Marija Matios na indexu?
Marija Matios na indexu?

Marija Matios na indexu?

Zastrašovací praktiky ukrajinské policie se tentokrát poprvé od doby ukrajinské nezávislosti dotkly spisovatele, a to hned jedné z nejvýznamnějších současných autorek Mariji Matios, patřící k nejčtenějším a nejznámějším tvářím soudobé ukrajinské kultury.

Od nástupu Viktora Janukovyče na prezidentský post na Ukrajině uplynul necelý rok a pořádky hodné označení represe na sebe nenechaly dlouho čekat. Dne 17. prosince 2010 vtrhla ukrajinská policie do lvovského nakladatelství PIRAMIDA, prý na příkaz ukrajinské generální prokuratury, a požadovala vyřazení knihy Vyrvani storinky avtobiohrafiji (Vytržené stránky životopisu, 2010) autorky Mariji Matios (nar. 1959) z prodeje. Policie nepředložila žádné pověření, vykazovala se pouze několika fotokopiemi ze zmíněné knihy.

Dne 11. ledna 2011 byla autorka „hledána“ policií v Kyjevě, kde žije a pracuje. Policie obcházela dům a vyptávala se sousedů na „občanku Mariju Matios“.

Tato autorka patří k nejvýznamnějším kulturním osobám na Ukrajině, je držitelkou mnoha cen, její knihy jsou překládány do mnoha jazyků. Od vyhlášení ukrajinské nezávislosti po rozpadu SSSR se ještě podobný případ ani jednou nestal. Jak dokazují zprávy od kolegů překladatelů a spisovatelů z Ukrajiny, v současné době si autoři přestávají být jisti svobodou slova. Osobně mi v posledních dnech sdělili velké obavy ukrajinští přátelé, kteří se obávají nečekaných kontrol počítačů či nezákonných domovních prohlídek.

Marija Matios se obrátila na generálního prokurátora a ministra vnitra v otevřeném dopise, který lze nalézt online v ukrajinštině či v ruštině. Žádá vysvětlení situace a případné setkání a diskusi nad tématy svých románů.

Povídka Mariji Matios Vstávejte, mamko... vyšla v české antologii současné ukrajinské povídky Expres Ukrajina (Kniha Zlín, Zlín 2008).

 

Aktualita

Spisovatel:

Zařazení článku:

beletrie zahraniční

Jazyk:

Země:

Diskuze

Vložit nový příspěvek do diskuse