Čtení na léto 2020

Čtení na léto 2020

přehled beletrie česká

Nástin doporučené četby pro letošní léto podle redaktorů časopisu iLiteratura.cz.

Čtení na léto 2020
Knihy k vodě i do postele

Náš pravidelný výběr zajímavé četby na léto je tentokrát trochu specifický, stejně jako celé jaro na celé zeměkouli: výjimečně nevyjde tištěný jako brožurka, ale bude tak jako dříve k dispozici pouze v elektronické podobě. A pevně doufáme, že předvánoční přehled Nejlepší knihy roku 2020 už zase představíme na papíře i na webu.
Jinak se ale kritéria výběru nezměnila. I letos jsme před létem chtěli upozornit na tituly, které by neměly ujít pozornosti čtenářů různých věkových i zájmových kategorií.
Připomeňme si omezení tohoto přehledu: vyzdvihujeme dobré tituly velmi pestrého zaměření a různého podání – knihy veselé i smutné, poučné i humorné, zastupující různé žánry a určené odlišným čtenářům. Vyhýbáme se bestsellerům a marketingovým produktům, chceme spíše upozornit na to, že nabídka knižního trhu je široká. V tomto směru se však důsledky výjimečné situace v uplynulém období přece jen projevily. Titulů od začátku roku vyšlo méně, protože některé ediční projekty se posunují či odkládají. Uvolnili jsme proto kritérium vydání, dosud omezené na čerstvě vydané knihy, a kromě horkých novinek připomínáme i několik titulů s vročením 2019, které ale vyšly až koncem minulého roku, případně se dokonce na pulty dostaly až v lednu.
Také máme ve zvyku vyřadit z doporučovaných knih ty, na kterých se podílel někdo z užšího okruhu redakce. Z přehledu tak vypadla kniha Dějiny české detektivky od Michala Jareše a Pavla Mandyse (Paseka 2019) nebo třeba román o střetu ekologie a konzumu, který trefně, v působivé a sarkastické zkratce pojmenovává problémy globalizované společnosti: Antihrdina finské autorky Alexandry Salmely (překlad Michal Švec, vyd. Větrné mlýny), který redigovala Lenka Fárová. V rubrice non fiction se měřítko vročení 2020 podařilo dodržet přísněji, o to víc nás mrzí, že tím pádem vypadl titul Daniela Prokopa Slepé skvrny. O chudobě, vzdělávání, populismu a dalších výzvách české společnosti (Host) – výborná kniha zdařile porovnávající národní mýty a statistická data. A tak bychom mohli vypočítávat další a další knihy, které se nám ještě líbily... pak by se náš výběr už ale začal míjet účinkem.

překladová beletrie

 Iulian Ciocan: Srdcová dáma. Přel. Jiří Našinec, dybbuk, 2020, 152 s.
Osudy všech postav nevelkého románu se točí kolem záhadné jámy, která se náhle objevila uprostřed Kišiněva a stále se rozšiřuje. Je to nejen středobod životů figurek, jimž jáma tak či onak zasáhne do života, ale hlavně ostře satirická metafora korupce a arogance moci. Postupně vše stahuje do pekelné hloubky.
Pro nezdolné optimisty

 José Maria Eça de Queirós: Korespondence Fradika Mendese. Přel. Zuzana Turková, Triáda, 2019, 368 s.
Pokud vás trápí, že jste se nikdy pořádně nenaučili žádný cizí jazyk, ve fradikovském pojetí si jen uchováváte vlastní originalitu a nehodláte se stát pouhou kopií. Každý kdo někdy stál proti zbytnělé byrokracii, ocení eleganci i vytrvalost, s níž Fradique Mendes čelil trestuhodné tuposti úřadů, které neuměly spočítat clo pro zásilku obsahující mumii. Dopisy „nejzajímavějšího Portugalce 19. století“ Fradika Mendese jsou velice vtipné a plné paradoxů a při pozorném čtení i mnohem hlubší, než by se na první pohled zdálo. A jejich odesílatel na rozdíl od adresátů možná ani nikdy neexistoval.
Pro ty, kdo odložili cestu do Portugalska

Nino Haratischwiliová: Osmý život (pro Brilku). Přel. Michaela Škultéty, Host, 2020, 864 s.
Opulentní rodinná sága z gruzínského prostředí empaticky ukazuje dějinné kotrmelce 20. století. Tragické konflikty, vypjaté životní momenty, kdy je nemožné rozhodnout se správně, osudové lásky a tajný recept na neodolatelnou čokoládu z rodinné cukrárny: pohled na Evropu z perspektivy několika generací žen z Východu uzavírá osmá, dosud nenapsaná životní kapitola titulní Brilky.
Pro vášnivé historiky

