
Tichá dívka
Cirkusový klaun Kašpar Krone, protagonista zatím posledního románu Petera Høega (1957), je obdařen neslýchaně vnímavým sluchem a plane vášní pro hudbu, paradoxně však hledá ticho.
Cirkusový klaun Kašpar Krone, protagonista zatím posledního románu Petera Høega (1957), je obdařen neslýchaně vnímavým sluchem a plane vášní pro hudbu, paradoxně však hledá ticho. Je mu dvaačtyřicet, nemá děti, žije sám a navíc jako nomád. První stránky románu nás zavádějí na kodaňské předměstí Glostrup, kde má Kašpar pronajatou cirkusovou manéž a kam jakýsi záhadný pár přivede desetiletou dívku KláruMarii. Kašpar totiž s dětmi dokáže díky svému pozoruhodnému sluchu terapeuticky pracovat a dívka je nervózní a trpí svalovou tenzí. KláraMarie vzápětí záhadně mizí a Kašpar se pouští do nebezpečného pátrání. To ale ztěžuje fakt, že v Kodani nastaly nové pořádky. Oblast kolem kanálů je pod vodou. Město totiž postihly tajemné otřesy a jeho střed zaplavilo moře. Vedle napínavého příběhu hraje v Tiché dívce hlavní roli hudba a románu nechybí ani obvyklý hoegovský humor.
Peter Høeg se narodil v roce 1957 v Kodani. Na tamní univerzitě vystudoval literární vědu a poté se živil mimo jiné jako tanečník a učitel tělocviku. V roce 1988 debutoval románem Představy o dvacátém století (Forestilling om det tyvende århundrede), který v Dánsku vzbudil značnou pozornost. V roce 1990 následovala sbírka povídek Příběhy jedné noci (Fortællinger om natten), dva roky poté celosvětově úspěšný kříženec detektivního románu a sci-fi Cit slečny Smilly pro sníh (Frøken Smillas fornemmelse for sne) a v roce 1993 román Až nadejde čas (De måske egnede). Dánská veřejnost i kritika musela konstatovat, že s Peterem Høegem se do literatury po literárně minimalistickém období vrací velký příběh a šťavnaté vyprávění. Do češtiny nebyl přeložen pouze Høegův předposlední román, ekologická moralita Kvinden og aben (Žena a opičák) z roku 1996. Dánská kritika román nemilosrdně strhala a spisovatel se poté na deset let odmlčel. Tichá dívka z roku 2006 je zatím posledním opusem Petera Høega, pozoruhodného portrétisty západní civilizace i daně, kterou je za civilizační výdobytky třeba zaplatit. Høegovy knihy jsou přeloženy do třiatřiceti jazyků.
Hoeg, Höeg
Diskuse
Vložit nový příspěvek do diskuse