
Myš a velryba
Nakladatelství Baobab českým čtenářům představuje duchovního otce jedné z nejznámějších filmových postav jednadvacátého století. V neokázalém, ale přitom univerzálním příběhu americký kreslíř a spisovatel velebí přátelství mezi myší a velrybou.
Letos na jaře vydalo nakladatelství Baobab hned dvě knihy Williama Steiga (1907–2003). Syn židovských přistěhovalců ze Lvova už od třicátých let přispíval ilustracemi a karikaturami do časopisu The New Yorker. Hravost a smysl pro nejen ironický humor prohloubený roky kreslířských zkušeností se později propsaly i do jeho autorské tvorby pro děti, s níž začal až po šedesátce, ale o to aktivněji v ní dalších více než třicet let pokračoval. Jeho nejslavnějším hrdinou je díky populární filmové adaptaci knihy z roku 1990 bezesporu dobrácký zlobr Shrek.
Dvě knihy amerického klasika
Čeští čtenáři se mohou nyní ve svém jazyce seznámit jednak s obrazovým ztvárněním zábavného doporučení, jak si poradit se zklamáním z deštivého odpoledne, v češtině nazvaným jednoduše Pizza (Pete‘s Pizza, 1998, česky Baobab 2025), jednak s příběhem neočekávaného přátelství navázaného kdesi uprostřed oceánu mezi titulními protagonisty knihy Amos & Boris (1971). Zatímco Pizza je originální situační hříčka s minimem textu pro nejmenší čtenáře, Amos & Boris nabízí komplexní, jakkoliv vlastně jednoduchý příběh, který by mohl oslovit nejenom čtenáře od čtyř let, jimž ho nakladatelství doporučuje. Příběh i poměr mezi textem a obrazem knihu předurčuje rovněž jako důstojný příspěvek do vlastního čtenářského deníku začínajících čtenářů. České vydání doprovází úvodní medailon, který představuje Steiga jako klasika autorských knih a zasazuje titul do kontextu jeho tvorby.
Myšák Amos žije u moře a sní o místech daleko za vodou. Proto se rozhodne postavit si loď, nastudovat námořní mapy a připravit zásoby. Přestože se projeví jako rozený námořník, plavbu si nesmírně užívá a všemi smysly vnímá krásu širého světa kolem sebe, jednoho dne se omylem skulí do moře a zůstane sám uprostřed oceánu. A právě v okamžiku, kdy začne uvažovat, jaké to asi je se utopit a zda jsou v nebi i jiné myši, přichází setkání s Borisem. Konverzace mezi oběma savci (jak se o sobě navzájem informují) připomíná atmosféru klasických bajek, nicméně namísto povahových slabostí tu hraje roli ochota pomáhat. To, že pomoc může přijít ze zcela nečekaných míst, se koneckonců neukáže jen jednou.
Vážnost a vtip
William Steig okouzlujícím způsobem vyvažuje vážnost a vtip. Je to patrné hned zpočátku, kdy uvádí seznam toho, co je třeba vzít si na výpravu s sebou. Uvádí jak sýr a sušenky, tak seriózní námořnické vybavení, jako je sextant nebo dalekohled, a „spoustu dalších nezbytností, jako obvazy a jód a jojo a karty“. Pobaví i takové detaily, jako je jméno Amosovy lodi (Hlodavec) nebo chvilkově rozbouřené emoce: „Amos, celý vzteklý, dal velrybě ránu pěstičkou, ale pak si vzpomněl, že mu zachránila život, a tak se uklidnil a vyškrábal se jí zpátky na záda.“ Zároveň Steig nijak nebagatelizuje strach, kterému jeho protagonisté čelí tváří v tvář hrozícímu nebezpečí, ani pocity při vzájemném loučení.
V ilustracích tvořených jemnou linkou a akvarelem v tlumených barvách vyniká rozdíl mezi malou myší a obrovskou velrybou. Podobně Amos jako malá postavička uprostřed mořských vln zdůrazňuje popisovanou atmosféru nekonečného okolního světa. Obrazové vyprávění zdatně sekunduje tomu textovému i v dalších ohledech – Steig servíruje příběh v sekvencích (stavění lodi, pád do vody), oddaluje a přibližuje perspektivu (velryba na pláži) nebo čtenářům usnadňuje orientaci (Amosova pláž má vlastní identifikační prvky).
Amos & Boris je titul působivý nejen po grafické stránce. Přetrvávající zájem o autora a více než padesát let, které uplynuly od vzniku knihy, jsou dostatečnou zárukou, že jde o univerzální příběh, který dokáže dětské čtenáře stále oslovovat – poselství o síle přátelství a odhodlání dokázat nemožné se koneckonců nijak výrazně nemění, protože navzdory veškeré technice, kterou jsme obdařeni, zůstávají věci mezi mořem a zemí tak nějak pořád stejné.
Chcete nám k článku něco sdělit? Máte k textu připomínku nebo zajímavý postřeh? Napište nám na redakce@iLiteratura.cz.
Kupte si knihu:
Podpoříte provoz našich stránek.