 Peter Høeg: Tvýma očima. Přel. Robert Novotný, Argo, 2020, 272 s.
Dva roky po českém vydání Susanina efektu se k nám dostává autorova nejautobiografičtější kniha, v níž se stejnojmenný vypravěč Peter vyrovnává s (ne)možností zvrátit osud a vyslovuje přání naučit se navazovat skutečná, hluboká setkání a usilovat o pochopení mezi lidmi.
Pro nespokojené samotáře

 Andrea Lundgren: Severský bestiář. Přel. Petra Hesová, Kniha Zlín, 2019, 192 s.
Máte problémy? Staňte se zvířetem… Šest povídek švédské spisovatelky zaujme milovníky chmurného severského příšeří, kteří se nebojí, a to ani výletů do lidského podvědomí.
Pro ty, kdo se nebojí do lesa

 Billy O’Callaghan: Náš Coney Island. Přel. Petr Eliáš, Paseka, 2020, 216 s
Každé první úterý v měsíci u sebe Michael a Caitlin hledají to, co jim chybí v manželství. Několik desetiletí se scházejí na pozadí stále ošumělejšího zábavního parku, zatímco jim přibývají vrásky, kila a dioptrie. Jejich láska se ale jen prohlubuje, až nadejde chvíle, kdy se budou muset defintivně rozloučit. Billy O'Callaghan zachycuje smrt, zrození, lásku i odcházení v jejich prostotě a emoční nekomplikovanosti.
Pro bojovníky s krizí středního věku

česká literatura

 Petr Borkovec: Petříček Sellier & Petříček Bellot. Fra, 2019, 188 s.
Hravé fejetony čtenářům odhalují mnohé ze života jednoho autora i ze zákulisí různých literárních akcí. Ale můžeme Borkovcově bujné fantazii vůbec věřit?
Pro ty, kdo se neberou moc vážně

 Karin Lednická: Šikmý kostel: Románová kronika ztraceného města, léta 1894–1921. Bílá vrána, 2020, 400 s.
Román popisuje sedmadvacet let života několika postav, jejichž osudy ovlivnilo důlní neštěstí v hornické osadě na Karvinsku. Poctivé vyprávění hluboce sepjaté s regionem, jemuž se literární fikce zatím spíš vyhýbala.
Pro milovníky ság

 Martin Ryšavý: Zlaté vidění. Revolver Revue, 2019, 464 s.
Žít v přesvědčení o tom, že jste předurčeni k velikosti, je samo o sobě nesnadné. Ale když jste v severních Čechách a za řešení většiny potíží považujete bramborák s lněným semínkem, je vše ještě těžší.
Pro (ne)ezoteričky

 Ondřej Štindl: Až se ti zatočí hlava. Argo, 2020, 256 s.
Co může spojit pražského intelektuála a vyvrhela, trolla z periferie? Možná snaha postavit se znovu na nohy v zemi plné hořkosti, absurdity a bezvýchodnosti, kde se můžete bránit pouze pomocí věčného sarkasmu.
Pro trolly i netrolly

česká poezie

Ondřej Hložek: Řez kamenem. Trigon, 2019, 54 s.
Ondřej Hložek znovu odhaluje sílu slov, jako jsou „srdce“, „ticho“, „smrt“…, která dnes vnímáme jako příliš konvenční a nicneříkající symboly. Jeho texty nejsou líbivé, ale naopak vzpurné.
Pro pozorné čtenáře

 Jonáš Zbořil: Nová divočina. Host, 2020, 84 s.
Zbořilova sbírka se postupně otevírá jak v čase, tak v prostoru, a z intimních interiérů domácnosti přenáší čtenáře do budoucnosti, do vesmíru, nebo alespoň na Špicberky. Pro biology i hvězdoplavce

knihy pro děti

 Tereza Marianová: Jak se koník ztratil a zase našel. Meander, 2020, 18 s.
Jak Toník koníka našel... Krátký příběh o hledání rodiny, lásky, identity – pro ty úplně nejmenší. Dřevěný koník ztracený cestou do hračkářství se nedovede skamarádit s frkajícím stádem, lučním koníkem, šimlem na kolotoči, bronzovým ořem, ani s koníčkem mořským. Štěstí dojde až v náruči malého Toníka. Nejnovější svazek z úspěšné edice Repolelo.
Nejen pro děti žokejů, atletů a perníkářů

