Labyrint pohybu. Vyšehrad, 264 s.
Proč nás po vytržení zubu může začít bolet koleno? V čem při tělesném výkonu pomáhá hekání? K čemu je Djokovičovi při tenisu dobré, že umí skvěle napodobovat jiné lidi? Známý fyzioterapeut ukazuje člověka jako složitou psychosomatickou jednotku a vysvětluje, jak se svými těly zacházíme a nakolik jsme k nim pozorní.
Pro nesportovce a hypochondry

 

© iLiteratura

Diskuse

Vložil: Viking, 26.06.2018 11:56
Čtení na léto 2018
Co je to za postkoloniální blábol?
Vložil: Petr Fiala, 26.06.2018 11:22
Čtení na léto 2018
Výběr je poplatný zkreslenému vnímání současného světa. V nedávné době odešli tři velcí spisovatelé - americký Žid Philip Roth (19. března 1933 - 22. května 2018), Američan Tom Wolfe (2. března 1930 - 14. května 2018) a Číňan I-čchang Liou (7. prosince 1918 - 8. června 2018). Srovnání ohlasu na tuto... skutečnost v českých médiích pěkně vypovídá o tom, nakolik je dnešní ČR svébytnou kulturní entitou, která si z celého světa vybírá to nejlepší, a nakolik je periferií Západu.
Vložit nový příspěvek do diskuse
Vaše jméno:
E-mail:
Text příspěvku:
Kontrolní otázka: Kolik je prstů na jedné ruce
Kontrolní otázka slouží k ochraně proti vkládání diskusních příspěvků roboty.

Více k článku

související články

zhlédnuto 6272x

Inzerce