Reklama
Spisovatelé
Knihy
Literatury
Žánry
Štítek: společnost
Řadit:
Abecedně
Podle data
Zobrazení:
Åkervall, Jenny: På ditt samvete
Autor článku: Martin Liška - 9. 7. 2015
recenze
40%
Oživit debatu o právu na potrat – to si klade za cíl nový román švédské autorky Jenny Åkervall. Nabízí však k tématu nové myšlenky a podněty, nebo spíše jen přesvědčuje o své pravdě?
Ørstavik, Hanne: Láska
Autor článku: Marta Bartošková - 7. 2. 2004
recenze
Kniha nadějné norské prozaičky Hanne Ørstavikové (nar. 1969), která vydala už celkem sedm románů. Autorku zajímají společenské problémy, především moderní fenomén nefunkční rodiny.
’t Hart, Maarten: Osud tažných ptáků
Autor článku: Magda de Bruin Hüblová - 29. 3. 2019
recenze
70%
Literárně hodnotný bestseller… Příběh samotáře, který ztratil matku… Součást literárního kánonu… Anekdotický realismus… Citlivá analýza samoty… Oblíbenější u čtenářů než u kritiky… Hledání svobody – z dosahu rodiny a náboženství… Tvorba Maartena ’t Harta má nadšené příznivce i zavilé odpůrce. Svým nejúspěšnějším románem Osud tažných ptáků zkouší autor štěstí u českých čtenářů už podruhé. Podaří se mu tentokrát uspět?
„Islám apokalyptický“
Autor článku: Bronislav Ostřanský - 21. 10. 2021
studie
Konec světa se muslimům nikdy nezdál tak blízký jako na počátku islámu a nyní. Zatímco o projevech apokalyptiky a milenialismu ve středověku lze často jen spekulovat, o jejich soudobých podobách nás informují nejen sociologická šetření, ale hlavně křiklavé obálky kreativních apokalyptických brožurek. Ty můžeme z naší perspektivy vnímat jakožto marginální kuriozitu, ale na Blízkém východě nacházejí množství čtenářů, jimž pomáhají objevovat smysl i skryté souvislosti v dnešním komplikovaném světě.
„Romlit“ na síti (in Host)
Autor článku: Karolína Ryvolová - 29. 7. 2013
článek
Milena Hübschmannová vyprávěla, že její drahá přítelkyně Tera Fabiánová, první romská básnířka v bývalém Československu, občas z radosti či z žalu začala zničehonic básnit. Prostě to z ní vytrysklo v obrovském přetlaku, přesně v duchu požadavku Samuela Coleridge a Williama Wordsworthe na „spontánní překypení silných citů“ v romantické poezii.
Abadzis, Nick: Lajka
Autor článku: Richard Klíčník - 11. 5. 2009
recenze
Kniha Nicka Abadzise, britského kreslíře s řeckými kořeny, podává příběh obyčejného psa, který se stal prvním živým tvorem z planety Země ve vesmíru, bez skrupulí na pozadí dobových událostí.
Abbasová, Veronika: Fanfikce: Ženská literatura nového věku
Autor článku: Jan Lukavec - 27. 3. 2019
recenze
70%
Specifický fikční svět, který pro mnohé většinové čtenáře zůstával neznámý, přibližuje autorka hravě a s humorem. Kniha naznačuje, že fanfikce si pozornost (nejen) literárních teoretiků zaslouží.
Abbasová, Veronika: Fanfikce: Ženská literatura nového věku
Autor článku: Martin Tirala - 25. 2. 2020
recenze
Jedinečná publikace svého druhu. Přestože se v době jejího vydání našly dílčí studie a studentské práce zabývající se fenoménem fanfikce, v češtině neexistovala žádná monografie, která by ji uchopovala takto důkladně a systematicky.
Abdolah, Kader: Dům u mešity
Autor článku: Martina Vitáčková - 8. 5. 2011
recenze
80%
Alif Lám Mín. Těmito písmeny začínají některé súry v Koránu. Stejná písmena uvozují také první ze čtyřiceti kapitol románu Dům u mešity, v originálu Het huis van de moskee (2005), který vyšel v českém překladu v první třetině tohoto roku. Jeho autor, nizozemský spisovatel íránského původu Kader Abdolah, úryvky ze súr a tradiční i moderní íránské poezie vkládá i do textu, a dotváří tak snivou, poetickou atmosféru vyprávění.
