Shledání
Enright, Anne: Shledání

Shledání

Prózy Anne Enrightové jsou pověstné ponurostí a nesmiřitelností, s níž prezentuje současné Irsko. Novináři tuto knihu charakterizovali jako „temnou a bezútěšnou ságu tří generací nefunkční rodiny“.

Prózy Anne Enrightové jsou pověstné ponurostí a nesmiřitelností, s níž prezentuje současné Irsko. Novináři tuto knihu charakterizovali jako „temnou a bezútěšnou ságu tří generací nefunkční rodiny“. Román se odehrává během několika týdnů života čtyřicátnice Veroniky, jež se musí vypořádat s nepříjemným úkolem – přivézt z Anglie do Irska tělo bratra Liama, alkoholika, který spáchal sebevraždu na brightonské pláži. Není lehké se vyrovnat se smrtí milovaného bratra, mnohem hůře však Veronika zvládá vzpomínky, které v ní jeho dobrovolný odchod ze světa vyvolal. Vzpomínky na dětství a dospívání, kdy žila spolu s jedenácti sourozenci, se staly podivnou noční můrou. Čím vzdálenější od současnosti, tím jsou mlhavější. Veronika jejich spolehlivost znovu a znovu zpochybňuje a hledá alternativní vysvětlení dřívějších událostí. Nešlo jen o předvídatelnou chudobu a skromné podmínky, ale především o matčin nezájem o děti. Čekali bychom, že tíživá situace rodinu semkne, ale v případě Hegartyových to mělo opačný efekt: ničeho se nedostávalo, ani materiálního zabezpečení, ani lásky. A nikdo z nich nezůstal bez následků – bezcílně se potácejí svými životy, pijí, ničemu nevěří, jsou neschopní a závistiví. Úsilí pochopit důvody bratrovy sebevraždy je nakonec korunováno úspěchem – jen díky němu se jí daří vyrovnat se s vlastní minulostí.

Roku 2007 získala Anne Enrightová za román Shledání Man Bookerovu cenu. Dílo postupně vyjde ve více než třiceti zemích.

 

ANNE ENRIGHTOVÁ (1962) se narodila v Dublinu, kde také vystudovala angličtinu a filozofii na Trinity College. Absolvovala rovněž kurz tvůrčího psaní na University of East Anglia, což rozhodlo o jejím dalším směřování. Debutovala roku 1991 sbírkou povídek Přenosná panna. O čtyři roky později vydala svůj první román Paruka mého otce, absurdně laděný milostný příběh vyprávěný mladou Dubliňankou, roku 2000 následovala další kniha s názvem Jaká jsi? Historický román Potěšení Elizy Lynchové (2002) byl situován do Paraguaye devatenáctého století. Shledání je jejím čtvrtým románem – za dílo obdržela roku 2007 Man Bookerovu cenu.

 

Anotace

Spisovatel:

Kniha:

Přel. Dominika Křesťanová, Euromedia-Odeon, Praha, 2009, 256 s.

Zařazení článku:

beletrie zahraniční

Jazyk:

Země:

Témata článku:

Diskuze

Vložit nový příspěvek do diskuse