 Nadine Robertová: Elinka. Přel. Eva Sládková, Host, 2020, 32 s
Elinka Fišálková nepopluje s proudem, ani když se jde v neděli na ryby! Parta sourozenců si užije piknik u vody a domů si nese pěkný úlovek. S dětskou spontaneitou se vypořádají s nevšedními nápady umanuté Elí a učí se vzájemnému respektu.
Pro svéhlavce a vzdorokvítka

 Katherine Rundellová: Dobrodruh. Přel. Barbora Punge Puchalská, Argo, 2020, 356 s.
Čtveřice dětí přežije pád malého vrtulníku a ocitnou se v amazonské džungli, kde jsou najednou odkázáni jen sami na sebe. Co budou jíst? Kde přespí? A dostanou se vůbec někdy zpátky do civilizace? Nejstarší Fred už naštěstí přečetl hodně dobrodružných knih a ví, jak postavit vor. Cestou pak objeví trosky dávno zaniklého města a v něm tajemného dobrodruha...
Pro budoucí fandy Indiany Jonese

relax

 fantasy / Brian Staveley: Lebky. Přel. Petra Kubašková, Fantom Print, 2019, 410 s.
Členka řádu asasínů má složit závěrečnou zkoušku, která spočívá v provedení sedmi přesně definovaných vražd. Krutý, ironický a nakonec i dojemný román bez jediného hluchého místa je vlastně komorním milostným příběhem a potvrzuje pozici autora jako jedné z největších mladých hvězd žánru.
Pro odvážné vražedkyně

 horor / Ewald Murrer: Noční četba. Aula, 2019, 326 s.
Jsou to básně, nebo povídky? Vycházejí ze strašidelných příběhů německých romantiků 19. století a využívají podmanivý archaický jazyk a slovosled, ale zároveň vše nabíjejí sarkasmem a ironií a mnoha současnými prvky a motivy. Je to strašidelné i vtipné zároveň, surreálné, fantaskní i tísnivé.
Pro odvážné básníky

 humor / Elif Batumanová: Idiot. Přel. Lukáš Novák, Akropolis, 2019, 422 s.
Bildungsroman mapující první ročník na vysoké škole nenabízí jen výčet večírků a kamarádských i milostných vztahů. Přemýšlivá Selin vzpomíná na své dětství v barvitém postkomunistickém Maďarsku a studium na prestižní univerzitě líčí jako fantasmagorii. Úderným a zhuštěným a přitom lehkým stylem plným humoru.
Pro odvážné školačky

krimi/ Adrian McKinty: Ráno už tu nebudu. Přel. Ladislav Šenkyřík, Vyšehrad, 2019, 328 s.
Třetí díl série drsných detektivek ze severního Irska v období nepokojů. Hlavní hrdina pracuje pro královskou ulsterskou policii, kterou většina místních upřímně nenávidí a jejíž členové jsou opakovaně terčem atentátů. A mezi bombovými útoky IRA musí rozluštit zdánlivě neřešitelnou záhadu zamčeného pokoje.
Pro odvážné policisty

 romance / Marta Dzido: Slast. Přel. Anna Plasová, Dokořán, 2019, 144 s.
Jedno léto na konci dvacátého století, dva mladí milenci a mnoho líbání, okusování, zkoušení a laškování, bez pravidel a bez plánů. Rozpustilá erotika a následné vzpomínky obou aktérů jsou zachyceny vynalézavým a přitom čtivým, autentickým a intenzivním stylem.
Pro odvážné milence

 sci-fi / Ian M. Banks: Hráč. Přel. Pavel Bakič, Planeta 9, 2019, 382 s.
Geniální hráč Gurgeh se účastní velkolepého turnaje v komplikované strategické hře na izolacionistické planetě. Zároveň je vyslancem kosmopolitní a demokratické civilizace v zemi xenofobie a militarismu. Metafora států za železnou opnou je v románu z roku 1988 jasně patrná a slouží jako varování i současným čtenářům.
Pro odvážné šachisty

komiks

 Nick Drnaso: Sabrina. Přel. Martin Svoboda, Trystero, 2019, 204 s.
Křehké, minimalisticky nakreslené psychologické drama o tom, co se stane, když psychopat náhodně zavraždí snoubenku vašeho přítele a on se k vám přijede vzpamatovat. A názorná ukázka toho, co dokážou rozpoutat sociální sítě plné urputných a bezohledných konspiračních teoretiků.
Pro smutné