Adamek, André-Marcel: Největší ponorka na světě
Autor článku: Barbora Klementová - 15. 12. 2012
recenze
Belgický spisovatel A.-M. Adamek a jeho román Největší ponorka na světě čtenáře láká na „báječnou detektivku, do které je snadno se ponořit“ nebo třeba na alkohol, kurvy a velkou ruskou ponorku. Dílo je však především oním „hrabalovským pábením, odehrávajícím se na dně moře i společnosti“, jak avizuje obálka.
Adichie, Chimamanda Ngozi: Feminismus je pro každého
Autor článku: Martina Šímová - 31. 12. 2018
recenze
70%
Eseje Chimamandy Ngozi Adichieové si kladou za cíl najít definici feminismu hodnou 21. století, která by z něj nedělala strašáka. Spočívá v tom, že by si měl k této problematice každý najít vlastní cestu. Autorka nevnucuje ani neútočí: jednoduše nabízí svůj názor a především osobní zkušenost.
Adichie, Chimamanda Ngozi: Purpurový ibišek
Autor článku: Martina Šímová - 8. 2. 2021
recenze
90%
Sebevědomý debut slavné nigerijské autorky nabízí intimní vhled do duše citlivé dívky, jejímuž světu dominuje postava despotického otce. Exotická Afrika se stává dějištěm dramatického příběhu o trnité cestě dospívající ženy za nalezením vlastního hlasu v prostředí, které ženské emancipaci nepřeje.
Adichie, Chimanda Ngozi: Amerikána
Autor článku: Martina Šímová - 17. 7. 2017
recenze
90%
V románu Amerikána nacházíme dva zcela odlišné příklady, jak může vypadat osud imigranta. Ifemelu odjíždí do Filadelfie studovat vysokou školu, zatímco její bývalý přítel Obinze se ocitá jako nelegální imigrant v Londýně. Román zároveň přesahuje klasické líčení dojmů a nesnází čerstvě přišedšího do nové země a přináší i brilantní analýzu současného vnímání rasy a „černošství“.
Adorno, Theodor W.: Schéma masové kultury
Autor článku: Ján Blažovský - 30. 8. 2010
recenze
Skúmanie masovej kultúry zaznamenalo obrovský rozmach pod vplyvom frankfurtskej školy, medzi ktorých hlavných predstaviteľov patril aj Theodor Adorno, „posvätná krava“ študentských hnutí, nonkonformistov v sociálnych vedách a vyznávačov protestov.
Ageiwa, Veronika: Deník japonské manželky
Autor článku: Veronika Abbasová - 31. 7. 2018
recenze
40%
Román o Češce provdané za Japonce reflektuje rozdíly mezi dvěma vzdálenými kulturami a soustřeďuje se především na společenskou roli manželky, kterou není jednoduché pro emancipovanou Evropanku naplnit. Ačkoli téma i fakt, že autorka vycházela z vlastních zkušeností, znějí lákavě, literární zpracování látky poněkud pokulhává.
Agrawal, Roma: Stavět
Autor článku: Jan Lukavec - 21. 1. 2020
recenze
70%
V netradičním úvodu do stavitelského řemesla, který problematiku přibližuje i pomocí analogií k vaření, nechybí přemítání starověkých filosofů o tom, z které látky je náš svět vybudován, ani autorčino soukromé vyznání lásky k betonu.
Agualusa, José Eduardo: O Vendedor de Passados
Autor článku: Lada Weissová - 23. 3. 2006
recenze
Román současného angolského spisovatele o absurditě současné Angoly a vyrovnávání se s vlastní minulostí.
Aids, Elsa: Přípravy na všechno
Autor článku: Olga Słowik - 19. 5. 2021
recenze
80%
Monotónní rytmizovaná próza protkaná verši zaznamenává pár let života muže s jeho novou partnerkou – či spíše vedle ní, jak mu vlastní uzavřenost až netečnost umožní. Přestože se vypravěč jaksi izoluje od vnějšího světa, nevykonává úplně pohyb „dovnitř“, nesměřuje „zpět k sobě“, k analýze vlastních duševních pochodů, pocitů, svého rozpoložení. Spíše utíká před tím, co se odehrává vně, staví zákopy. Proto onen pohyb může paradoxně vypovídat více o stavu současného světa než o protagonistovi.
Aínsa, Fernando: Vzkříšení utopie
Autor článku: Anna Tkáčová - 13. 4. 2007
recenze
Esej Vzkříšení utopie představuje první setkání českých čtenářů s dílem uruguayského spisovatele a esejisty Fernanda Aínsy.
