
Proč je důležité mluvit o šikaně
Co dělat, když zjistíte, že vašeho staršího bratra ve škole šikanují? Jak a komu to říci? Silný příběh je určený nejen dětem, ale také rodičům a učitelům.
Oskar Kroon (nar. 1980) patří v posledních letech na švédské literární scéně k nejvýznamnějším autorům knih pro děti a mládež. Odvážně se pouští do nelehkých a tabuizovaných témat a prezentuje je tak, aby jim rozuměli i dětští čtenáři. V češtině mu zatím vyšla kniha Vinga čeká na vítr (Portál, 2024) o uvědomování si vlastní jinakosti, první lásce i těžkostech spojených s rozvodem rodičů. V roce 2019 za ni získal prestižní Augustovu cenu v dětské kategorii a stejný úspěch zaznamenal s titulem Sasanky a hnusokrysy, čerstvě přeloženým do češtiny,
Bratrská láska
Ústřední dvojici postav tentokrát tvoří vypravěč Kaj a jeho starší bratr Krister. Na první pohled jde o dva úplně běžné školáky. Žijí s tátou, který se o ně příkladně stará. Po škole se většinou věnují studiu knih o vesmíru a jejich největším projektem je stavba robota, který by se třeba jednou mohl naučit i mluvit a chodit.
Vše se ale pokazí ve chvíli, kdy Kristera začne ve škole šikanovat trojice starších spolužáků, tedy hnusokrys, jak jim Kaj výstižně říká – čtenář se s děním seznamuje výhradně prostřednictvím Kajova pozorování a úvah. Nejprve se zdá, že vše vyřeší vzájemná bratrská láska a soudržnost. Vztah obou bratrů je velmi srdečný a blízký, jeden bez druhého jako by ani nemohli žít.
Patrná je tu podobnost s Bratry Lví srdce ikony nejen švédské literatury pro děti Astrid Lindgren – i tento příběh vypráví o dvojici bratrů, kteří musí čelit nelehkých situacím, a vpřed je žene právě bratrská soudržnost. Oskar Kroon přitom výstižně popisuje bezmezný obdiv, který v určitém věku cítíme vůči staršímu sourozenci. Krister je pro Kaje vším, je jeho nejlepší kamarád, opora, rádce, učitel, dokonce superhrdina, jaké oba znají třeba ze Star Wars, na které text často odkazuje.
U koho hledat pomoc
Šikana ale bohužel neustává, naopak se stupňuje a přerůstá i ve fyzické násilí. Kaj je zoufalý a nejprve se na situaci pokusí upozornit několik učitelů. Ti sice vše naoko prošetří a dle vlastního úsudku snad i vyřeší, jak se ale ukazuje, vlastně je to až tolik nezajímá, hlavně aby měli klid. Podobně dopadá i další Kajova snaha.
Výstižný a působivý popis Kajovy bezradnosti patří k nejsilnějším stránkám knihy. Proč se to děje? Co ještě zkusit, aby to celé přestalo? Komu to říct? Takové otázky si bohužel denně kladou děti, které se stanou svědky něčeho špatného, na co samy prostě nestačí, a nemusí přitom jít pouze o šikanu. Příběh ukazuje, jak důležité je, aby se děti nebály o těžkých tématech mluvit a aby je dospělí brali vážně a doopravdy jim naslouchali.
Pomoci se Kaj a Krister dočkají tam, kde by to čtenář nejspíš neočekával, a to od postav, které jsou na první pohled nesympatické. Důležitou roli sehraje také věrná kamarádka Naima, která si neváhá ušpinit ruce a převzít iniciativu, takže hned přichází s promyšleným plánem na pomstu.
O jinakosti i vlastních nedostatcích
Proč se vlastně někdo stane obětí šikany? Často jen proto, že je sám sebou. „Člověk má být sám sebou. (…) Má k tomu najít odvahu. Krister tu odvahu měl. Nebo to ani jinak neuměl. Nejspíš prostě byl, jaký byl. Jenomže to mu způsobovalo dost problémů.“ (s. 24)
Z příběhu není jasné, čím přesně Krister hnusokrysy dráždil natolik, že ho začaly šikanovat, a proč přesně mezi spolužáky nezapadal. Čtenář se sice může cítit ochuzen, ale celé knize to dává obecnější přesah: v Kristerovi se mohou najít všichni, kdo se někdy cítili být jiní, ať už v jakémkoliv ohledu.
I když je zápletka snad až příliš přímočará, je na místě vyzdvihnout ještě alespoň jeden aspekt vyprávění, a to komplexní vykreslení vypravěče. V řadě pasáží totiž sledujeme Kajovy rozporuplné pocity, kromě těch kladných i vinu, výčitky, zklamání, či dokonce zhnusení vlastním chováním a neschopností. Autor se tak zdařile vyhýbá černobílému vyobrazení postav a neváhá čtenáře obeznámit i s nepříjemnými pocity hlavního protagonisty, protože i ony k životu patří.
Sasanky a hnusokrysy si bezpochyby zaslouží pozornost dětí, rodičů i učitelů. Všichni zmínění se ze silného příběhu o dvou bratrech mohou leccos přiučit. Hlavně to, jak je důležité naslouchat druhým a jak nebezpečné brát věci na lehkou váhu.
Chcete nám k článku něco sdělit? Máte k textu připomínku nebo zajímavý postřeh? Napište nám na redakce@iLiteratura.cz.
Kupte si knihu:
Podpoříte provoz našich stránek.