MH

Mariana Housková

Elizabeth Bishopová (1911–1979) patří k nejvýraznějším postavám moderní americké poezie. Její čtyři krátké sbírky básní jsou v anglicky mluvícím světě tak známé a uznávané, že staví do stínu básnířčinu prozaickou tvorbu, která bývá vnímána spíše jako jakýsi dodatek k jejím básním, v horším případě jako pouhý zdroj biografických informací.

Výbor z próz významné americké básnířky 20. století. Pro její povídky a vzpomínkové texty, podobně jako pro její poezii, jsou typické přesné popisy krajin a zvířat, smysl pro detail a jemný humor, s nímž pozoruje okolní svět, humor, který se ovšem často pojí s podtónem úzkosti a smutku.

Dějiny americké poezie Jiřího Flajšara jsou tak dílem jistě vítaným a mohly být i velmi záslužným. Bohužel realizace tohoto ambiciózního, grantem podpořeného projektu jeho potenciál nenaplňuje a přes určitý nezpochybnitelný informační přínos je kniha zklamáním.

Maríasův román Srdce tak bílé vychází v českém překladu dvanáct let po prvním španělském vydání a osm let po překladu německém, který znamenal obrovský úspěch; kritik Marcel Reich-Ranicki Maríase označil za jednoho z největších žijících světových spisovatelů a jeho román za geniální dílo.

Hlavní postavou a zároveň vypravěčem je čtyřicetiletý soukromý detektiv Ricardo Blanco, který provozuje kancelář v Las Palmas na ostrově Gran Canaria. Ricarda si najme krásná dívka z lepší společnosti, María Arancha, aby vyšetřil údajnou sebevraždu jejího snoubence.

Ve španělském nakladatelství Planeta v nejbližších dnech vyjde zvláštní ilustrované vydání úspěšného románu Carlose Ruize Zafóna La Sombra del Viento (Stín větru), který byl jedním z největších španělských bestsellerů roku 2002.

Před rokem se už celý hispánský svět chvěl nedočkavostí. Každým okamžikem měl vyjít první díl pamětí patrně nejslavnějšího hispanoamerického spisovatele všech dob, kolumbijského nositele Nobelovy ceny za literaturu Gabriela Garcíi Márqueze.

Novela významného současného španělského spisovatele Antonia Muñoze Moliny (1956) En ausencia de Blanca se už pro svůj rozsah neřadí mezi velké romány tohoto autora, přesto měla velice kladný kritický ohlas a je všeobecně pokládána za zdařilé dílo.