Ocenění Anasoft litera získal Peter Macsovszky
Anasoft litera 2016

Ocenění Anasoft litera získal Peter Macsovszky

Držitelem slovenské ceny Anasoft litera za rok 2016 je Peter Macsovszky. Získal ji za román Tantalópolis.

Ocenění Anasoft litera 2016 získal letos Peter Macsovszky. Cena je udělována každoročně za nejlepší původní nebo překladové slovenské prozaické dílo knižně vydané v příslušném kalendářním roce. V pětičlenné porotě, která o vítězi rozhodla, zasedl i český zástupce – spolumajitel a šéfredaktor nakladatelství Větrné mlýny Petr Minařík.

Peter Macsovszky (1966) je básník, prozaik a překladatel žijící v současné době v Brazílii, píše slovensky a maďarsky. Překládá z maďarštiny (mj. Sándora Máraiho) a angličtiny. Do češtiny žádná z jeho knih dosud přeložena nebyla. Ve své básnické i prozaické tvorbě klade důraz na autonomii textu a jeho práce se blíží experimentální literatuře. Rád pracuje s napětím mezi vnější žánrovou formou a lexikálními a kompozičními postupy různorodých, i mimoliterárních textů. Mezi jeho hlavní díla, která získala ohlas u kritiky, patří např. román Klebetromán (2004, s Denisou Fulmekovou), pojednávající o středoevropské postkomunistické subkultuře.

Oceněný román Tantalópolis se vyznačuje žánrovými atributy cestopisu, pojednává o souboji jednotlivce s přírodním živlem a byrokracií v jihoamerickém prostředí. Podle vlastního vyjádření ho porota Anasoft litery ocenila „… jako další doklad jeho hledačství a tvůrčí suverenity. Tento stylisticky originální, mnohovrstevnatý text lze číst více způsoby: jako cestopis, autoreferenční prózu, ale také jako román o nelehkém hledání duchovnosti v době kultu těla. Tantalópolis poskytuje čtenáři intelektuální ‚rozkoš z textu‘, nutí ho zastavit se a znovu uvažovat o komplikovaném vzájemném vztahu vnější reality a světa knih.“ 

Vedle hlavní ceny byla udělena i Cena čtenářů. Získal ji Dušan Dušek za knihu Ponožky pred odletom.

Aktualita

Zařazení článku:

beletrie zahraniční

Jazyk:

Země:

Diskuze

Vložit nový příspěvek do diskuse