Egon Bondy na DVD
Egon Bondy na DVD (2007)

Egon Bondy na DVD

Očekávaný nosič, který má duchovního otce českého undergroundu připomenout, se jmenuje My žijeme v Praze… a obsahuje tři unikátní filmové dokumenty: záznam Jana Ságla ze čtení Invalidních sourozenců v hospodě v Klukovicích(1974), Židovský hřbitov Tomáše Mazala (1984) a nejdelší, více jak hodinový záznam o „básníkově Praze“ My žijeme v Praze… od Pabla de Sax a Tomáše Mazala (natočený v letech 1984/85).

Těžko si lze představit, že by některému českému spisovateli vyšlo samostatné DVD. Básník a filozof Egon Bondy (1930-2007) se takové pocty dočkal, a to několik měsíců po své smrti.

Očekávaný nosič, který má duchovního otce českého undergroundu připomenout, se jmenuje My žijeme v Praze… a obsahuje tři unikátní filmové dokumenty: záznam Jana Ságla ze čtení Invalidních sourozenců v hospodě v Klukovicích (1974), Židovský hřbitov Tomáše Mazala (1984) a nejdelší, více jak hodinový záznam o „básníkově Praze“ My žijeme v Praze… od Pabla de Sax a Tomáše Mazala (natočený v letech 1984/85). K tomu je přiložen ještě jeden kompaktní disk s Bondyho čtením poezie z let 1954-77, na němž nechybí známá poéma Zbytky eposu.

Není to přitom jediná filmová výpověď o Bondym. V roce 2001 Česká televize uvedla dvouhodinový dokument Fišer alias Bondy u příležitosti básníkových sedmdesátých narozenin (scénář a režie J. Niubó). Fragment ze čtení v legendárním divadle Orfeus lze také slyšet na audiopříloze sborníku Alternativní kultura (Příběh české společnosti 1948-1989).

Nově vzniklé DVD iniciovalo hudební vydavatelství Vladimíra Drápala (Guerilla Records), které se na produkci archivních nahrávek a kapel spřízněných s kulturním podzemím specializuje. Křest proběhne 6.10. v pražském Paláci Akropolis. Vedle Plastic People of the Universe, kteří večer zahrají pouze skladby s Bondyho texty, zde vystoupí skupina básníka Jiřího Krchovského Krch-Off složená z hudebních osobností undergroundu a skupina výtvarníka Libora Krejcara The Tamers Of Flowers.

Aktualita

Spisovatel:

Zařazení článku:

beletrie česká

Jazyk:

Diskuze

Vložit nový příspěvek do diskuse