Pošetilé plány Nathana Glasse
Auster, Paul: The Brooklyn Follies

Pošetilé plány Nathana Glasse

Hlavním hrdinou Austerova nového románu je Nathan Glass, jemuž táhne na šedesátku, z manželství má dospělou dceru Rachel a do brooklynské čtvrti Park Slope se přestěhuje, protože, jak říká, „hledá klidné místo na umření“.

Paul Auster už dlouhá léta bydlí v New Yorku, děj jeho románů se tudíž nejčastěji odehrává právě tam; na rozdíl od mondénního Manhattanu však Auster nejraději popisuje brooklynské čtvrti. Život jeho postav do značné míry ovlivňuje náhoda, která dokáže fabuli románu zvrátit nečekaným směrem. The Brooklyn Follies (Brooklynské pošetilosti) je jiná kniha. Auster tentokrát napsal komedii široce přístupnou středním vrstvám, o čemž ostatně svědčí i fakt, že jeho nejnovější román si Oprah Winfreyová vybrala do svého knižního klubu.

Hlavním hrdinou Austerova nového románu je Nathan Glass, jemuž táhne na šedesátku, z manželství má dospělou dceru Rachel a do brooklynské čtvrti Park Slope se přestěhuje, protože, jak říká, „hledá klidné místo na umření“. Než šel do důchodu, pracoval jako pojišťovací agent, a pokud bychom jej měli charakterizovat jednou větou, pak bychom o něm museli říci, že je životní optimista. Přitom jeho život nebyl žádnou procházkou růžovým sadem: léčí se s rakovinou plic, s exmanželkou nevychází zrovna nejlépe a dcera s ním nemluví. Jenže než by Nathan hledal místo k poslednímu odpočinku, spíš kouká začít nový život. A aby se nenudil, sepisuje knihu, kterou nazval The Book of Human Folly (Knihu lidské pošetilosti), a v sousedství si najde hned najde společníky: svého synovce Toma Wooda (recenzenti hned upozornili na Austerovu zálibu ve mnohoznačných jménech – Glass a Wood), který má lehce přes váhu, v životě neuspěl ani jako student, ani jako řidič taxi, takže teď pracuje v knihkupectví, které vlastní Henry Brightman (dříve Dunkel – zase ta jména), taktéž Nathanův kamarád. Diskutují spolu o literatuře, vyprávějí si navzájem historky, pozorují postavy ze sousedství a Nathan tvoří svou knihu. Z počátku to vypadá, že soubor zápisků, potrhaných obálek a dalších všelijakých věcí bude Nathanovi sloužit jen k „co nejjednoduššímu vyjádření lidské užvaněnosti“, posléze se však celá kniha stává pokusem o zachycení osudů ostatních lidí, dříve než navždy zmizí a jejich příběhy už nebude mít kdo vyprávět.

The Brooklyn Follies je takovou kronikou jednoho sousedství – právě v tom se Brooklyn, plný fascinujících lidských typů, kteří chodí nakupovat a pro kávu do místního obchodu, liší od chladného, anonymního Manhattanu. Paul Auster už si koneckonců jednou takovou polohu plnou domácké pohody a zdánlivého nicnedělání vyzkoušel, když napsal scénář k filmu Smoke.

Konec knihy však celou idylu rázně ukončí. Nathan si totiž jednoho dne ráno, rozradostněný výsledky z nemocnice, které potvrdily, že se z rakoviny vyléčil, udělá výlet na Manhattan. Je asi půl deváté ráno, když uvažuje o tom, že by si mohl vydělávat jako autor životopisů nedávno zesnulých lidí, které by si od něj objednávali pozůstalí, a dojde až do stínu věží Světového obchodního centra. Netřeba dodávat, že je 11. září 2001.

Recenze

Spisovatel:

Kniha:

Paul Auster: The Brooklyn Follies. A Novel. Henry Holt, New York, 2005, 306 s.

Zařazení článku:

beletrie zahraniční

Jazyk:

Země:

Hodnocení knihy:

60%

Diskuse

Vložit nový příspěvek do diskuse

jonáš,

ahoj!
jen chci říct, že mě ta recenze trochu zklamala. na začátku mě bavilo hodnocení v zámoří, ale pak se najednou zůstane u převyprávění děje a nakonec se div neprozradí celý děj. chtěl jsem zjistit, jestli je ta knížka natolik dobrá, že stojí za přečtení. ne dozvědět se, co se v ní dočtu :)