Alakoski, Susanna: Svinalängorna
Autor článku: Marie Voslářová - 26. 7. 2010
recenze
80%
Debutový román švédské socioložky a spisovatelky finského původu Susanny Alakoski (nar. 1962) pojednává o nelehkém dětství vypravěčky Leeny v jihošvédském Ystadu, kam se její rodina počátkem 70. let přistěhovala z Finska.
Alarcón, Daniel: Radio Ciudad Perdida
Autor článku: Jan Paulík - 11. 12. 2007
recenze
Hlavní dějová linie románu peruánského autora Daniela Alarcóna (Lima, 1977) se rozvíjí deset let po skončení kruté občanské války ve velkoměstě beze jména v nejmenovaném latinskoamerickém státě.
al-Aswání, Alá: Jakubijánův dům...
Autor článku: Jitka Jeníková - 1. 1. 2011
recenze
Arabská tvorba je na českém knižním trhu vzácností. O to větší událostí by měl být překlad prvotiny jednoho z nejvýznamnějších současných arabských spisovatelů Alá’ al-Aswáního (* 1957) Jakubijánův dům.
al-Aswání, Alá: On the State of Egypt. What Made the Revolution...
Autor článku: Jitka Jeníková - 8. 4. 2012
recenze
Od svržení egyptského prezidenta Hosního Mubáraka uběhl už víc než rok. Dost dlouhá doba na to, aby se dramatická a zcela nečekaná změna u moci promítla do literatury. Čtyři knihy přímých účastníků egyptského jara skládají plastický obraz revolučního dění, reflektují předrevoluční nálady, vykreslují obraz samotné revoluce z jejího epicentra i z policejní cely a vše doplňují emotivní, autentické zprávy v reálném čase.
Albright, Madeleine: Pražská zima
Autor článku: Jan Lukavec - 8. 10. 2012
recenze
50%
Václav Havel knihu vychválil, já ale jeho nadšení nesdílím. Nedávné české dějiny už jistě byly popsány i lépe, před nacisty a komunisty utíkaly statisíce lidí a osud rodičů M. Albrightové coby uprchlíků je tak pouze jedním z mnoha.
Alexijevič, Světlana: Modlitba za Černobyl
Autor článku: Elizaveta Getta - 18. 7. 2020
recenze
80%
Unikátní historické svědectví i kronika budoucnosti. Kniha laureátky Nobelovy ceny Světlany Alexijevičové popisuje, jak jediná noc navždy změnila osudy desetitisíců lidí své doby. Bezprostřední svědci černobylské katastrofy tu hledají slova pro to, co nikdo dlouho nedokázal pojmenovat, pochopit, ani vysvětlit.
Ali, Monica: Ve čtvrti Brick Lane 1
Autor článku: Ladislav Nagy - 11. 1. 2005
recenze
Ve čtvrti Brick Lane tak není jen zajímavou sondou do života poměrně uzavřené přistěhovalecké komunity, ale především románem o osobním zrání a osvobození.
Ali, Monica: Ve čtvrti Brick Lane 2
Autor článku: Richard Olehla - 11. 1. 2005
recenze
80%
Monica Ali je britská spisovatelka bangladéšského původu, doposud vydala jediný román, Ve čtvrti Brick Lane.
Alleau, René: Věda o symbolech
Autor článku: Jan Lukavec - 21. 9. 2015
recenze
70%
Autorův záběr je obdivuhodný. Jeho úvahy sahají od etologie přes starověké civilizace a soudobé domorodé kultury až k finesám uměleckých emblémů a alegorií. S jeho závěry jistě nemusíme vždycky souhlasit. A už vůbec není jisté, zda všechny jeho precizně formulované, ale komplikované myšlenky budou pro každého čtenáře zcela srozumitelné. Pro pochopení role symbolu v dějinách lidského myšlení a napříč různými kulturami ale tato publikace jistě představuje nemalý přínos.
Allison, Graham: Osudová past
Autor článku: Martin Liška - 15. 8. 2018
recenze
70%
Současné vztahy mezi Čínou a Spojenými státy připomínají dle amerického politologa situaci, ke které již v historii mnohokrát došlo a která mnohokrát skončila válkou. Máme se tedy v blízké budoucnosti obávat nového ničivého konfliktu?
Almström, Rolf: Tänk inte på mig
Autor článku: Martin Liška - 7. 11. 2015
recenze
50%
Povídky o drobných podivnůstkách obyvatel stockholmského Södermalmu, známého v celém Švédsku jako centrum hipsterů a alternativců.
další strana
Strana 1 / 76:
1
2
3
4
5