Dvaapadesát krátkých textů uceleně a komplexně představuje jednoho z nejvýznamnějších autorů literární, komiksové a filmové fantastiky posledních pětatřiceti let. A názorně předvádí Gaimanovy přednosti i limity.

Dvacet let po prvním českém vydání Gaimanova textu, který se proslavil mimo jiné i díky populárnímu filmovému zpracování, se českému čtenáři konečně dostává pod ruku původní ilustrovaná verze této magické pohádky pro dospělé.

Ještě než začal celosvětovou slávu sbírat Harry Potter, objevil se jiný fiktivní hrdina, který v sobě zničehonic objevil schopnost čarovat. Čtyři kapitoly komiksové série ovšem v devadesátých letech vznikly hlavně za tím účelem, aby pomohly znovu oživit některé postavy z provenience nakladatelství DC.

Ceněný britský spisovatel sci-fi a fantasy a komiksový scenárista převyprávěl severské mýty. Jejich příběhy podává moderně, aniž by oslabil jejich mytický rozměr, a velkou pozornost věnuje emocím hlavních postav. Zprvu přidává i odlehčující pasáže, postupně však zesiluje důraz na krvavé detaily a nespoutanou divokost.

Šestisešitový příběh, který předchází ústřednímu ději slavné série Sandman, je čtení především pro fanoušky a znalce. Ostatní shledají, že děj se odvíjí náhodně až chaoticky a je proložen rozvleklým filozofováním.

Pětice komiksových povídek podle scénářů Neila Gaimana potvrzuje autorovu záviděníhodnou schopnost přenášet mytologické příběhy a motivy do kulis současnosti. Každý z trojice ilustrátorů se s nimi vypořádal po svém a každý velmi působivě.

Příběh začínající jako bajka a vrcholící jako působivá baladická pověst sice vychází z japonské mytologie, je však autorským dílem Neila Gaimana. Titulní hrdina série se v atmosférickém příběhu jen mihne: to hlavní odehrají mladý buddhistický mnich a liška, která se do něj zamiluje.

Sandman patří k tomu nejlepšímu, co se v komiksu urodilo za poslední čtvrtstoletí. Mluví se o něm jako o přelomovém díle, jedná se o komiks, kterým se „udělal“ jeden z nejvýznačnějších současných autorů fantastiky.

Gaimanova Koralína se stala svébytným fenoménem už po prvním vydání knihy ilustrované jedinečným a neopakovatelným Davem McKeanem v roce 2002. Gaiman už měl v té době za sebou legendárního Sandmana i nadšeně přijaté Nikdykde.

Příběh nekonečně starý, příběh o nenaplnitelné lásce mezi smrtelnicí a jedním z věčných, jenž nemůže končit než tragicky. A potom kdosi, kdo se narodil pro ovládání snů...

Neil Gaiman se proslavil jako autor tzv. "městské fantasy" literatury a jako takový je znám i u nás: v českém překladu vyšly knihy Dobrá znamení (s Terry Pratchettem), Nikdykde, Hvězdný prach, Američtí bohové a pak ta nejbizarnější - Sandman - Kniha snů.