Papoušková, Eva: Kosprd a Telecí

Papoušková, Eva
Kosprd a Telecí

recenze dětská

Jmenný název knížky Kosprd a Telecí vyvolává řadu asociací, jež nezkrotí ani žánrový podtitul Příběh ze školky. Autorka Eva Papoušková je známá jako scenáristka a s touto prací pro děti zvítězila ve 3. ročníku soutěže o nejlepší původní českou prózu, kterou vyhlásilo nakladatelství Albatros.

Ze života předškoláků
Eva Papoušková
: Kosprd a Telecí. Albatros, Praha, 2013, 56 s.

Jmenný název knížky Kosprd a Telecí vyvolává řadu asociací, jež nezkrotí ani žánrový podtitul Příběh ze školky. Autorka Eva Papoušková je známá jako scenáristka a s touto prací pro děti zvítězila ve 3. ročníku soutěže o nejlepší původní českou prózu, kterou vyhlásilo nakladatelství Albatros.

Útlá próza členěná do dvanácti kapitol vypráví o přátelství dvou předškoláků. Kromě neobvyklých jmen, která své dětské nositele nezřídka vystavují posměchu okolí, spojuje malého Kosprda a malou Telecí nenávist k sardinkové pomazánce a především přirozená dětská potřeba kamarádství. Přátelství Kosprda a Telecí se rodí postupně od okamžiku, kdy je Kosprd proti své vůli poprvé přiveden do mateřské školy. Telecí se ho ujímá s převahou zkušené předškolačky. Společně pak tvoří dvojici, která je nerozlučná a solidární nejen při hře, ale i v těžších chvílích, kdy po některých z jejich neuvážených nápadů, vrcholících společným útěkem ze školky, následuje trest.

Ačkoliv je příběh nesen jednotící dějovou linií, která se odvíjí od dětského plánu uniknout ze školky, a půvabně pointován atypickými jmény hrdinů, jeho působivost spočívá v něčem jiném. Úspěch vyprávění tkví v autorčině schopnosti přesně vystihnout dětskou mentalitu a úsporně ji zachytit v modelově vybudované situaci. Kosprd zoufale řvoucí po tatínkově odchodu na podlaze školky či Telecí s koketně nasazenými maminčinými krajkovými „bombarďáky“ na hlavě místo klobouku jsou výjevy, jejichž úsměvnost má zároveň charakterizační a typizační platnost.

Humorné vyznění podtrhují dynamické ilustrace Galiny Miklínové. Obě autorky se již setkaly při práci na večerníčkovém seriálu O Kanafáskovi. Galina Miklínová se v knize Kosprd a Telecí přizpůsobila vypravěčství Evy Papouškové. Stejně jako ona se soustředila hlavně na dětské protagonisty se smyslem pro vypovídající detail (klasické vroubkované punčocháče s vytahanými nohavicemi, které nosí Telecí) a jejich emoce (pestrá výrazová škála v jinak typizovaném dětském obličeji).

Vznikla tak svěží dětská knížka zasazená do reality života předškolních dětí, k nimž se obrací. Papoušková nepřetěžuje dětský svět problémy dospělých, ale naopak ukazuje dětská trápení z dětské perspektivy, a to bez infantilizace a s vtipem. Kosprd a Telecí si tak určitě najdou vděčné čtenáře i mezi rodiči.

© Milena Šubrtová

Ohodnoťte knihu

0%

Hlasovalo 266 čtenářů.

Diskuse

Vložil: Tomáš Krejčí, 11.05.2015 20:20
Papoušková, Eva: Kosprd a Telecí
O této knize jsem se dozvěděl až prostřednictvím skřítka Hajaji na ČRo2, kde byl příběh v rámci 7. dílné četby vysílán. Bohužel jsem neměl možnost slyšet díly všechny, ale to mi nezabrání si knihu jít koupit a přečíst si ji. Díky paní Papoušková za takový humorný příběh.
Vložil: Franrišek Falstaf, 04.02.2015 17:35
Papoušková, Eva: Kosprd a Telecí
Skvělá kniha! Má jen jeden drobný nedostatek. Je krátká. :))) Tak hezké čtení by se rádo četlo dál a dál a ....
Vložil: Helena, 21.04.2014 19:47
Papoušková, Eva: Kosprd a Telecí
Naprosto dokonalé čtení, které vystihuje do detailu pocity a zkušenosti našich dětí. Dlouho jsem se takhle nezasmála, rozhodně doporučuji dál....rodiče malých dětí se v tom naleznou...SKVĚLÉ!!!!!! Více takových knížek...
Vložil: Jana Kašparová, 24.04.2013 08:52
Papoušková, Eva: Kosprd a Telecí
Tak aspoň, že se někomu líbí. Můj názor: vyhodila jsem peníze, dětem to dávat nebudu a ostatní, komu jsem to nabízela, po přečtení to nechtějí. Ještěže moje děti nemusí chodit do téhle školky.
Vložil: Kateřina Krištůfková, 18.04.2013 09:09
Papoušková, Eva: Kosprd a Telecí
Skvělá kniha nejen pro děti. Už dlouho se mi nedostalo do ruky nic tak pěkného. S nadšením jsem si ji přečetla nejprve sama, pak jsem ji přečetla svým dětem, které se stejně jako já válely smíchy, a potom jsem ji zapůjčila učitelkám v naší mateřské škole, u nichž také vzbudila nadšení. Výborné jsou... i ilustrace Galiny Miklínové. Opravdu povedená věc.
Vložil: Eva Papoušková, 17.04.2013 17:18
Papoušková, Eva: Kosprd a Telecí
Děkuji za Vaši recenzi! Dodávám jen, že text byl psaný podle zadání anonymní soutěže Albatrosu "Cena přátelství", a že jsem knížku psala, protože mi bylo smutno, že už je má dcera velká slečna.... Maminky mě pochopí:) Zdravím všechny mámy šikovných, chytrých a akceschopných dětí....což jsou vlastně... všechny! Hezký den.
Vložit nový příspěvek do diskuse
Vaše jméno:
E-mail:
Text příspěvku:
Kontrolní otázka: Kolik je prstů na jedné ruce
Kontrolní otázka slouží k ochraně proti vkládání diskusních příspěvků roboty.

Více k článku

související články

70%autor článku   58%čtenáři

zhlédnuto 8175x

katalogy

Koupit knihu

štítky k článku

Inzerce
Inzerce