 Jiří Franta: Singl. Labyrint, 2019, 200 s.
Dvě povídky o pražském intelektuálovi a jeho milostných trablech. Více než příběh zde působí atmosféra: nočního Říma, nonstop baru nebo kotle fotbalových fanoušků. Nakresleno opulentně a do detailů, s mnoha překvapivými nápady a vyprávěcími technikami.
Pro fanoušky Bohemians

Jiří Šimáček, Ján Lastomírský: Článek II. Druhé město a VUT Brno, 2019, 140 s.
Příběh kněze, který ukrýval po atentátu na Heydricha parašutisty v kostelní kryptě. Napsáno jako hold všem hrdinům zastíněným Gabčíkem a Kubišem. Provedeno emotivní černobílou kresbou: silné linky tu zdůrazňují dramatičnost a osudovost doby a jednání hlavních hrdinů.
Pro zapadlé hrdiny

non fiction

 antropologie / Filip Herza: Imaginace jinakosti. Pražské přehlídky lidských kuriozit v 19. a 20 století. Scriptorium, 2020, 256 s.
Proč naše předky tolik lákalo předvádění lidí výrazně nadprůměrné výšky, siamských dvojčat nebo „exotických divochů“? Jak si tyto podivnosti vykládali a jak se jejich interpretace v průběhu časů měnily? První české dílo o daném tématu může čtenáře poučit, pobavit, fascinovat i uchvacovat. A zároveň ty, o kterých kniha pojednává, taková četba nemůže nijak pokořovat ani dehumanizovat. Naopak některým z nich Herza jakoby zpětně vrací jejich individuální lidskou tvář.
Pro milovníky monster

 historie / Jared Diamond: Rozvrat. Jak se národy vyrovnávají s krizemi. Přel. Zdeněk Urban, Jan Melvil Publishing, 2020, 408 s.
Autor pojednává o velkých národech jako o kolektivních jedincích, kteří se musí vyrovnávat s krizemi. S neotřelým smyslem pro malé detaily, které odhalují širší pravdy, nás autor bere na výpravu kolem světa za poznáním osudových historických okamžiků.
Pro všechny, kdo hledají poučení z krizového vývoje

 kosmologie / Carlo Rovelli: Řád času. Přel. Jiří Podolský, Dokořán a Argo, 2020, 208 s.
Nijak rozsáhlé, přesto hluboké a inspirativní pojednání od známého italského fyzika a spisovatele – o tom, že čas je kluzký jako úhoř. Rovelli ukazuje, že čas je pojem značně relativní, proto je jeho kniha tou nejlepší volbou, pokud vám léto připadá příliš krátké a chcete nějaké tipy, jak si ho prodloužit.
Pro neúnavné návštěvníky koupališť

 politologie primátů / Christopher Boehm: Hierarchie v pralesích. Evoluce rovnostářského chování. Přel. Radovan Baroš, Academia, 2020, 332 s.
Existuje ideální politické zřízení, které by odpovídalo lidské přirozenosti? A můžeme se o tom poučit při studiu sociálního uspořádání šimpanzích či gorilích tlup? Kniha o tom, z jakého sociálního prostředí jsme vzešli, poskytuje fascinující pohled do naší evoluční minulosti.
Pro politology, kteří rádi cestují do afrických pralesů

 sociologie / Julia Shawová: Zlo. Věda o temných stránkách lidství. Přel. Petra Miketová, Paseka, 2020, 304 s.
Lidé mají přirozenou tendenci škatulkovat ostatní na dobré a zlé. Co je ale zlo? Kniha mladé německo-kanadské psycholožky ukazuje, že koncept zla není vůbec tak jednoznačný, jak s ním s oblibou nakládáme, a spíš než o ostatních vypovídá leccos o nás samotných.
Pro ty, kteří nezavírají oči před nestůrami skrytými ve svém nitru

 spánkologie / Alice Robbová: Proč sníme? O transformační síle našich nočních výprav. Přel. Julie Tesla, Host, 2020, 380 s.
Vraťme snům jejich právoplatné místo ve světě, začněme s nimi zacházet jako se skutečnými a hlubokými prožitky, kterými také jsou, vyzývá americká novinářka. A její argumenty jsou pádné a přesvědčivé. V knize kombinuje poznatky neuropsychologie i kulturní historie snění.
Pro náruživce snivce a blouznivce

 

 

© iLiteratura.cz

Diskuse

Vložit nový příspěvek do diskuse
Vaše jméno:
E-mail:
Text příspěvku:
Kontrolní otázka: Kolik je prstů na jedné ruce
Kontrolní otázka slouží k ochraně proti vkládání diskusních příspěvků roboty.

Více k článku

související články

zhlédnuto 7870x

Inzerce